REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Lapkričio 14 d. 13:59

Siūlo pakoreguoti naująjį rinkimų apygardų pokyčių žemėlapį

Ukmergė

Daiva ZimblienėŠaltinis: Ukmergės raj. savivaldybės inf.


283449

Praėjusią savaitę Ukmergės rajono savivaldybės administracija kartu su rajono jaunimo organizacijų sąjunga „Apskritasis stalas“ (URJOSAS) inicijavo nuotolinę diskusiją su Lietuvos Respublikos Vyriausiąja rinkimų komisija (VRK).

Diskusijos metu aptarta, kalbėta, diskutuota, ginčytasi dėl VRK planuojamų pokyčių 2024 metų Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų vienmandačių apygardų ribose bei išreikštas konkretus susirūpinimas dėl numatomo Ukmergės rajone esančios Deltuvos pietinės rinkimų apygardos ribų keitimo.

Po numatytų pokyčių Ukmergės rajono gyventojai būtų padalinti į dvi skirtingas rinkimų apygardas: Deltuvos pietinę ir Deltuvos šiaurinę, visas Ukmergės rajonas būtų skiriamas per pusę ir gyventojai balsuotų už skirtingus kandidatus į Lietuvos Respublikos Seimą. Deltuvos pietinės apygardos išrinktas Seimo narys atstovaus Širvintų rajono ir Ukmergės miesto gyventojams, o Deltuvos šiaurinės apygardos išrinktas Seimo narys atstovaus Anykščių, Panevėžio ir Ukmergės rajonų gyventojams.

„Kovosime iki galo. Mūsų argumentai ir siūlymai yra labai svarbūs. Jei VRK su tuo nesutiks, svarstysime galimybę kreiptis į teismą. Turime išsaugoti 6 tūkstančius savo rinkėjų, turi išlikti mūsų vienų – Ukmergės rajono gyventojų - rinkiminė apygarda, kaip ir buvo iki šiol, o ne tapti bendra keliems rajonams,“- teigė Ukmergės rajono savivaldybės meras Darius Varnas.

Nei jo, nei šioje diskusijoje dalyvavusių Ukmergės rajono savivaldybės vicemero Eugenijaus Kuodelio, Tarybos nario Valdo Kersnausko, Tarybos posėdžių sekretoriaus Dariaus Krogerto, Civilinės metrikacijos ir dokumentų valdymo skyriaus Tarybos aptarnavimo poskyrio vedėjos Monikos Raškevičienės bei URJOSAS vadovo Simono Kalesnyko neįtikino VRK pirmininkės Linos Petronienės ir naująjį rinkimų apygardų pokyčių žemėlapį parengusio Vilniaus universiteto Geografijos ir kraštotvarkos katedros docento dr. Rolando Tučo išsakyti argumentai, kuo remiantis „skaudžiausias“ pokytis teks būtent Ukmergės rajono savivaldybei.

Ukmergiškiai siūlo VRK rinkiminį žemėlapį pakoreguoti.

„Mes esame tinkamai susitvarkę su savo rinkiminėmis apylinkėmis - jas optimizavome, kažkada turėję 40, susimažinome iki 26. Ir dabar pas mus nėra mažesnių nei 300 rinkėjų turinčių apylinkių. Palyginimui, Širvintų rajone rinkėjų yra dvigubai mažiau, bet apylinkių turi ne mažiau nei mes, o kai kuriose jų yra tik po 160 rinkėjų.

Norėdami atkurti kitas apygardas jūs dabar skaldote mūsų apygardą. Kur čia matote pliusus? Nėra jokios logikos. Tai, kas kitiems yra pliusai, mums yra minusai. Ir atvirkščiai.

Valstybė turi užtikrinti savo piliečiams pareigą rinkimuose dalyvauti ne formaliai, o realiai. Jei žmogus balsuos nežinodamas už ką, tai tas pats, jei lietuvį nuvežtume į kokią Zimbabvę balsuoti už kokios nors jam nežinomos genties atstovą.

Keista, kad 1-2 žmonės priima sprendimą dėl 35 tūkst. gyventojų. Ar jūs derinote planuojamus pokyčius su savivaldybe, ar atlikote kokią gyventojų apklausą?“- kalbėjo diskusijoje aktyviausiai dalyvavę D. Varnas, V. Kersnauskas ir D. Krogertas.

Remiantis VRK pateiktais duomenis, dabartinėje Deltuvos pietinėje apygardoje yra – 30 tūkst. 340 rinkėjų (88,8 proc. nuo vienmandačių apygardų rinkėjų skaičiaus vidurkio (100 proc.), po planuojamų pokyčių – 37 tūkst. 273 (109,2 proc. nuo vienmandačių apygardų rinkėjų skaičiaus vidurkio (100 proc.) ši rinkimų apylinkė taptų didžiausia Lietuvos teritorijoje (išskyrus Pasaulio lietuvių – 38 tūkst. 450). Pagal pateiktus duomenis, Ukmergės rajone yra 29 tūkst. 378 rinkimų teisę turintys piliečiai, Širvintų rajone – 13 tūkst. 131 rinkėjas, o Molėtų rajone – 15 tūkst. 404 rinkėjai.

URJOSAS vadovo S. Kalesnyko teigimu, šiuo metu Deltuvos pietinėje apygardoje trūksta tik apie 1 proc. rinkėjų iki numatyto nuokrypio tenkinimo, kai, pavyzdžiui, VRK pateiktame projekte mažiausia formuojama rinkimų apygarda - Naujosios Vilnios - turi 30 tūkst. 589 rinkėjų (89,6 proc. nuokrypis).

„Sutinku, kad visi pokyčiai labai sunkūs ir yra daromi iš būtinybės. Apygardų ribų negalime pakeisti paprastu būdu kaip kokių lego kaladėlių, kurios yra stačiakampiai ar kvadratai – to paties ar panašaus dydžio. Juk apylinkės kiekvienoje apygardoje tarsi dėlionės puzzle detalės – jos labai skirtingo dydžio ir sukibimo. Jos turi turėti aiškias ribas ir negalime ten kur trūksta, atkelti iš ten, kur per daug yra,“- kalbėjo VRK pirmininkė L. Petronienė.

Po daugiau nei valandą trūkusios diskusijos ji pasiūlė Ukmergės rajono savivaldybės atstovams iki lapkričio 14 dienos VRK atsiųsti konkrečias savo pastabas ir pasiūlymus - kaip gi galima būtų padaryti, kad planuojami pokyčiai vienmandačių apygardų ribose būtų kuo mažiau skausmingi Ukmergės rajonui. Visa tai bus įvertinta bei apsvarstyta VRK. Pasak L. Petronienės, sprendimą dėl parengto 2024 metų Seimo rinkimų vienmandačių rinkimų apygardų ribų projekto VRK (ją, beje, sudaro 13 narių), planuoja priimti lapkričio mėnesio pabaigoje.

Primename, kad dėl nepritarimo planuojamiems vienmandačių rinkimų apygardų ribų pokyčiams Ukmergės rajono savivaldybės meras D. Varnas prieš mėnesį kreipėsi ne tik į VRK, bet ir į aukščiausias šalies valdžios institucijas - Lietuvos Respublikos Prezidentą, Seimą ir Vyriausybę.

Kol kas yra gautas tik atsakymas iš Seimo, kuriame rašoma, kad mero kreipimasis persiųstas nagrinėti vienam iš Seimo komitetų.REDAKCIJA REKOMENDUOJA