REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kvadratas2023 m. Rugpjūčio 26 d. 15:23

Šiaulių dailės galerijoje – teminė Latvijos menininkų paroda „Maistas“

Šiauliai

R. Stonkutės nuotr.

Roberta StonkutėŠaltinis: Etaplius.LT


276272

Paroda – tai trijų menininkų iš Latvijos: Li Bond (Liena Bondare), Ginto von Kehle (Gints Ozoliņš) ir Jāņo Murovskio, grupinis projektas, kurį įkvėpė bendras estetinis jausmas ir aistra šilkografijai, kaip vienai pagrindinių meninės raiškos formų, o kulinarijai – kaip vienai pagrindinių gyvenimo šventimo formų.

Pastarųjų metų įvykiai daugelį žmonių atitolino nuo buvimo kartu, šventimo ir Eroso, kaip teigiamos, gyvenimą skatinančios jėgos. Eroso ir Thanatos pusiausvyra pasikeitė iš esmės, todėl menininkams atrodo svarbu priminti apie gyvenimui reikalingą energiją: džiaugsmą būti kartu, susitikti, susiburti, gaminti kartu, valgyti, kalbėtis ir dalytis. Pasirinktą temą suprasdami plačiau – tiek kaip neatsiejamą gyvenimo šventimo, ryšio su seneliais, vaistų ar maisto sielai dalį, menininkai norėtų nors akimirkai atstatyti sutrikusią pusiausvyrą, nes maisto patirtis, kad ir kokia ji būtų įvairi, gali mus suvienyti.

Kiekvieno parodoje dalyvaujančio menininko darbai išsiskiria savitu meniniu stiliumi, mastelių ir spalvų gamos pasirinkimais, kviesdami lankytoją ieškoti jam tinkamo deserto. Štai profesorius J. Murovskis „leidžia darbui įvykti“, žaisdamas paviršiumi, tekstūra ir spalva, kol kūrinyje atsiranda turinio asociacija. Jis yra aistringas vyndarys ir nedidelio vynuogyno savininkas. G. von Kehle kuria iškilmingas figūrines kompozicijas, kuriose spalvų ir formų derinys sukuria kinematografinę įtampą. Jis kuria teatralizuotas šventes, kuriose svečiai, jis pats, žuvis, agurkai, pyragaičiai yra atliekamos scenografijos dalis. Li Bond kūriniuose – formos ir turinio balansas, paliekant daug laisvos erdvės vaizduotei, ji kuria lakoniškas formas, persmelktas trapaus turinio pojūčio, kurį žiūrovas turi rasti pats. Ji ieško tobulo duonos recepto.

Parodą Šiaulių dailės galerijoje kuravusi Li Bond tą patį vakarą pakvietė apsilankyti ir LDS Šiaulių skyriaus meno erdvėje „S_IN“, kur buvo atidaryta jos eksperimentinė instaliacija „Keisti atraktoriai ir kiti dalykai“. Instaliacijos idėja kilo iš termino „keisti atraktoriai“ (angl. strange attractors), naudojamo fizikoje ir matematikoje, chaoso teorijos sąvokai apibūdinti. „Chaoso teorija – tiksliųjų mokslų sritis, tirianti labai jautrių pradinėms sąlygoms dinaminių sistemų elgseną. Šioms chaotinėms sistemoms maži pradinių sąlygų skirtumai duoda plačiai nukrypstančius rezultatus (vadinamasis „drugelio efektas“), kas ilgalaikes prognozes daro neįmanomas. Tokia elgsena vadinama chaosu ir ji stebima daugelyje natūralių sistemų. Man chaosas yra toks atvejis, kuomet turi labai daug klausimų be atsakymų. Todėl šią instaliaciją „Keisti atraktoriai ir kiti dalykai“ sudaro dažniausiai pasaulyje užduodami klausimai“, – sako Li Bond.

Rugpjūčio 26 d., šeštadienį, 12–15 val. meno erdvėje „S_IN“ lauks parodos kuratorė Vaiva Kovieraitė-Trumpė, kuri galės daugiau papasakoti apie instaliaciją. Instaliaciją „Keisti atraktoriai ir kiti dalykai“ galima aplankyti susitarus iš anksto mob. 8 652 14 488 (LDS Šiaulių skyriaus pirmininkas Bronislovas Rudys).

Primename, kad šeštadieniais Šiaulių dailės galerijos lankymas su vaikais iki 16 m. yra nemokamas, tad kviečiame užsukti ir pasimėgauti ypatingais „Maisto“ skoniais. Paroda veiks iki rugsėjo 2 d.


Foto galerija:

L. Nekrašo nuotr.
L. Nekrašo nuotr.
L. Nekrašo nuotr.
L. Nekrašo nuotr.
L. Nekrašo nuotr.
L. Nekrašo nuotr.
L. Nekrašo nuotr.
L. Nekrašo nuotr.
L. Nekrašo nuotr.
L. Nekrašo nuotr.
L. Nekrašo nuotr.
L. Nekrašo nuotr.
L. Nekrašo nuotr.
L. Nekrašo nuotr.REDAKCIJA REKOMENDUOJA