PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2017 m. Gegužės 30 d. 10:25

Siūlys leisti 1 proc. GPM skirti profsąjungoms

Vilnius

Irma BagūnėŠaltinis: Etaplius.lt


4857

Seime svarstant Darbo kodekso pataisas „valstiečiai-žalieji“ siūlys sudaryti galimybę 1 proc. Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) skirti profesinėms sąjungoms, taip pat pavesti Valstybinei darbo inspekcijai pareigą konsultuoti žmones, norinčius įsteigti profesines sąjungas. 

„Mūsų užduotis sukurti tokią terpę valstybėje, kad derybinė galia stiprėtų. Tam vienas iš žingsnių, kurį darome šiandien, kartu su Darbo kodeksu registruojame GPM įstatymo pataisą, kad žmonės dalį savo pajamų, kol kas 1 proc., galėtų skirti profesinėms sąjungoms. Mūsų nuomone, tai sustiprins žmonių gebėjimus derėtis. Sustiprins esamas profesines sąjungas ir naujų kūrimą“, - sakė „valstiečių-žaliųjų“ sąjungos frakcijos narys Vytautas Bakas per spaudos konferenciją antradienį.

Taip pat, pasak jo, bus antradienį įregistruoti siūlymai pavesti Valstybinei darbo inspekcijai pareigą konsultuoti žmones, norinčius įsisteigti profesines sąjungas, derėtis įmonėje.

„Valstiečiai-žalieji“ tikisi, kad paskutiniai neaiškumai dėl Darbo kodekso, susiję su streikais, lokautais ir Profsąjungų atstovų garantijomis, kuriems yra pritaręs Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas, bet dar nėra pritariusi Trišalė taryba, bus išsiaiškinti iki priėmimo.

„Labai tikiuosi, kad priėmimo stadijoje turėsime visišką sutapimą pozicijos ir komiteto, ir Trišalės tarybos, ir bus patvirtintas projektas, kuris iš tikrųjų atitiks ir Seimo, ir Trišalės tarybos matymą, kaip turėtų būti sutvarkytas Darbo kodeksas šitame etape“, - sakė „valstiečių-žaliųjų“ lyderis Ramūnas Karbauskis.

Jis taip pat patikino, kad visi kiti Seimo narių teikiami siūlymai bus atiduoti Trišalei tarybai svarstyti.

„Mes taip tarėmės, kad du kartus į metus grįšime prie siūlymų, kuriuos Trišalė taryba tvirtins“, - sakė R. Karbauskis.

Kaip ELTA jau rašė, antradienį Seimas ketina svarstyti naujojo Darbo kodekso projektą ir jį lydinčius teisės aktus.

Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos nariai R. Karbauskis, Tomas Tomilinas ir Virginijus Sinkevičius praėjusią savaitę įregistravo pasiūlymus Darbo kodekso projektui, kurie atsirado po suderinimo Trišalėje taryboje.

Siūloma kasmetines atostogas (įskaitant pailgintas ir papildomas atostogas), į kurias teisė įgyta iki naujojo Darbo kodekso įsigaliojimo, suteikti darbo dienomis, už kiekvienas septynias kalendorines dienas atostogų suteikiant penkias darbo dienas kasmetinių atostogų (jeigu dirbama penkias dienas per savaitę) arba šešias darbo dienas už kiekvienas septynias dienas (jeigu dirbama šešias dienas per savaitę).

Darbuotojai, iki naujo Darbo kodekso įsigaliojimo turintys nepanaudotų kasmetinių atostogų daugiau kaip už trejus darbo metus, turėtų teisę jas išnaudoti iki 2020 m. liepos 1 d.

Pagal įregistruotą projektą, darbo santykiams nepasibaigus, kai dėl darbdavio kaltės pavėluotai išmokamas darbo užmokestis ar kitos su darbo santykiais susijusios išmokos, kartu su jomis darbuotojui, turinčiam darbo santykių, išmokami delspinigiai, kurių dydį tvirtina socialinės apsaugos ir darbo ministras, jeigu darbo teisės normos nenustato didesnio delspinigių dydžio. Siūloma numatyti, kad delspinigių dydį socialinės apsaugos ir darbo ministras tvirtina kiekvienais metais iki vasario 1 d., atsižvelgdamas į Lietuvos statistikos departamento paskelbtą vartotojų kainų indeksą per praėjusius kalendorinius metus (lyginant praėjusiųjų metų gruodį su užpraeitų metų gruodžiu).

Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad naujojo Darbo kodekso veikimas bus nuolat vertinamas.

Naujasis Darbo kodeksas turėtų įsigalioti nuo šių metų liepos 1 d.

ELTA