"> "> "> ">
REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2021 m. Liepos 27 d. 21:10

Skvernelis ir Tomaševskis apie situaciją Rūdninkuose: tai valdžia provokuoja neramumus visuomenėje

Vilnius

Mariaus Morkevičiaus nuotr.

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


183049

„Piketuotojų susirėmimas su pareigūnais prie Rūdninkų poligono buvo išprovokuotas, kai apie sprendimą apgyvendinti migrantus vietiniai gyventojai sužinojo iš žiniasklaidos priemonių, o ne tiesiogiai iš politikų", – sakė europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis, BNS komentuodamas pirmadienį įvykusį incidentą, kuomet asmenys, blokuojantys poligoną, kuriame ketinama statyti palapinių miestelį nelegaliems migrantams, buvo jėga policininkų patraukti nuo kelio.

„Kokios išvados: kad ministerija ne per žiniasklaidą turi skelbti savo sprendimus, o nuvažiuot ir tartis su žmonėmis. Ne provokuoti, o paaiškinti, kaip ten bus. Gal Rūdninkuose statys palapines, o gal poligone, kas ten žino, trūksta gero komunikavimo ir žmonės yra kurstomi", – BNS pirmadienio vakarą sakė V. Tomaševskis.

Pirmadienio vakarą keliasdešimt asmenų užblokavo kelią į poligoną Rūdninkuose, protestuodami prieš nelegalių migrantų apgyvendinimą. Policijos pareigūnai jėga juos patraukė nuo kelio.

V.  Tomaševskis pažymėjo, kad vietos valdžia apie spontaniškai kilusią protesto akciją nežinojo.

„Kiek man yra žinoma, nežinojo, tai spontaniška akija, ir dar atvažiavo kažkas iš Kauno, bet mano komentaras yra toks pats – reikia komunikuoti su žmonėmis, reikia kalbėti ne per žiniasklaidą, bet reikia ten nuvažiuoti ir paaiškinti savo planus, sprendimus, čia normali praktika Europos Sąjungoje, kalbėtis su žmonėmis, o ne primesti iš viršaus savo sprendimus", – kalbėjo V. Tomaševskis.

Jis taip pat kritikavo nepamatuotai griežtą Lietuvos valdžios poziciją autoritarinio Baltarusijos režimo atžvilgiu.

„Reikia keisti mūsų užsienio politiką, reikia pradėti kalbėti su mūsų kaimynine valstybe Baltarusija, jau seniai reikėjo kalbėti, mes negalim nesikalbėti su kaimynais, negalim deginti tiltų", – sakė LLRA-KŠS pirmininkas.

Rūdninkų poligone planuojama apgyvendinti iki 1,5 tūkst. nelegalių migrantų.

Antradienį vykusioje konferencijoje Seimo narys, opozicijos lyderis Saulius Skvernelis taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad dabartinė valdžia, pasak jo, nesugeba tinkamai valdyti, o neteisėtos migracijos krizės sukelia šalyje visišką chaosą ir pasimetimą.

„Situacija kaista, mes matome galimus neramumus. (...) Matome, kas vyksta stovyklose, kuriose yra migrantai. Tas valdžios pasimetimas, neužtikrintumas, neturėjimas aiškaus veiksmų plano, sėja didžiulį nerimą visuomenėje ir tie procesai, bijau, gali tapti nebevaldomi ir nebekontroliuojami", – tvirtino", – sakė Skvernelis.

Taip pat kaip ir sakė Tomaševskis, Skvernelio teigimu, tokią situaciją lėmė pačių valdančiųjų veiksmai. „Tai lėmė bravūriška, kartais komjaunuoliška užsienio politika. Jei tu imiesi veiksmų prieš kitos valstybės galbūt nelegaliai išrinktą vadovą ir tą šalį, turi įvertinti visas pasekmes, galimybes ir turėti planą, kaip su tomis pasekmėmis reikės kovoti", – sakė politikas.

Skvernelio vertinimu, situacija, kurį įvyko pirmadienį prie Rūdninkų poligono, yra padarinys to, kad VRM neįsivaizduoja arba neturi strategijos, kur nelegalūs migrantai turi būti patalpinti.

„Man labai gaila, kad policija turi taisyti politikų klaidas, naudoti, manau, tikrai proporcingą, adekvačią jėgą, bet prieš savo žmones. Tai apie ką kalbame, kuomet pareiškiame, kad ginsime, užtikrinsime žmonių saugumą kontaktuojant su nelegaliais migrantais? Kai ten vyksta neramumai (migrantų stovyklavietėse – aut.past.), pajėgos nesikiša, bet kai įvyko, mano manymu, spontaniškas protestas, tada reakcija buvo. Tą policija turėjo padaryti, nes patekimas į VRM žynybinį objektą negali būti blokuotas, tačiau žmonėms pasiųstas blogas singalas. Ir vėl policija dėl politikų klaidų ir nekompetencijos atsidūrė tarp dviejų barikadų pusių", – kalbėjo valstietis.

Pasak jo, neteisėtus migrantus galima apgyvendinti kituose VRM objektuose, o ne šalia gyvenamų zonų.

„Turima pakankamai didelė VRM infrastruktūra, kurią galima panaudoti. Rūdninkų poligonas – vienas iš jų, kurį jau pačioje pradžioje buvo galima panaudoti. VRM turi tokių poligonų ne vieną. Nustūmimas iš vienos bendruomenės į kitą nieko neišspręs. Visi žmonės bijo", – sakė Skvernelis.

Opozicijos lyderis pažymėjo, kad VRM, demonstruodama pasimetimą ir kaltindama protestuotojus antivalstybine veikla, elgiasi trumparegiškai.

„Nuo pat krizės pradžios VRM demonstruoja visišką bejėgiškumą, situacijos nesuvokimą, plano neturėjimą ir pilną chaosą", – atkreipė dėmesį Seimo narys.

Skvernelis stebėjosi prezidento reakcijos stoka šioje migrantų krizės akivaizdoje. Prezidentas turėtų sukviesti politinių partijų, esančių Seime, frakcijų vadovus, pirmininkus, Vyriausybę, valdančiuosius ir sutarti. Bent jau ieškoti maksimalaus sutarimo, kad būtų galima nuraminti situaciją šalies viduje, efektyviai spręsti šią krizę, bet tokios lyderystės tikrai nesimato. Labai gaila", – kalbėjo buvęs premjeras.REDAKCIJA REKOMENDUOJA