REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Lapkričio 18 d. 16:20

Širvintiškės ankstukams mezgė kojinytes

Širvintos

Neringa TuškevičienėŠaltinis: Etaplius.lt


107171

Apraizgytas begale laidelių, mažutėse permatomose venose adatos, šalia gąsdinančiai pypsintys aparatai, svetimi žmonės, kurie nežinia, ko nori ir šalia nesanti mama – kas gali būti baisiau ką tik į pasaulį atėjusiam žmogučiui. Nežinia ir nesuvokimas, kodėl esi badomas, kodėl tavęs neglaudžia vienintelės švelnios rankos…

Taip pirmąsias savo dienas ir net savaites leidžia per anksti į pasaulį pasibeldę mažyliai. Ir jiems, kaip niekam kitam, labai reikia mūsų visų paramos, palaikymo ir profesionalios pagalbos. Tam, kad šie mažieji angelėliai gyventų. O gyventi mažieji nori ir nežiūrint į mažą ūgį, jie yra dideli kovotojai. Kovotojai už savo gyvybę. ANKSTUKAI.

Lapkričio 17-ąją minima Pasaulinė neišnešiotų naujagimių – ankstukų diena. Šią savaitę Vilniuje purpurine spalva nušvito Žvėryno tiltas ir Lietuvos energijos pastatas. Norint atkreipti visuomenės dėmesį į priešlaikinį gimdymą ir ankstukus, kasmet visame pasaulyje purpurine spalva įžiebiami žymūs miestų pastatai.

Moterų klubas ankstukus aplankė su dovanomis

Širvintiškės mažiesiems dovanojo megztų kojinyčių ir kepurėlių.

Lietuvos socialdemokratų partijos Širvintų skyriaus Moterų klubas prisijungė prie Pasaulinės neišnešiotų naujagimių dienos minėjimo ir jos išvakarėse aplankė neišnešiotukus. Lankytasi Vilniaus universiteto Santaros neišnešiotų naujagimių skyriuje ir VŠĮ Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Antakalnio naujagimių skyriuje.

Širvintų socialdemokratės mažiesiems kovotojams nuvežė dovanėlių – iš natūralios avies vilnos siūlų megztų kojinyčių ir kepurėlių.

Šiai akcijai moterys ruošėsi jau pusę metų. Iš pradžių reikėjo pasirūpinti gauti gerų minkštų vilnonių siūlų. Pradėjus domėtis, kur gauti naminių siūlų, netikėtai paskambino Neringa Tuškevičienė ir pažadėjo jų padovanoti. Klubo narė Edita Tviragienė pradėjo ieškoti kas mums galėtų patalkinti mezgant kojinytės, nes tai turėjo būti labai kruopštus darbas, kad mezginiai būtų vienodo dydžio, o svarbiausia, kad siūlas gultų lygiai ir nepažeistų jautrios ankstuko odelės. Nudžiugome, kai atsirado moteris Vlada Lajauskienė, kuri geranoriškai sutiko pagelbėti mūsų skyriaus moterims mezgant dovanėles. Ruošiantis viešnagei pas ankstukus didelį indėlį įnešė Moterų klubo pirmininkė Elvyra Ramaneckienė. Visokeriopą pagalbą suteikė LSDP Širvintų skyriaus pirmininkė, Širvintų rajono savivaldybės tarybos narė Anna Kuznecovienė.

Jiems, kaip niekam kitam, labai reikia mūsų visų paramos, palaikymo ir profesionalios pagalbos

Moterų klubo narės net nesitikėjo tokio šilto ir nuoširdaus priėmimo. Abiejose skyriuose budinčios slaugutės priėmė geranoriškai, dėkojo. Mažyliais besirūpinančias medikės stebėjosi, kad atvykome net iš Širvintų. Joms atrodė, jog ilgai keliavome, o mums tai sukėlė tik šypseną, nes daug širvintiškių kas dieną į sostinę dirbti važiuoja.

Santaros klinikose slaugutė parodė įvairių rūbelių, kuriuos atneša vilniečiai ir dovanoja. Mažutėliai, lyg būtų skirti lėlėms. Sunku patikėti, jog juos vilki mažiausi žmogučiai.

Antakalnio ligoninėje buvome pakviestos apsirengti chalatus ir aplankyti mažuliukus. Emocijų būta daug. Sunku matyti net ir svetimą tokį bejėgį vaikutį. Tik galime numanyti, ką išgyvena jų tėveliai, matydami tokią savo atžalą, kiek ašarų išliejama tikintis, kad šis mažas stebuklas įveiks visas negandas ir užaugs dideliu žmogumi.

Išėjusios ilgai kalbėjomės, kiek daug žinių ir kantrybės reikia medikams, kiek daug stiprybės reikia tėveliams ir kiek daug noro gyventi reikia mažulėliams. Tikimės, kad mūsų dovanotos kojinytės šildys mažąsias kojeles, su meile apglėbs galveles. Išeidamos tyliai palinkėjome, kad gavę tiek meilės ir rūpesčio vaikučiai užaugtų gerais žmonėmis.

Aplankiusios mažuosius, nutarėme pailsėti ir pačios. Mūsų tikslas – senamiestis. Aplankėme Bernardinų sodą, Šv. Onos bažnyčią, Vilniaus arkikadetrą, Gedimino prospektą, Prezidentūros kiemelį, Užupį, Laisvės statulą.

Į namus grįžome geros nuotaikos. Džiaugėmės kiek galėdamos prisidėjusios prie mažųjų žmogučių gerovės. Juk daryti gerus darbus yra be galo malonu.

LSDP Širvintų skyrius dėkoja Annai Kuznecovienei, Elvyrai Ramaneckienei, Neringai Tuškevičienei, Editai Tviragienei, Vladai Lajauskienei, Irenai Ruseckienei, Alvydai Vadekienei, Zitai Jozonienei ir visoms Moterų klubo moterims.

Moterų klubo informacija

P.S. Mažyliai fotografuoti mamytėms leidus.

*****

Ar žinojote:

* Kasmet pasaulyje gimsta 15 mln. neišnešiotų naujagimių. Tai yra 1 iš 10 kūdikių.

* Daugiau kaip 1,1 mln. ankstukų neišgyvena.

* Lietuvos statistikos departamento duomenimis, pernai Lietuvoje gimė 27 309 naujagimiai, iš jų 1 649 – neišnešioti.

* Neišnešiotumas yra pagrindinė naujagimių mirtingumo priežastis.

* Iki šių metų pats mažiausias Lietuvoje gimęs, išgyvenęs ir sėkmingai užaugęs naujagimis tesvėrė 450 gramų, o pats jauniausias naujagimis gimė vos 22 savaičių.

* 1993 metais Lietuvoje išgyvendavo vos 12 procentų ankstukų, šiandien išgyvena 66 proc. labai mažų, nė kilogramo nesveriančių neišnešiotų naujagimių.

* Didesnių ankstukų, sveriančių 1000-1499 gramų, išgyvenamumo rodiklis pakilo nuo 43 iki 97 proc.

* Kauno klinikose šią vasarą gimė vos 22 gestacijos savaičių 350 gramų sverianti mergaitė. Tai – mažiausias išgyvenęs naujagimis šalyje.REDAKCIJA REKOMENDUOJA