REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kvadratas2023 m. Liepos 28 d. 11:23

Šiaulių dailės galerija – kūrybinių dirbtuvių šurmulyje

Šiauliai

Šiaulių dailės galerijos archyvo nuotr.

EtapliusŠaltinis: Savaitraštis „Etaplius“


273999

Meno edukacijos projektas vaikams „Menopolis“ šią vasarą skaičiuoja jau šešioliktus metus. 2007-aisiais pradėtu vystyti projektu norėta skatinti vaikų užimtumą ir domėjimąsi menu. Prabėgus daugiau nei dešimtmečiui, jo veiklos įgauna vis daugiau svarbos ne tik projekto organizatoriams, bet ir bendruomenei.

„Menopolis“ vyksta savaitę trunkančiomis sesijomis. Kiekvieną dieną sesijų dalyviai susipažįsta ir veikia kartu vis su kitu profesionaliu menininku ar edukatoriumi. Profesionalių kūrėjų ir praktikų dalyvavimas projekte svarbus, nes sesijų dalyviams sukuriamos sąlygos bendradarbiauti ir mokytis tiesiogiai iš menininkų, kviečiant juos pažinti įvairius procesus. Drauge sukuriama ir vaikams siūlomų meno veiklų įvairovė, nors, atrodytų, kas gi čia gali būti naujo: tos pačios grafikos, animacijos ar architektūros dirbtuvės.

„Mums svarbu kalbėtis apie tai, kad technika – tai dar ne viskas. Dar svarbiau, ką ir kaip mes su ja veikiame, tad reikšmingu akcentu tampa ne konkretaus rezultato siekis ar išmokimas, o leidimasis į skirtingus procesus, eksperimentavimas, kam būtina ir skirtingų menininkų įtrauktis, jų perspektyvos. Būtent profesionalių menininkų vedamos veiklos „Menopolį“ jau daugelį metų išskiria iš kitų mieste vaikams siūlomų veiklų“, – sako galerijos direktorė Ernesta Šimkienė.

Kiekvienas prie projekto prisijungęs kūrėjas apie tą pačią veiklą, techniką turi savitą požiūrį, kviečia savitam procesui, tad projekto organizatoriai kasmet plečia projekto veiklose dalyvaujančių menininkų tinklą. Šiemet pirmą kartą prisijungė grafikė Ugnė Upė Pilitauskaitė, gatvės menininkas Pijus Čeikauskas, aktorius Tomas Dapšauskas, architektė Eglė Januškienė ir dramaturgė Eglė Poškevičiūtė. Projekto organizatoriai pastebi, kad menininkams projekto veiklos taip pat sukuria naujų iššūkių ir patirčių. Juk dalijimasis patirtimi su vaikais, dirbtuvių vedimas ne visada yra jų pagrindinė veikla, tad menininkai išbando save naujame amplua.

Šiaulių dailės galerijos archyvo nuotr.

Nuolat plečia projekto rėmus

Šešioliktus metus skaičiuojančio „Menopolio“ veiklos prasidėjo nuo vasaros sesijų, tačiau jau keletą metų organizatoriai plečia projekto rėmus ir organizuoja sesijas rudens, žiemos ir pavasario metu. Praeitais metais pirmą kartą organizuota sesija, kuri pakvietė Šiaulių rajono pedagogus visą dieną gilintis į vizualinio mąstymo strategijų taikymą ugdymo(si) procese, o patirtimi dalytis atvyko MO muziejaus specialistai.

„Būdami ilgamečiai projekto organizatoriai, nenorime judėti inertiškai, tad kiekvienais metais keliame sau vis naujų iššūkių, plečiame projekto veiklas ir mąstome apie naujas auditorijas, kurioms būtų įdomu kalbėtis apie kūrybiškumo, kritinio mąstymo ugdymą(si) ir kartu dalytis žiniomis, sukaupta patirtimi“, – sako projekto vadovė Roberta Stonkutė.

„Menopolio“ vasaros sesijos jau baigtos, tačiau projektas tęsiasi. Kartu su ukrainiečių integracijos centru „Malva“ rugpjūčio 9 d. 14 val. Šiaulių dailės galerijoje organizuojamos nemokamos papuošalų gamybos dirbtuvės su ukrainiečių menininke Mariya Eimanavicius, į kurią kviečiamos ukrainiečių šeimos.

„Džiaugiamės, kad pagaliau menininkė atvyksta į Šiaulius, nes Mariya kūrybos procese iš naujo panaudoja daiktus, kuriuos daugelis išmetame: sulūžę nebereikalingi žaislai prisikelia antram gyvenimui, kaip juvelyrikos dirbiniai. Mokėti iš naujo panaudoti, kitaip žvelgti į nebereikalingus daiktus – svarbus įgūdis visuomenėje, kuri susiduria su rūšiavimo, ekologijos problemomis“, – sako viena projekto įgyvendintojų Živilė Žvėrūna.

Šiaulių dailės galerijos archyvo nuotr.

Pirmą kartą keliauja į regioną

Rudenį projekto organizatorių laukia nauji iššūkiai, nes projekto veiklos pirmą kartą iškeliaus iš Šiaulių dailės galerijos ir bus vykdomos regione.

„Organizuosime išvykstamąsias „Menopolio“ sesijas apskrityje, kurių metu užsiėmimai vyks ne tik vietos jaunimo bendruomenėms, bet ir pedagogams, jaunimo darbuotojams, su kuriais norime dalytis gerąja projekto patirtimi ir sukauptomis žiniomis, mąstyti apie ateities bendradarbiavimo perspektyvas“, – pabrėžia projekto vadovė R. Stonkutė.

Sugrįžę po išvykų regione, projekto organizatoriai antrus metus ketina pakviesti pedagogus ir jaunimo darbuotojus į seminarą Šiauliuose, kuriame toliau bus plėtojama vizualinio ir kritinio mąstymo svarba ugdymo(si) procese, o rudens kūrybinės dirbtuvės lauks ne tik vaikų, bet ir jų tėvelių. Organizatoriai kviečia sekti informaciją svetainėje ir socialinių tinklų paskyrose.

Projekto „Menopolis: jaunimo ugdymas(is) menu“ veiklas dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.


Foto galerija:

 Šiaulių dailės galerijos archyvo nuotr.
 Šiaulių dailės galerijos archyvo nuotr.
 Šiaulių dailės galerijos archyvo nuotr.
 Šiaulių dailės galerijos archyvo nuotr.
 Šiaulių dailės galerijos archyvo nuotr.
 Šiaulių dailės galerijos archyvo nuotr.
 Šiaulių dailės galerijos archyvo nuotr.
 Šiaulių dailės galerijos archyvo nuotr.
 Šiaulių dailės galerijos archyvo nuotr.
 Šiaulių dailės galerijos archyvo nuotr.
 Šiaulių dailės galerijos archyvo nuotr.
 Šiaulių dailės galerijos archyvo nuotr.REDAKCIJA REKOMENDUOJA