REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Sausio 14 d. 13:50

Sprogimo pažeistą dujotiekį tikimasi atstatyti per parą – „Amber Grid“ vadovas

Lietuva

BNS/Fotobankas nuotr.

Ignas JačauskasŠaltinis: BNS


256490

Sprogimo pažeistą dujotiekį Pasvalio rajone tikimasi atstatyti per parą, sako „Amber Grid“ vadovas Nemunas Biknius.

„Pradėti paruošiamieji darbai atstatymui, pirmiausia, mums reikia šį dujotiekį izoliuoti, kad į jį nepapultų dujos, kad būtų saugu dirbti. Tada bus atkasama dujotiekio atkarpa, tikrinama, iki kurios vietos jis pažeistas, tada ji išpjaunama, ir įstatomas naujas dujotiekis. Jis bus suvirinamas, atliekamas rentgeno patikrinimas ir tada grąžinamas į eksploataciją“, – BNS šeštadienį popiet teigė N. Biknius.

„Skaičiuojame, kad užtruks apie 24 valandas, turime tokį planą, aišku, jei neatsiras netikėtų aplinkybių“, – pabrėžė jis.

Penktadienį įvykus sprogimui ir kilus gaisrui dujotiekyje Pasvalio rajone, Vienkiemių kaime, pranešta, kad liepsnos siekė iki 50 metrų aukščio. Per incidentą niekas nenukentėjo, maždaug penkioms valandoms buvo evakuota apie 80 gretimo Valakėlių kaimo gyventojų, didžioji dalis jų išvyko savo transportu, BNS patvirtino Pasvalio rajono savivaldybės administracijos direktorius Povilas Balčiūnas.

„Amber Grid“ teigimu, buvo pažeistas vienas iš dviejų lygiagrečiai nutiestų dujotiekių. Specialistams užsukus vamzdynų sklendes, dujos dar liepsnojo apie keturias valandas, kol galutinai išdiegė. Dujos Pasvalio miestui ir kitiems Šiaurės Lietuvos vartotojams nebuvo tiekiamos apie porą valandų, vėliau tiekimas atkurtas nepažeistu vamzdžiu.

Šis dujotiekis jungia Lietuvą ir Latviją.

Dėl incidento atliekamas išsamus ekspertų, teisėsaugos tyrimas, tačiau po pirminės apžiūros, anot N. Bikniaus, spėjama, jog sprogimas ir dujų nuotėkis įvyko dėl „techninių priežasčių“.

Buvęs Latvijos gynybos ministras Artis Pabrikas šeštadienį socialiniame tinkle „Twitter“, prisimindamas pernai vykusius sprogimus „Nord Stream“ dujotiekyje, pareiškė, jog ir Lietuvos atveju negalima atmesti galimos diversijos.

„Pirmasis įvykis rodo į Rusiją, anksti tvirtinti, kad antrasis atvejis yra Rusijos diversija, bet tikimybė yra gana didelė“, – pareiškė jis.

Policija šeštadienį informavo pradėjusi ikiteisminį tyrimą aiškinantis, ar tinkamai buvo atliekami dujotiekio priežiūros, remonto darbai, tačiau teigia kol kas nekelianti tyčinės veiklos versijos.

N. Biknius taip pat minėtas prielaidas kol kas atmeta ir ragina palaukti tyrimo rezultatų.

„Mes savo ruožtu, kaip eksploatuojanti įmonė, galime pasakyti iš to, ką dabar matome – matome įtrūkimą siūlėje. Tad tokia ir išvada, kad tai panašu į techninį gedimą, tačiau, be abejo, pilnas, išsamus tyrimas pateiks visus atsakymus“, – teigė „Amber Grid“ vadovas.

Be šios įmonės atstovų ir rangovų, policijos, įvykio vietoje šeštadienį dirbo Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), aplinkosaugininkai, vertinantys galimą aplinkai padarytą žalą.

N. Biknius taip pat patvirtino, kad incidentas įvyko ne valstybinėje, o privačioje žemėje, tad likvidavus incidentą, anot jo, „bus sprendžiami ir žalos atlyginimo klausimai“.

Pasak „Amber Grid“ vadovo, ekspertai dar vertina, kokio dydžio vamzdyno atkarpa pažeista, tačiau preliminariai pažeidimai apima „nuo keliolikos iki keliasdešimties metrų“.

Tuo metu P. Balčiūnas sako, kad incidento vietoje, molingoje žemėje yra javų pasėliai, dėl aukštos temperatūros degant dujoms dirvos paviršius vietomis sukietėjo, paviršinį sluoksnį nukasa ekskavatorius.

Taip pat pažeista kelio Pasvalys–Pakruojis–Šiauliai atkarpa, čia išsilydęs asfaltas, tad laukia jo atstatymo darbai. Savivaldybė, pasak direktoriaus, savo ruožtu ėmėsi tvarkyti aplinkinį žvyrkelį, apgadintą avariją likvidavusios sunkiasvorės technikos, kad užtikrintų gyventojų susisiekimą.

„Savivaldybė savo darbą padarė, toliau tarnybos dirba“, – BNS kalbėjo jis.

Savivaldybės administracijos vadovas taip pat teigia, kad šnekantis su ekspertais „diversijos versija yra atmetama“.

Tuo metu policijai šeštadienį pranešus apie ikiteisminį tyrimą, „Amber Grid“ šios informacijos ir susijusių detalių kol kas teigė negalintys komentuoti.REDAKCIJA REKOMENDUOJA