REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Lapkričio 19 d. 17:07

Svarbiausi ketvirtadienio įvykiai: R. Karbauskio pasitraukimas, naujos valdžios formavimas, koronaviruso situacija

Vilnius

Ramūnas Karbauskis žada atsisakyti Seimo nario mandato. BNS nuot

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


155005

BNS pateikia svarbiausių ketvirtadienio naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalgą:

Karbauskio pasitraukimas. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis paskelbė atsisakantis Seimo nario mandato. Jis teigia taip protestuojantis prieš naujosios valdžios veiksmus skirstant pozicijas parlamente, kai „valstiečiai“ negavo nei Seimo vicepirmininko, nei Audito komiteto pirmininko pareigų. „Valstiečių“ valdymo metu konservatoriai turėjo šias pozicijas. „Valstiečių“ frakcijos seniūne išrinkta Aušrinė Norkienė. R. Karbauskis sako, kad visiškai iš politikos nesitrauks ir ruoš partiją savivaldos rinkimams. Kai kurie politiniai oponentai spėlioja, kad R. Karbauskis dar gali apsigalvoti.

Naujos valdžios formavimas:

* Prezidentas Gitanas Nausėda Seime pristatė Ingridos Šimonytės kandidatūrą į ministrės pirmininkės pareigas. Šalies vadovas sakė, kad pirmasis Vyriausybės uždavinys bus koronaviruso pandemijos suvaldymas, o ilgesnėje perspektyvoje paragino siekti „didesnio socialinio teisingumo – užtikrinti pakankamą viešųjų paslaugų finansavimą, naikinti neteisingas mokestines lengvatas, mažinti pajamų nelygybę, didinti savivaldos finansinį savarankiškumą“. I. Šimonytės kandidatūros svarstymui parlamente numatyta savaitė. Iki priesaikos ji dar turės su prezidentu suderinti Vyriausybės sudėtį ir gauti parlamento patvirtinimą Vyriausybės programai. 

* Pasiūlyti kandidatai į penkiolikos parlamentinių komitetų pirmininkus. Įtakingo Biudžeto ir finansų komiteto vadovu išrinktas Mykolas Majauskas. Sveikatos komitetui vadovaus Antanas Matulas, Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui – Laurynas Kasčiūnas, Švietimo – buvęs Vilniaus universiteto rektorius Artūras Žukauskas, Užsienio reikalų – Žygimantas Pavilionis, Kaimo reikalų – buvęs Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis. 

* Parlamentaras Kęstutis Glaveckas paskelbė, kad traukiasi iš Liberalų sąjūdžio frakcijos. Parlamentaras tokio sprendimo priežasčių nekomentuoja, kolegos sako, kad pasitraukimą galėjo lemti tai, kad jis negavo Seimo Biudžeto ir finansų komiteto vicepirmininko pareigų.

Koronaviruso situacija:

* Per parą patvirtinta 1680 naujų COVID-19 atvejų, mirė 18 žmonių. Dauguma jų buvo vyresnio amžiaus ir turėjo gretutinių susirgimų. Lietuvos ligoninėse nuo koronaviruso šiuo metu gydomi 1437 žmonės, 109 iš jų – reanimacijoje.

* Kadenciją baigiantis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad Vyriausybei siūlys karantiną tęsti dar bent tris savaites po to, kai lapkričio 29-ąją baigsis dabar numatytas terminas.

* Kaimyninėje Lenkijoje antrą parą iš eilės fiksuotas COVID-19 mirštamumo rekordas – per dieną mirė 637 anksčiau koronavirusu užsikrėtę pacientai.

* Oksfordo universiteto mokslininkai paskelbė, kad jų kartu su farmacijos bendrove „AstraZeneca“ kuriama vakcina nuo koronaviruso per bandymus pademonstravo gerus rezultatus vyresniems žmonėms. Šiuos rezultatus parodė tyrimai su 560 žmonių, beveik pusė jų buvo vyresni nei 70 metų. Plataus masto trečiosios fazės tyrimai dar tęsiami, jų rezultatų tikimasi artimiausiomis savaitėmis. Iki šiol apie pozityvius rezultatus iš trečiosios fazės tyrimų pranešė „Pfizer-BioNTech“, „Sputnik“ ir „Moderna“ vakcinų kūrėjai. 

* Danijos sveikatos apsaugos ministerija paskelbė, kad kai kuriuose audinių ūkiuose aptiktas mutavęs koronavirusas tikriausiai buvo išnaikintas. Iki šiol Danijoje numarinta daugiau kaip 10 mln. šių žvėrelių, naikinimas tęsiasi. Danija iki šiol buvo didžiausia pasaulyje audinių kailiukų eksportuotoja.

Prezidento sprendimas. Prezidentas Gitanas Nausėda nusprendė neteikti kadenciją baigiančio generalinio prokuroro Evaldo Pašilio kandidatūros į Europos Sąjungos Bendrojo teismo teisėjus. Šalies vadovo teigimu, atrankos procesas nebuvo skaidrus, o kandidatūra nėra tinkama ES teismo teisėjo pareigoms. Jis naują kandidatą žada derinti jau su Ingridos Šimonytės Vyriausybe.

Futbolo reputacija. Praeityje teistas prieštaringos reputacijos verslininkas Arūnas Pukelis pasitraukė iš Lietuvos futbolo federacijos viceprezidento pareigų. Jis pranešė, kad savo kandidatūros naujai kadencijai nusprendė nekelti, kad jam reiškiami priekaištai nemenkintų futbolo bendruomenės autoriteto. A. Pukelis visiškai įtakos nepraranda, nes lieka dirbti federacijos Vykdomajame komitete.

Astravo gamyba. Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ pranešė, kad Baltarusijos Astravo atominė elektrinė po pusantros savaitės pertraukos atnaujino elektros gamybą.

Sankcijos Baltarusijai. Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrai iš principo sutarė plėsti sankcijas Baltarusijos režimui, įtraukiant ne tik didesnį skaičių pareigūnų, atsakingų už vykdomas represijas, bet ir režimo finansinius rėmėjus. Teisiniai sprendimai turėtų būti priimti kiek vėliau. 

Pompeo vizitas. JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo apsilankė žydų gyvenvietėse Izraelio okupuotame Vakarų krante. Jis yra pirmasis tokio aukšto rango amerikiečių pareigūnas, žengęs tokį žingsnį. Tai pykdo palestiniečius, kurie šiose žemėse nori sukruti nepriklausomą valstybę.

Australų tyrimas. Australijos karinė vadovybė pristatė tyrimo rezultatus, kad australų specialiosios pajėgos per karą Afganistane neteisėtai nužudė 39 neginkluotus civilius ir kalinius. Nagrinėti šiuos įtarimus pavesta specialiajam karo nusikaltimų prokurorui. Tyrimo metu nustatyta atvejų, kai kariai buvo verčiami nušauti kalinį, kad gautų „kraujo krikštą“, o tuomet inscenizuodavo grumtynes, kad pateisintų incidentą.REDAKCIJA REKOMENDUOJA