REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Liepos 18 d. 17:10

Svarbiausi savaitgalio įvykiai: audros, migrantai, politikų suvažiavimai

Vilnius

Mariaus Morkevičiaus nuotr.

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


182054

BNS pateikia svarbiausių savaitgalio naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalgą:

Migrantų krizė:

* Lietuvoje per dvi dienas sulaikyti dar 162 neteisėti migrantai, bendras jų skaičius šiemet pasiekė 2 064.

* Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis pranešė, kad jeigu bus fiksuojami augantys į Lenkiją išvykstančių neteisėtų migrantų srautai, Lietuva gali stiprinti sienos kontrolę.

Koronaviruso situacija:

* Nustatyti iš viso 164 nauji COVID-19 atvejai, mirčių nefiksuota. Ligoninėse gydomi 52 žmonės. Naujų atvejų rodiklis 100 tūkst. žmonių paaugo ir šiuo metu siekia 30,5.

* Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas konservatorius Kazys Starkevičius siūlo pataisą, pagal kurią tais atvejais, kai darbuotojas išeina iš darbo prastovų dėl Vyriausybės paskelbtų karantinų metų, jie netektų vieno arba dviejų atlyginimų dydžio kompensacijos.

* G. Landsbergis pranešė, jog Lietuva didins vakcinų, aukojamų Rytų Partnerystės šalims bei Taivanui, kiekius. Be to, jis sakė vizito Irake metu pasiūlęs ir šiai šaliai vakcinų, jeigu pavyktų susitarti dėl glaudesnio bendradarbiavimo migrantų klausimu.

* Plintant itin užkrečiamai COVID-19 delta atmainai, vis garsiau kalbama apie galimybę skiepyti žmones trečiąja vakcinos doze.

* Koronavirusinė infekcija nustatyta dviem Tokijo olimpinių žaidynių kaimelyje gyvenantiems atletams iš Pietų Afrikos. Diena anksčiau kaimelyje nustatytas pirmasis užsikrėtimo atvejis, jis patvirtintas ne sportininkui.

Konservatorių taryba. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų taryba šeštadienį diskutavo apie migracijos keliamas grėsmes. Partijos garbės pirmininkas Vytautas Landsbergis pasiūlė bausti už raginimą nesiskiepyti nuo COVID-19, o neteisėtus migrantus pripažinti nusikaltėliais. Premjerė Ingrida Šimonytė teigė, jog Lietuvoje didelę įtampą kelia vertybiniai karai, kuriais pasinaudojant mėginama keisti valstybės vakarietišką kryptį, o partijos pirmininkas G. Landsbergis teigė, jog reikia didinti spaudimą Minsko režimui bei parodyti, kad Lietuva nebus lengvas kelias migrantams.

„Valstiečių“ suvažiavimas. Naisiuose vykusiame opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos suvažiavime patvirtinta, kad į partijos pirmininkus galėtų kandidatuoti tik ketverius metus joje esantys politikai. Partijos pirmininkas Ramūnas Karbauskis suvažiavime pareiškė, kad palaikantiems lyčiai neutralią partnerystę politikams nėra vieta partijos frakcijoje Seime. Vienas iš šias pataisas per ankstesnį balsavimą palaikiusių parlamentarų Tomas Tomilinas atsistatydino iš pirmininko pavaduotojo pareigų, paraginęs siekti demokratijos partijos viduje.

Audra. Šeštadienį per dalį Lietuvos praslinko stipri audra: pranešta apie dešimtis nuvirtusių medžių, sutriko traukinių tarp Vilniaus ir Kauno eismas, sostinėje ir kituose miestuose patvino gatvės. Jurbarke užfiksuota katastrofinė liūtis: per porą valandų iškrito mėnesio kritulių norma.

Kanų festivalis. Pagrindinis šių metų Kanų kino festivalio apdovanojimas  – „Auksinė palmės šakelė“ – atiteko šokiruojančiai prancūzų režisierės Julie Ducournau juostai „Titane“. 

Potvynių aukos. Vakarų Europai smogusių potvynių aukų skaičius pasiekė 183, iš jų 156 užregistruotos Vokietijoje – nukentėjusius regionus aplankė kanclerė Angela Merkel. Nuošliaužos Indijoje bei Japonijoje pražudė atitinkamai 23 ir 15 žmonių. Belgų premjeras Alexanderas De Croo pareiškė, kad Belgiją užklupę smarkūs potvyniai, nusinešę 23 gyvybes, yra didžiausi šalies istorijoje, ir paskelbė liepos 20-ąją nacionaline gedulo diena.

Estijos ambasadorius. Estijos diplomatijos vadovė Eva-Maria Liimets pranešė, jog šalis neketina siųsti į Baltarusiją naujo savo ambasadoriaus, paskirto mėnesio pradžioje.

Hadžas. Musulmonams šventame Mekos mieste maldininkai pradėjo rinktis į hadžą. Saudo Arabija šiemet leido jį atlikti tik 60 tūkst. visiškai pasiskiepijusių gyventojų, siekdama pakartoti pernykštę sėkmę, kai per penkias ritualų dienas neįvyko jokio COVID-19 protrūkio.

„Svajotojų“ programa. Jungtinių Valstijų teismas nusprendė, kad imigracijos programa, sauganti į šalį vaikystėje atvežtus migrantus be dokumentų, yra neteisėta ir taip blokavo naujų pareiškėjų priėmimą. Dėl šios programos į JAV nelegaliai atvykę 700 tūkst. jaunų žmonių galėjo tęsti mokslus šalyje ir juos baigti.

Ketvirtoji kadencija. Pilietinio karo alinamos Sirijos prezidentas Basharas al Assadas buvo prisaikdintas ketvirtai kadencijai. Rinkimuose, kurių Vakarai nepripažįsta, jis esą surinko daugiau nei 95 proc. balsų.

BNSREDAKCIJA REKOMENDUOJA