REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2021 m. Rugsėjo 15 d. 10:49

Socialdemokratai įteikė kreipimąsi Vyriausybei: V. Blinkevičiūtė įspėja apie trečiąją krizę

Lietuva

Socialdemokratų partijos lyderė Vilija Blinkevičiūtė. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


187976

Opozicinė Socialdemokratų partija įteikė kreipimąsi Ingridos Šimonytės vadovaujamam Ministrų Kabinetui – vardija pasiūlymus ir ragina imtis „neatidėliotinų veiksmų“ šalyje augant infliacijai bei didėjant kainoms, taip pat siūlo „konstruktyvią pagalbą“ rengiant ir tobulinant reikalingus įstatymų projektus.

Partijos lyderė Vilija Blinkevičiūtė, komentuodama kreipimąsi, pabrėžia, kad socialdemokratų teikiami pasiūlymai orientuoti į tai, kaip amortizuoti kainų kilimą, didinti mažai ir vidutiniškai uždirbančių žmonių pajamas.

„Vyriausybė kovoja su dviem didelėmis krizėmis – pandemija ir nelegalia migracija, tačiau nepagrįstai nutyli apie trečiąją. O ji čia pat – infliacija ir kainų augimas. Mes įvertinome Seimo rudens sesijos valdančiųjų darbotvarkę ir kol kas nematome pakankamų veiksmų, kaip ruošiamasi mažinti šio reiškinio socialines pasekmes. Valstybės rankose – daug instrumentų, kurie kainų kilimą gyventojams sušvelnintų, todėl ir teikiame konkrečių pasiūlymų paketą“, – sako V. Blinkevičiūtė.

Socialdemokratų kreipimesi akcentuojama, kad šiemet Lietuvoje energijos – elektros ir dujų – kainos rekordiškai išaugo ir kol kas jokių prielaidų joms mažėti nėra, bei įspėjama, kad, remiantis Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo apklausos duomenimis, maždaug 150 tūkst. šalies namų ūkių trūksta pinigų maistui.

Dokumente taip pat atkreipiamas dėmesys, kad šalyje egzistuojanti pajamų indeksavimo ir kompensavimo tvarka yra neveiksminga, o didžiausias skurdo rizikos lygis yra tarp pagyvenusių žmonių.

Socialdemokratai pabrėžia, kad Vyriausybė kol kas nėra pateikusi svarstyti mokesčių reformos, kuri mažintų mažas ir vidutines pajamas gaunančiųjų naštą ir primena, kad kol kas nėra Vyriausybės mokestinių iniciatyvų, kurios didintų stambaus kapitalo bei didelio turto apmokestinimą, taigi ir valstybės 2022 metų biudžeto pajamas.

„Raginame Vyriausybę imtis šių neatidėliotinų veiksmų, siūlydami savo konstruktyvią pagalbą rengiant ir tobulinant reikalingus įstatymų projektus“, – rašoma kreipimesi.

Socialdemokratų kreipimesi į Vyriausybę siūloma peržiūrėti ir taikliau naudoti socialinius ir finansinius instrumentus, kuriais būtų didinamos gyventojų pajamos, pavyzdžiui, koreguojant neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD); taip pat diegti mokestinius pakeitimus socialiniam teisingumui užtikrinti (pavyzdžiui, progresyvesnį gyventojų pajamų mokestį, apimantį visas gyventojų pajamas, nepriklausomai nuo jų kilmės), kad gerėtų mažas ir vidutines pajamas gaunančiųjų padėtis; didinti stambaus kapitalo ir didelio turto apmokestinimą siekiant didesnio biudžeto perskirstymo.

Nors darbdavių atstovai nepalaiko, socialdemokratai siūlo imtis planų nuo 2022 m. didinti minimalią mėnesio algą (MMA) iki 730 eurų, kaip ir sutarta su profesinėmis sąjungomis; darbuotojų, kurie gauna fiksuotą darbo užmokestį iš valstybės biudžeto, pajamas didinti koreguojant valstybės tarnautojų pareiginės algos (atlyginimo) bazinį dydį.

Socialdemokratai siūlo išlaikyti egzistuojančią 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatą šildymui; nustatyti lengvatinį 9 proc. PVM elektros ir dujų tarifams buitiniams vartotojams; bendradarbiaujant su savivaldybėmis, peržiūrėti priemonių, skirtų padėti mažiausias pajamas gaunantiems asmenims padengti šildymo ir komunalines paslaugas, veiksmingumą ir prieinamumą; atkreipti dėmesį į smarkiai įsiskolinusių žmonių padėtį – peržiūrėti egzistuojančias skolų išieškojimo tvarkas atsižvelgiant į pažeidžiamiausių visuomenės grupių padėtį.

Energetikos sektoriuje siūloma skatinti konkurenciją ir peržiūrėti valstybės įmonių pelningumo kriterijus – valstybės monopolijos privalo teikti kokybiškas paslaugas už pačią mažiausią kainą, o ne vaikytis pelno.

„Žaliuosius“ mokesčius siūloma įvedinėti tik užtikrinant, kad jie nesmogs silpniausiesiems.

Socialdemokratai ragina realiai įgyvendinti Vyriausybės susitarimus, kurie leistų didinti viešajame sektoriuje dirbančiųjų (mokytojų, medikų, dėstytojų, pareigūnų, kultūros srities, socialinių darbuotojų ir kt.) algas; spartinti senatvės pensijų didinimą; skatinti darbdavius, kurie sąžiningai elgiasi ir tariasi su savo darbuotojais – pavyzdžiui, suteikiant prioritetą viešuosiuose pirkimuose visoms įmonėms, kuriose galioja kolektyvinės sutartys.

Įgyvendinti kompleksines pagalbos šeimoms priemones socialdemokratai siūlo padidinti universalią išmoką gimus vaikui (ar įsivaikinus); užtikrinti dviejų dienų per savaitę vaikų iki vienerių metų priežiūrą lopšeliuose; siekti, kad visos mokymo priemonės mokyklose būtų nemokamos; didinti nemokamo maitinimo mokyklose apimtį ir gerinti jo kokybę.

Statistikos departamento duomenimis, rugpjūtį metinė infliacija Lietuvoje sudarė 5 proc.

ELTAREDAKCIJA REKOMENDUOJA