REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sekundė pliusams2024 m. Kovo 12 d. 18:30

Sekundė pliusams: dėl nuostolių atlyginimo, pažeidus preliminariąją sutartį

Lietuva

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT


294626

Tinklalaidėje „Sekundė pliusams“ advokatė Daiva Rusakienė atsako į Etaplius.lt portalo skaitytojo užduotą klausimą: asmuo sudarė preliminariąją buto pirkimo–pardavimo sutartį ir su buto pardavėju sutarė sudaryti pagrindinę buto pirkimo–pardavimo sutartį. Pirkėjas sumokėjo avansą, pradėjo daryti buto remontą, tačiau dėl pardavėjo kaltės pagrindinė sutartis nebuvo sudaryta. Ar gali pirkėjas reikalauti iš nesąžiningo buto pardavėjo turėtų nuostolių, kuriuos sudarė negrąžintas avansas, lėšos sumokėtos už buto remonto darbus?

Pažymėtina, kad Lietuvos Respublikos civilinio kodekso CK 6.165 straipsnio 1 dalis numato, kad preliminariąja sutartimi laikomas šalių susitarimas, pagal kurį jame aptartomis sąlygomis šalys įsipareigoja ateityje sudaryti kitą – pagrindinę – sutartį. Preliminariojoje sutartyje šalys turi nurodyti terminą pagrindinei sutarčiai sudaryti. Jeigu šis terminas nenurodytas, pagrindinė sutartis turi būti sudaryta per metus nuo preliminariosios sutarties sudarymo. Bendra taisyklė tokia, kad jeigu šalys per preliminariojoje sutartyje nustatytą terminą pagrindinės sutarties nesudaro, tai prievolė sudaryti šią sutartį pasibaigia.

Taigi įstatymas neužtikrina įsipareigojimo įvykdymo, jeigu per preliminariojoje sutartyje nustatytą terminą pagrindinė sutartis nesudaroma, tačiau yra įtvirtinta sutarties šalies (šiuo atveju – pardavėjo) atsakomybė tuo atveju, jeigu ji nepagrįstai vengia ar atsisako sudaryti pagrindinę sutartį.

Kitaip tariant, neįvykdžius preliminariosios sutarties, t. y. nesudarius pagrindinės sutarties, atsakomybė nuostolių atlyginimo forma pardavėjui gali kilti tik tuo atveju, jeigu atsisakyta sudaryti pagrindinę sutartį nepagrįstai.

Šiuo atveju pirkėjas privalo įrodyti, kad pardavėjo pasyvūs veiksmai (pvz. pasikeitusi nuomonė dėl buto pardavimo sąlygų, kainos) nulėmė pagrindinės sutarties nesudarymą, t. y. kad pardavėjas vengė sudaryti pagrindinę sutartį. Tuo atveju, jei pardavėjas nededa protingų pastangų (nebendradarbiauja su pirkėju, akivaizdžiai nesiruošia sudaryti pagrindinės sutarties, nenori pašalinti kliūtis pagrindinei sutarčiai sudaryti-gauti reikiamų leidimų ir pan.) ir dėl šios priežasties nustatytu terminu pagrindinė sutartis negali būti sudaryta, yra pagrindas konstatuoti pardavėjo nesąžiningumą ir netinkamą preliminariosios sutarties vykdymą.

Taigi, šiuo atveju, jeigu pirkėjas įrodytų, kad pagrindinė sutartis nebuvo sudaryta dėl pardavėjo kaltės (jo neveikimo, nebendradarbiavimo), jis turėtų pagrindo tikėtis iš nesąžiningo buto pardavėjo turėtų nuostolių.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA