REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Sausio 17 d. 21:06

Seimo VSD pranešėjo komisija apklausė saugumo pareigūnus

Lietuva

BNS Fotobanko nuotr.

Martyna PikelytėŠaltinis: ELTA


289405

Seime tęsiantis pranešėjo Tomo Gailiaus istorijos tyrimui, laikinosios komisijos pirmininkas Vytautas Bakas sako, kad naujausi saugumo darbuotojų liudijimai atveria naujų probleminių klausimų. Politikui susidaro įspūdis, kad liudyti atvykstantys Valstybės saugumo departamento (VSD) pareigūnai yra instruktuojami, kaip atsakinėti į komisijos klausimus.

„VSD atveju, gana keistai atrodo, kai einantys komisijoje liudyti pareigūnai yra instruktuojami, paruošiami, ką sakyti ir ko ne. Man atrodo, kad taip yra tiesiogiai kišamasi į komisijos veiklą ir trukdomai jai atlikti savo darbą“, – po trečiadienį vykusio uždaro posėdžio Eltai teigė V. Bakas.

„Matome akivaizdžius prieštaravimus tarp esamo ir buvusio STT vadovų, kuriuos reikės aiškintis toliau. Buvo atlikti veiksmai, susiję su atlikto tyrimo medžiagos naikinimu, kuri turėtų būti saugoma ilgą laiką, tačiau dalis medžiagos buvo sunaikinta. Reikės išsiaiškinti kokia medžiaga ir dėl kokių priežasčių ji sunaikinta. Šis aspektas apsunkina komisijos darbą ir galimybę atsakyti į komisijai iškeltus klausimus“, – kalbėdamas apie STT atliktą tyrimą teigė jis.

Pasak komisijos pirmininko, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ nario V. Bako, saugumo pareigūnų buvo klausiama, apie atliktus veiksmus, gavus pranešėjo kreipimąsi ir VSD vykdant informacijos rinkimą apie 2019 m. kandidatų į prezidentus aplinkas. Pasak jo, visa apklausa yra įslaptinta. Tačiau V. Bakas patikino, kad kriminalinės žvalgybos tyrimą atlikusių STT pareigūnų buvo klausiama apie aplinkybes, kurios buvo nustatytos tyrimo metu. Savo ruožtu, VSD pareigūnų apklausa buvo susijusi su šios institucijos veiksmais, atliekant kandidatų į prezidentus, štabų narius, jų aplinkų patikrą.

Anot V. Bako, laikinoji tyrimo komisija ketina susitikti su buvusia Prezidentūros kanclere Alge Budryte, SEB banko verslo klientų vadybininku Jonu Vaičaičiu, VSD vadovu Dariumi Jauniškiu.

ELTA primena, kad Seimo įsteigta specialioji VSD pranešėjo komisija siekia atsakyti į klausimus, ar 2019 m. prezidento rinkimų kampanijos metu žvalgyba teisėtai rinko informaciją apie kandidatus, jų aplinką, kaip tvarkė ir ar kam nors perdavė tokią informaciją. Taip pat siekiama išsiaiškinti, ar pastarojoje kampanijoje buvo panaudoti SEB banko klientų duomenys, kokias rinkimines išlaidas patyrė kandidatai. Keliami klausimai ir dėl rinkimus laimėjusio prezidento Gitano Nausėdos ryšių su Baltarusijos trąšų verslo atstovais. Be to, komisija nori išsiaiškinti, ar po pranešėjo kreipimosi teisėsaugos institucijos – Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) bei Generalinė prokuratūra – tinkamai įvertino gautą informaciją.

Komisija turės pateikti savo išvadą ir nutarimo projektą Seimui iki kitų metų kovo 10 d.

Pirmąjį kartą pranešėjo istorija sulaukė parlamento dėmesio 2019 m. Tuomet pranešėjo perduota informacija pasiekė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą (NSGK), tačiau šis įvertinęs situaciją pripažino, kad VSD veikė savo kompetencijų ribose.

Pranešėjo istorija grįžo į politinių debatų epicentrą pasirodžius žurnalistų Dovydo Pancerovo ir Birutės Davidonytės knygai „Pranešėjas ir Prezidentas“, kurioje atskleidžiamas VSD vykdytas galimai neteisėtas duomenų rinkimas apie privačius asmenis prezidento rinkimų kampanijos metu.REDAKCIJA REKOMENDUOJA