REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Gruodžio 11 d. 17:30

Svarbiausi penktadienio įvykiai: darbą pradėjo naujoji Vyriausybė

Vilnius

Džojos Barysaitės (Seimo kanceliarija) nuotr.

Reporteris IngaŠaltinis: Etaplius.lt


158028

NS pateikia svarbiausių penktadienio naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalgą:

Naujoji Vyriausybė. Seime patvirtinus programą prisiekė ir darbą pradėjo aštuonioliktoji, Ingridos Šimonytės vadovaujama Vyriausybė. I. Šimonytė sako svarstanti galimybę dar šį savaitgalį sušaukti Ministrų kabinetą sugriežtinti karantino reikalavimus. Už Vyriausybės programą balsavo 78 parlamentarai, 30 buvo prieš, o 20 susilaikė. 

Netektis. Eidama 93-iuosius mirė intelektualė, teatrologė, literatūrologė, žmogaus teisių aktyvistė Irena Veisaitė. Bičiuliai ir kolegos pabrėžia didelį jos indėlį Lietuvos kultūrai ir teatrui. Žydų šeimoje gimusi ir Holokaustą lietuvių draugų dėka išgyvenusi I. Veisaitė prisimenama kaip išskirtinio gerumo ir tolerancijos žmogus, siekęs vienyti ir kurti. Žiniasklaidoje skelbiama, kad I. Veisaitė sirgo koronavirusine infekcija. 

Koronaviruso situacija:

* Per praėjusią parą patvirtinti 3067 nauji koronaviruso atvejai, mirė 29 žmonės. Ligoninėse gydomas 2171 COVID-19 pacientas, 178 iš jų – reanimacijoje.

* Naujasis sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys pristatė tris tikslus valdant koronaviruso situaciją: užtikrinti, kad kontaktavę žmonės būtų izoliuoti per ne ilgiau kaip 48 valandas; nemažinant testavimo apimčių, pasiekti, kad teigiamų tyrimo rezultatų dalis neviršytų penkių procentų; paros atvejų skaičius būtų mažesnis nei 200. Konkrečių priemonių šiems tikslams pasiekti jis kol kas neįvardijo, žada tai padaryti artimiausiu metu po diskusijų su ekspertais.

* Vokietijoje užregistruotas paros atvejų ir mirčių rekordas – patvirtinti 29 875 nauji užsikrėtimo atvejai, mirė 598 žmonės. Dėl blogėjančios situacijos Vokietijos žemės raginamos griežtinti karantiną. Šiuo metu šalyje nedirba restoranai, barai, laisvalaikio leidimo ir sporto įstaigos, o viešbučiai yra uždaryti turistams. Tačiau toliau dirba mokyklos ir nebūtinų prekių parduotuvės. Didžiausias paros mirčių skaičius nuo pandemijos pradžios registruotas ir Rusijoje – 613.

* JAV maisto ir vaistų administracijos (FDA) sušauktas ekspertų komitetas rekomendavo patvirtinti „Pfizer-BioNTech“ vakciną nuo koronavirusinės infekcijos COVID-19. Sprendimas priimtas 17 balsų prieš keturis ir vienam nariui susilaikius. Tikimasi, kad FDA laikysis rekomendacijos ir artimiausiomis dienomis patvirtins vakciną. 

* Prancūzų farmacijos kompanija „Sanofi“ ir britų GSK paskelbė pristabdančios savo vakcinos nuo COVID-19 programą, siekdamos pagerinti vyresnio amžiaus žmonių imuninį atsaką. Dėl šios priežasties vakcinos pagaminimo data nukelta į 2021-ųjų pabaigą.

* Britų ir Rusijos mokslininkai paskelbė, kad kartu tirs galimą derinį tarp „AstraZeneca“ ir Oksfordo universiteto sukurtos vakcinos ir Rusijos sukurtos „Sputnik V“ vakcinos. Jie kelia prielaidą, kad derinys gali užtikrinti dar stipresnį imuninį atsaką. Tyrimai vyks Rusijoje.

* Graikija nuo 10 iki trijų dienų sutrumpins izoliavimosi laiką į šalį atvykstantiems keliautojams ir per Kalėdas vėl atvers bažnyčias, leista vėl atsidaryti grožio salonams ir knygynams. Karantino suvaržymai švelninami nepaisant aukštų sergamumo rodiklių.

Gražulio neliečiamybė. Seimo laikinoji komisija pasiūlė tenkinti generalinio prokuroro Evaldo Pašilio prašymą naikinti parlamentaro Petro Gražulio neliečiamybę. Galutinį sprendimą dėl to balsuodamas priims Seimas. Generalinis prokuroras dėl parlamentaro neliečiamybės kreipiasi pakartotinai, ankstesnės kadencijos parlamentarams prašymą atmetus.

Kino pasaulio netektis. Latvijoje nuo COVID-19 komplikacijų mirė garsus Pietų Korėjos kino režisierius Kim Ki-dukas.

Taršos susitarimas. Europos Sąjungos lyderiai po ilgų naktinių ginčų penktadienį sutarė nusistatyti ambicingesnį taršos šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis mažinimo tikslą – iki  2030 metų ją sumažinti 55 procentais. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad diskusijos užtruko, nes šalių pradinės ekonominės pozicijos yra skirtingos. Jis pabrėžė, kad svarstant konkrečias priemones tikslui pasiekti būti įvertintas ir šalių lyginamasis ekonominis pajėgumas, gerovė. Viršūnių susitikime ES vadovai taip pat galutinai patvirtino 1,8 mlrd. eurų vertės atsigavimo fondą, radę sutarimą ginče su Lenkija ir Vengrija dėl teisės viršenybės.

Kaltinimai magnatui. Garsiam demokratijos Honkonge šalininkui ir žiniasklaidos magnatui Jimmy Lai buvo pareikšti kaltinimai pagal naująjį nacionalinio saugumo įstatymą. Jis apkaltintas susimokymu su užsienio jėgomis. Vakarai sako, kad Kinija naujuoju įstatymu varžo pilietines teises Honkonge.

Tribunolo verdiktas. Specialus Jungtinių Tautų remiamas tribunolas penktadienį skyrė šiitų judėjimo „Hezbollah“ nariui Salimui Ayyashui įkalinimo iki gyvos galvos bausmę už buvusio Libano vyriausybės vadovo Rafiqo Hariri nužudymą 2005 metais. 2005 metų vasario 14 dieną pajūryje esančiame Beiruto rajone nugriaudėjęs sprogimas nusinešė iš viso 22 gyvybes, tarp jų Damasko priešininko R. Hariri, dar 226 žmonės buvo sužeisti.REDAKCIJA REKOMENDUOJA