REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2023 m. Liepos 27 d. 14:10

Šiaulių „Aušros“ muziejaus paroda – Akmenės krašto muziejuje

Šiauliai

Etaplius.ltŠaltinis: Šiaulių „Aušros“ muziejus


273985

Nuo 2023 m. liepos 26 d. Akmenės krašto muziejuje veikia Šiaulių „Aušros“ muziejaus organizuota tarptautinė paroda „Kuršo ir Žiemgalos kunigaikštystė ir Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė 1561–1795 m.“

Šiaulių „Aušros“ muziejaus paroda – Akmenės krašto muziejuje

Nuo 2023 m. liepos 26 d. Akmenės krašto muziejuje veikia Šiaulių „Aušros“ muziejaus organizuota tarptautinė paroda „Kuršo ir Žiemgalos kunigaikštystė ir Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė 1561–1795 m.“

Šiaulių „Aušros“ muziejaus kartu su 28 partneriais iš Lietuvos, Latvijos, Švedijos, Vokietijos, Prancūzijos ir Ukrainos parengtoje parodoje siekiama parodyti, kokį pėdsaką viena kitos istorijoje ir kultūroje paliko kaimyninės valstybės Lietuva ir Latvija.

Parodoje eksponuojami XVI–XVIII a. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Kuršo ir Žiemgalos kunigaikštystės kunigaikščių, dvarininkų portretų, žemėlapių, piešinių, herbų, dokumentų kopijos spaudų, medalių, monetų, knygų vaizdai. Pristatoma 1569 m. rugpjūčio 3 d. Liubline surašyto dokumento – Kuršo ir Žiemgalos kunigaikštystės inkorporacijos į Abiejų Tautų Respublikos uniją akto, pasirašytas karalius Žygimanto Augusto, kitų unikalių archyvalijų kopijos.

Paroda „Kuršo ir Žiemgalos kunigaikštystė ir Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė 1561–1795 m.“ – „Aušros“ muziejaus ir Klaipėdos universiteto vyresniojo mokslo darbuotojo dr. Ernesto Vasiliausko ir Latvijos nacionalinio istorijos muziejaus darbuotojos dr. Marytės Jakovlevos (Mārīte Jakovleva) ilgamečių tyrimų (nuo 2016 m.) rezultatas. Paroda dvikalbė, parengta lietuvių ir latvių kalbomis. Ji bus eksponuojama ir kitose Lietuvos bei Latvijos atminties institucijose.

Kilnojamos parodos tikslas – supažindinti Lietuvos muziejų lankytojus su kaimynės Latvijos dar menkai žinomu XVI–XVIII a. istorijos laikotarpiu ir atvirkščiai – Latvijos muziejų lankytojus – su Lietuvos istorija. Pagrindinė idėja – pasitelkus eksponatus, archyvinę medžiagą, parodyti, kas sieja Lietuvą ir Latviją. Parodoje tai atskleidžiama per įvairias temas: politika ir kunigaikščiai, ekonomika, prekyba, sienos, vandens ir sausumos keliai, Kuršo dvarininkų šeimos (baronai Grothusai, Landsbergiai, Tyzenhauzai, Pliateriai ir kt.), kurios XVII–XVIII a. įsitvirtino Lietuvoje, ir jų valdytuose dvaruose (Daunoravoje, Vismantuose, Žeimelyje, Akmenės krašte) įsikūrusi latvių diaspora, dvarininkų globotos ir Kuršo evangelikų liuteronų konsistorijai pavaldžios bažnyčios Lietuvoje (Žeimelio, Skuodo ir kt.), taip pat ir Žemaičių vyskupijos vyskupui pavaldžios katalikų bažnyčios Kurše.

Paroda Akmenės krašto muziejuje eksponuojama, įgyvendinant Šiaulių „Aušros“ muziejaus projektą „Tarptautinės parodos „Kuršo ir Žiemgalos kunigaikštystė ir Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė 1561–1795“ sklaida“, finansuojamą Lietuvos kultūros tarybos.

Paroda Akmenės krašto muziejuje bus eksponuojama iki 2023 m. spalio 1 d.REDAKCIJA REKOMENDUOJA