PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2023 m. Gruodžio 7 d. 10:41

Širdele, būk sveika

Šiauliai

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.lt


285705

Šiaulių miesto moterų krūties patologijos asociacijos „SALVIA“ moterims paskaitą apie širdies ir kraujagyslių ligas skaitė gydytoja kardiologė Loreta Rasutė Rezgienė. Tai viena iš sveikatinimo projekto „Ištarkime gyvenimui TAIP“ veiklų, kurį finansuoja Šiaulių miesto savivaldybė.

Širdis – vienas stipriausių žmogaus raumenų, nenuilstamai pumpuojantis kraują ir aprūpinantis gyvybiškai svarbiu deguonimi bei maisto medžiagomis visą organizmą. Nuo jos priklauso visos mūsų gyvybinės funkcijos. Širdies ir kraujagyslių ligos yra dažniausia mirties priežastis. Pasak gydytojos, sunkios širdies ligų pasekmės daugelį ištinka netikėtai.

Didžiosios dalies širdies ir kraujagyslių ligų galima išvengti, tačiau reikia žinoti ir vengti ligas sukeliančių rizikos veiksnių, taip pat periodiškai atlikti širdies ir kraujagyslių ligų prevencines patikras bei sekti savo sveikatos būklę.

Širdies ligos vystosi po truputį, todėl simptomus pastebėti sunku, nes į juos dažniausiai nekreipiame dėmesio, manydami, jog tai įprasti vyresniems žmonėms būdingi negalavimai.

Gydytoja patarė atkreipti dėmesį į šiuos simptomus: oro trūkumą fizinio krūvio ar net ramybės būsenos metu, stiprų kosulį, švokštimą, be priežasties didėjantį svorį, kulkšnų tinimą, nuovargį, apetito stoką, pastebimai padažnėjusį širdies plakimą.

Širdies ir kraujagyslių ligas dažniausiai sukelia ne viena priežastis, o kelių rizikos veiksnių derinys. Rizikos veiksnių įtaka širdies ir kraujagyslių ligų atsiradimui įrodyta seniai. Pagrindiniai rizikos veiksniai yra rūkymas, padidėjęs arterinis kraujo spaudimas, padidėjusi cholesterolio koncentracija kraujyje, netaisyklinga mityba, mažas fizinis aktyvumas, nutukimas, cukrinis diabetas, gausus alkoholio vartojimas, psichinis bei socialinis stresas. Ypatingai svarbią reikšmę turi ir paveldimumas.

Gydytojai pastebi, kad „blogojo“ cholesterolio kiekiui net didesnę įtaką turi genetika, o ne gyvenimo būdas. Nepaisant to, pabrėžia sveikos gyvensenos svarbą. Šeimos gydytojas turėtų įvertinti jo riziką. Kai rizika maža arba vidutinė, galima pasitaisyti su sveika gyvensena – fiziniu aktyvumu, dieta.

Paskaitėlė buvo puiki. Malonus bendravimas, jauki atmosfera. Lektorė labai aiškiai ir su puikiu humoro jausmu pasakojo apie širdelę. Pateikė nemažai pavyzdžių iš savo darbo praktikos, išsamiai atsakė į visus pateiktus klausimus.

Svarbiausias faktorius, kuriuo gali pasikliauti ir sveikas, ir nesveikas žmogus, yra jis pats – savo gyvenimo būdu, sąmoningumu, kontroliuojama mityba ir požiūriu į gyvenimą, žinojimu, kas yra rizikos veiksniai ir kaip jų išvengti.

Reklama

#