REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2024 m. Kovo 27 d. 14:36

Seimo VSD komisija kritikuoja Generalinės prokuratūros reakciją į tyrimą: dėmesį teikėtų skirti pranešėjų apsaugai

Lietuva

Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Martyna PikelytėŠaltinis: ELTA


296276

Po pasirodžiusių Seimo Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešėjo istoriją tiriančios komisijos išvadų, parlamentinio tyrimo rezultatą ėmė kritikuoti jame figūruojančios institucijos, viena jų – Generalinė prokuratūra. Visgi, komisijos pirmininkas Vytautas Bakas aiškina, kad prokuratūra didesnį dėmesį turėtų skirti pranešėjų apsaugai, ne komisijos kritikavimui.

„Jeigu prokuratūra bent dešimtadalį tos energijos skirtų pranešėjo apsaugai, kurią skiria komisijos atakoms, šiandien mes turėtume ir aukštos reputacijos ir kompetencijos pranešėją, kuris dirbtų VSD ir užtikrintų visų mūsų saugumą“, – reaguodamas į Generalinės prokuratūros kritiką trečiadienį vykusioje spaudos konferencijoje kalbėjo V. Bakas.

Komisijos pirmininkas akcentavo, kad tyrimo metu nustatyta, jog Generalinė prokuratūra nesiėmė jokių veiksmų, siekiant užtikrinti VSD pranešėjo Tomo Gailiaus apsaugą.

„Generalinė prokuratūra, kuri yra įstatymiškai įpareigota užtikrinti pranešėjo apsaugą ir garantijas, buvo pasyvi, nesiėmė visų, iš esmės jokių, įstatyme numatytų priemonių, kad užtikrintų šio pranešėjo apsaugą. Tai yra labai rimti prokuratūros veiklos trūkumai“, – dėstė jis.

V. Bakas stebėjosi ir prokuratūros sprendimu kreiptis į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją. Jo nuomone, toks kreipimasis yra neetiškas, nes Generalinė prokuratūra turi išimtinę kompetenciją vertinti žvalgybos institucijų nusikaltimus.

Savo ruožtu konservatorius komisijos narys Matas Maldeikis tikino, kad tai tėra gynybinė institucijų reakcija.

Kelis mėnesius vykusio tyrimo išvados meta šešėlį ant G. Nausėdos, VSD ir STT vadovų

Pirmadienį VSD pranešėjo Tomo Gailiaus istoriją nagrinėjusi Seimo komisija patvirtino parlamentinio tyrimo išvadą. Po kelis mėnesius trukusių analizių ir keliolikos pareigūnų liudijimų konstatuota, jog VSD vadovas Darius Jauniškis talkino tuometiniam kandidatui Gitanui Nausėdai, rinkdamas žvalgybinę informaciją apie jo aplinką. Seimo tyrėjai daro išvadą, kad VSD direktorių medžiaga apie kandidato aplinką pasiekė per patį G. Nausėdą arba jo pavedimu veikusį asmenį. Taip pat nurodoma, kad departamente surinkta informacija galėjo būti atskleista ir pačiam G. Nausėdai.

Tuo metu atsakinėti į komisijos pateiktus klausimus atsisakęs prezidentas, parlamentarų nuomone, kliudė Seimui vykdyti savo pareigas ir pažeidė Konstituciją bei priesaikos nuostatas gerbti ir vykdyti įstatymus.

Parlamentinis tyrimas meta šešėlį ir ant STT vadovo Lino Pernavo, kuris, kaip teigiama išvadose, piktnaudžiavo savo pareigomis, atsisakydamas pateikti komisijai kriminalinės žvalgybos tyrimo metu surinktą informaciją bei klaidindamas komisijos narius.

Tyrimo išvadose taip pat skelbiama, jog parlamentinio tyrimo metu paaiškėjo, kad VSD tyrė galimus pažeidimus, finansuojant tuomečio kandidato G. Nausėdos rinkiminę kampaniją.

Taip pat išsiaiškinta, jog G. Nausėda bei jo rinkiminio štabo nariai 2018–2019 m. palaikė ryšius su baltarusiškų trąšų verslo atstovais, su jais susitikinėdavo, o tapęs šalies vadovu šiuos asmenis kviesdavo į Prezidentūroje vykusius renginius. Pažymima, jog komisijai liudiję aukštas pareigas Prezidentūros kanceliarijoje einantys G. Nausėdos komandos nariai šią informaciją nuslėpė. Dėl to parlamentinė komisija ketina kreiptis į prokuratūrą.

Tyrimo komisija įvertino ir pažeidimus dėl pranešėjo T. Gailiaus atskleistos tapatybės – konstatuojama, jog už tai yra tiesiogiai atsakingas VSD direktorius D. Jauniškis.

Tyrimo išvadas dar turės patvirtinti Seimas – parlamentarams ketinama jas pateikti ketvirtadienį.

Prezidentas su išvadomis nesutinka ir pabrėžia, kad komisija yra politizuota

G. Nausėda netruko sureaguoti į parlamentinio tyrimo išvadas. Prezidentūros teigimu, tai „desperatiškas bandymas paveikti prezidento rinkimų rezultatus“ ir kartu mėginimas „diskredituoti valstybę ir jos konstitucinius principus“. Daukanto aikštė tikina, kad Seimo laikinoji komisija yra politizuota, o pateiktos išvados nukreiptos ne tik prieš prezidentą, bet ir daugelį valstybės institucijų.

STT vadovas L. Pernavas taip pat atmeta jo atžvilgiu itin kritiškas komisijos išvadas. Tarnybos direktorius nurodė aktyviai bendradarbiavęs su parlamentine komisija, tačiau užsiminė, jog keliami reikalavimai paviešinti kriminalinės žvalgybos informaciją gali pažeisti Konstitucijoje įtvirtintas vertybes.

Panašios pozicijos laikosi ir VSD – departamentas tvirtina, kad parlamentinio tyrimas remiasi selektyviai atrinkta informacija, o tendencingomis išvadomis „sudaromos prielaidos daryti politinį spaudimą žvalgybos ir teisėsaugos institucijoms“.

Savo ruožtu Generalinė prokuratūra kreipėsi į Seimo etikos sargus, prašant įvertinti, ar tyrimas vykdytas pagrįstai ir teisėtai.REDAKCIJA REKOMENDUOJA