REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2022 m. Spalio 19 d. 14:51

Seimo pirmininkė pritaria iniciatyvai numatyti baudas įžeidinėjantiems GMP medikus

Lietuva

Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Milena AndrukaitytėŠaltinis: BNS


249068

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen pritaria iniciatyvai greitosios ir skubios medicinos pagalbos (GMP) medikus Administracinių nusižengimų kodekse (ANK) prilyginti pareigūnams ir tarnautojams, kad grėstų baudos už jų garbės ir orumo pažeminimą.

„Kalbėjome apie problemą, su kuria susiduria greitosios pagalbos darbuotojai, dažnu atveju jų darbo sąlygos pavojingos, sulaukia ir grasinimų, ir netgi fizinių veiksmų vykdydami savo tiesiogines pareigas, ir svarstytina galimybė keisti Administracinių nusižengimų kodekso straipsnį, kuris suteiktų didesnę apsaugą medikams“, – trečiadienį po susitikimo su teisėsaugos ir kitų sričių atstovais žurnalistams sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Anot jos, didesnė apsauga galėtų būti taikoma ir kitų viešojo sektoriaus sričių darbuotojams, kurie „šiuo metu šiek tiek jaučiasi palikti likimo valiai arba nepakankamai ginami“.

Parlamento vadovė sakė, kad Seimo narių iniciatyva galėtų būti parengtos tokios pataisos ir ji pati planuotų dalyvauti inicijuojant tokius pakeitimus.

Susitikime dalyvavęs Joniškio ligoninės direktorius Martynas Gedminas BNS sakė, kad, remiantis tyrimais, su užgauliojimais, grasinimais per metus susiduria nuo 70 iki 90 proc. skubios medicinos ir greitosios medicinos pagalbos srityje dirbančių medikų.

„Mums svarbu ginti garbę ir orumą žmonių, kurie teikia kritines viešąsias paslaugas, mes kalbėjome apie skubią ir greitąją mediciną, t. y. skubios pagalbos skyriuose dirbančius medikus ir greitojoje medicinos pagalboje dirbančius medikus, nes iš aplinkos mes matome, kad tai rizikingiausios sritys. Kadangi medikai Baudžiamajame kodekse prilyginami valstybės tarnautojams, mes tiesiog siekiame, kad ir ANK tokia nuostata atsirastų, kad žmonės jaustųsi ginami įstatyminiu lygmeniu“, – sakė M. Gedminas.

Pasak jo, dabar su užgauliojimais susiduriantiems medikams siūloma garbę ir orumą ginti teisme, tačiau pateikti civilinį ieškinį atsieina daug laiko ir lėšų.

„Tu esi pamainoje ir susiduri su atveju, kai pacientas užgaulioja, grasina susidorojimu, jei kreipiesi į policijos pareigūnus, tai užtrunka laiko ir kartais pasibaigia, kad tai įžeidimas, nieko baisaus, kreipkitės į teismą. Jei tu kreipiesi į advokatus, ieškinio suformavimas – keli šimtai, tūkstantis eurų. Turi būti teisinė aplinka, kuri sako, kad aš ateinu į tam tikrą tarnybą, aš ateinu padėti žmonėms, ir aš turiu tam tikrą apsaugą turėti. Asmenys, kurie teikia viešąsias paslaugas, jų įžeidimo prasme turėtų būti prilyginti valstybės tarnautojams“, – kalbėjo M. Gedminas.

Administracinių nusižengimų kodekse yra numatytos baudos už valstybės politiko, pareigūno, tarnautojo ar viešojo administravimo funkcijas atliekančio asmens, taip pat statutinio valstybės tarnautojo, kario, žvalgybos pareigūno garbės ir orumo pažeminimą. Medikai į šį sąrašą neįtraukti.REDAKCIJA REKOMENDUOJA