REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sekundė pliusams2023 m. Liepos 28 d. 09:13

Sekundė pliusams: dėl testamento pripažinimo negaliojančiu

Lietuva

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT


274055

Tinklalaidėje „Sekundė pliusams“ advokatė Daiva Rusakienė atsako į Etaplius.lt portalo skaitytojo užduotą klausimą: „Po mamos mirties sužinojau, kad ji buvo sudariusi testamentą. Testamentą mama sudarė tuo metu, kai vartojo stiprius raminamuosius vaistus. Ar yra galimybė ginčyti testamentą ir kaip tai padaryti?“

Testamentą galima ginčyti teismo tvarka tik testatoriui mirus, nes tik nuo šio momento testamentas, kaip vienašalis sandoris, įgyja teisinę galią.

Atkreiptinas dėmesys, kad ieškinį dėl testamento ar jo atskirų dalių pripažinimo negaliojančiomis gali pareikšti tik kiti įpėdiniai pagal įstatymą arba pagal testamentą, kurie paveldėtų, jeigu testamentas ar jo atskiros dalys būtų pripažintos negaliojančiomis.

Vienas iš testamento negaliojimo pagrindų yra tai, kad jis sudarytas neveiksnaus šioje srityje asmens (CK 5.15 straipsnio 2 dalis). Tačiau galimos situacijos, kad testatorius nėra pripažintas neveiksniu, tačiau įpėdiniams kyla rimtų abejonių, ar sudarydamas testamentą testatorius gebėjo tinkamai suformuluoti ir išreikšti savo valią.

Pasisakydamas dėl šios normos aiškinimo ir taikymo, kasacinis teismas yra nurodęs, kad teismai, nagrinėdami ieškinį dėl sandorio pripažinimo negaliojančiu, kai sandorį sudarė fizinis asmuo negalėjęs suprasti savo veiksmų reikšmės, turi atsižvelgti į duomenis apie šio asmens būseną sandorio sudarymo metu ir sudaryto sandorio turinį (sandorio naudingumą ar žalingumą, pagrįstumą ir kt.)

Pažymėtina ir tai, kad ieškinys dėl testamento pripažinimo negaliojančiu, kartu neginčijant paveldėjimo teisės liudijimo ar jo dalies, yra neturtinio pobūdžio, nes pats savaime testamentas yra valios išraiškos aktas, bet ne turto perdavimo aktas. Įpėdinis testamentu įgyja tik teisę paveldėti testatoriaus turtą, tačiau paties turto juo neįgyja. Todėl kreipiantis į teismą su ieškiniu dėl testamento pripažinimo negaliojančiu mokamas žyminis mokestis kaip už neturtinį reikalavimą.

Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad vėlesnį testamentą pripažinus negaliojančiu, anksčiau sudarytas testamentas netampa galiojančiu, išskyrus atvejus, kai vėlesnis testamentas pripažįstamas negaliojančiu dėl to, kad jis buvo sudarytas dėl smurto ar realaus grasinimo, taip pat asmens, teismo pripažinto neveiksniu šioje srityje ar ribotai veiksniu šioje srityje.REDAKCIJA REKOMENDUOJA