REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Birželio 2 d. 17:28

Svarbiausi trečiadienio įvykiai: pasitraukęs „Regitros“ vadovas ir V. Adamkaus apklausa

Vilnius

Asociatyvi Eltos nuotr.

Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt


177270

BNS pateikia svarbiausių trečiadienio naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalgą:

Adamkaus apklausa. Baltarusijos generalinė prokuratūra pateikė prašymą Lietuvos prokurorams apklausti buvusį prezidentą Valdą Adamkų kaip liudytoją tiriant bylą dėl Baltarusijos gyventojų genocido per Antrąjį pasaulinį karą. V. Adamkus šiuos įtarimus pavadino nesąmone ir „kvailu bandymu nukreipti dėmesį nuo baltarusių laisvės kovos“.

Žaliasis sertifikatas. Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad Lietuva nuo virželio 7 dienos prisijungs prie Europos Sąjungos COVID-19 sertifikato, leisiančio turintiems imunitetą ar neigiamą testą laisviau keliauti po Šengeno zonos šalis. Visoje ES jis ims veikti nuo liepos.

Koronaviruso situacija. Nustatyta 415 naujų COVID-19 atvejų, mirė keturi sirgusieji. Per parą paskiepyta beveik 30,6 tūkst. žmonių, 16,9 tūkst. iš jų – pirmąja doze. Toliau mažėja ligoninėse gydomų pacientų, šiuo metu jų yra 663. Pastarųjų 14 dienų naujų susirgimų rodiklis 100 tūkst. gyventojų siekia 263,2 atvejo.

Originali rašyba. Vyriausybė pritarė siūlymui leisti originalią pavardžių rašybą lotyniško pagrindo rašmenimis asmens dokumentuose. Seimui siūloma asmens dokumentuose leisti „q“, „x“ ir „w“ raides asmenims, sudariusiems santuoką su užsieniečiu, bei tautinių mažumų atstovams. „Šiandien mes savo piliečius iš esmės baudžiame procesu, nes Lietuva neturi politinės valios sutvarkyti teisinį reguliavimą“, – sako teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska.

„Regitros“ vadovas. „Regitros“ generalinis direktorius Dalius Prevelis pranešė, kad traukiasi iš pareigų. Sprendimą jis sako priėmęs reaguodamas į antradienį po susitikimo su vidaus reikalų ministre Agne Bilotaite viešumoje jos išsakytą kritiką.

Neblaivus teisėjas. Kauno rajone prie vairo sulaikytas neblaivus vairavęs Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjas Arvydas Daugėla, jam nustatytas vidutinis girtumas. Prezidentas Gitanas Nausėda kreipėsi į Teisėjų tarybą dėl jo atleidimo.

Merų rinkimai. Prezidentas susitiko su Seimo pirmininke, Liberalų sąjūdžio vadove Viktorija Čmilyte-Nielsen ir frakcijos Seime seniūnu Eugenijumi Gentvilu aptarti siūlymus keisti Konstituciją dėl tiesioginių merų rinkimų. Seimo pirmininkė tikisi, kad pataisą pavyks suderinti su skirtingomis politinėmis jėgomis ir pateikti iki pavasario sesijos pabaigos. 

Merų kadencijos. Visuomenės apklausa parodė, kad beveik du trečdaliai Lietuvos gyventojų yra linkę pritarti merų kadencijų skaičiaus ribojimui.

Nelegalūs migrantai. Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas svarstė situaciją dėl sienos su Baltarusija saugumo, išaugus nelegalių migrantų srautams. Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė sako, jog nelegalių migrantų gabenime gali dalyvauti Baltarusijos pareigūnai. Anot jos, Baltarusijos pareigūnai teigia nelegalių migrantų nematantys, bando slėpti pėdsakus, ir „tai yra požymis, kad tai sąmoninga politika ir sąmoningi veiksmai prieš Lietuvos valstybę“. 

Išvykimo apribojimas. Minsko režimas uždraudė iš šalies išvykti Baltarusijos piliečiams, turintiems leidimus laikinai gyventi užsienyje. Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja sako, kad baltarusiai tapo režimo įkaitais savo šalyje. 

Fiskalinė drausmė. Europos Sąjungos fiskalinės drausmės taisyklės nebus taikomis ir 2022-aisiais, pranešė Europos Komisija. Pasak Komisijos pirmininkės pavaduotojo Valdžio Dombrovskio, atsigavimas tebėra netolygus, o neapibrėžtumas – aukštas, todėl būtina išlaikyti skatinamąją ekonominę politiką tiek šiais, tiek kitais metais.

Žvėrelių fermos. Estijos parlamentas priėmė įstatymo pataisas, uždraudžiančias gyvūnų veisimą ir laikymą kailiui. Draudimas nepalies triušių ar avių augintojų.

Rusijos pasitraukimas. Rusijos parlamento aukštieji rūmai pritarė įstatymui dėl Atviros oro erdvės sutarties denonsavimo. Pernai lapkritį JAV oficialiai pasitraukė iš šio susitarimo, buvusio prezidento Donaldo Trumpo administracijai pareiškus, kad Maskva pažeidžia šio dokumento, leidusio abiem valstybėms ir jų sąjungininkėms iš oro apžiūrėti viena kitos karinius objektus, nuostatas.

Nuskendęs tanklaivis. Nesugebėjus numalšinti kilusio gaisro, Omano įlankoje nuskendo Irano karinių jūrų pajėgų pagalbinis laivas. 

Izraelio prezidentas. Izraelio politikos veteranas Isaacas Herzogas, pasisakantis už Palestinos valstybės įkūrimą, parlamento buvo išrinktas nauju valstybės prezidentu. Tuo tarpu Izraelio ministro pirmininko Benjamino Netanyahu politiniai oponentai skuba iki nustatyto galutinio termino vidurnaktį užbaigti rengti susitarimą dėl koalicinės vyriausybės.

BNSREDAKCIJA REKOMENDUOJA