REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Gegužės 4 d. 16:48

Šiauliuose paminėta Pasaulinė mamų psichikos sveikatos diena (galerija, vaizdo įrašas)

Šiauliai

Šiau­liuo­se per 50 ma­mų su kū­di­kių ve­ži­mė­liais sma­giai žings­nia­vo iš cent­ri­nio mies­to par­ko Ge­le­ži­nės la­pės. (Audronio Rutkausko nuotr.)

EtapliusŠaltinis: Savaitraštis „Etaplius“


266339

Nuo 2016-ųjų pirmąjį gegužės trečiadienį pasaulyje minima Mamų psichikos sveikatos diena. Šiemet ši diena pirmą kartą paminėta ir Lietuvoje. Šiauliuose per 50 mamų su kūdikių vežimėliais smagiai žingsniavo iš centrinio miesto parko Geležinės lapės link. Šia akcija siekta atkreipti visuomenės dėmesį, kad yra mamų, kurios, gimus kūdikiui, patiria nebūtinai tik euforiją.

Nėštumas ir kūdikio gimimas pakeičia moters gyvenimą, ji tampa labiau pažeidžiama ir susiduria su didesne psichikos sveikatos sutrikimų rizika. Nors nemažai moterų po gimdymo jų patiria, tačiau didžioji dalis slepia savo simptomus, nes gėdijasi vis dar egzistuojančio tabu. Todėl Mamų psichikos sveikatos dieną siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į neseniai pagimdžiusių mamų psichikos sveikatos problemas, kad kuo daugiau moterų gautų atitinkamą pagalbą ar gydymą.

Terminas „pogimdyminė depresija“ vis dar glumina ir ne visiems yra suvokiamas. Depresija, kuri aplanko 1 iš 7 moterų laukiantis arba pagimdžius per pirmuosius metus, nėra susijusi su charakteriu ar psichikos sveikatos istorija. Plačioji visuomenė dar mokosi, kas yra depresija po gimdymo, kokiomis spalvomis ji nudažo jaunos šeimos gyvenimą.

Šiemet Mamų psichikos sveikatos diena pirmą kartą paminėta savanorių, kurie susibūrė į socialinį projektą „Mama mums rūpi“. Projekto bendruomenės, veikiančios įvairiuose Lietuvos miestuose – tiek didmiesčiuose, tiek regionuose, vieningai kalba, kad buvimas kartu padeda neužsidaryti, patiriant sunkumų.

Trečiadienį Vilniuje, Kaune, Panevėžyje, Šiauliuose, Jonavoje, Gargžduose mamos ir jų emocinei sveikatai neabejingi žmonės rinkosi į savanorių organizuojamus ėjimo renginius. Šiauliuose ėjimo renginį organizavo mamos, susibūrusios į grupę „Mamos kvadratu“.

Šiaulių mamų grupės viena iniciatorių, dviejų sūnų mama Elmyra Baljanaitė-Stanevičienė, pasitikusi mamas centriniame miesto parke, su trenere Egle pakvietė mankštintis ir ragino netylėti apie mamas ištinkančias nelengvas būsenas po gimdymo. „Jei nekalbėsime, stigma išliks ir toliau. Kartu esame stipresni“, – ragino Elmyra.

Balionais nešinos mamos pirmiausia nužingsniavo iki Aloyzo Toleikio dekoratyvinės skulptūros bulvare „Motinystė“, nusifotografavo, o vėliau susibūrė prie Geležinės lapės Talkšos pakrantėje. Visiems dalyvavusiems ėjime buvo įteikti simboliniai dovanų krepšeliai, vaikus linksmino animatoriai. Prie renginio organizavimo prisidėjo ir Šiaulių vyskupijos Šeimos centras.

Ėjimo renginių metu taip pat siekta per „Contribee“ platformą surinkti 555 Eur emocinės paramos rinkiniams, kurie bus dalijami mamoms.


Foto galerija:

 „Wow fotografija“ nuotr.
 „Wow fotografija“ nuotr.
 „Wow fotografija“ nuotr.
 „Wow fotografija“ nuotr.
 „Wow fotografija“ nuotr.
 „Wow fotografija“ nuotr.
 „Wow fotografija“ nuotr.
 A. Rutkausko nuotr.
  A. Rutkausko nuotr.
  A. Rutkausko nuotr.
  A. Rutkausko nuotr.
  A. Rutkausko nuotr.REDAKCIJA REKOMENDUOJA