REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2024 m. Kovo 14 d. 13:51

Seimo narių grupė kreipsis į Konstitucinį Teismą dėl kailinių žvėrelių auginimo draudimo

Lietuva

BNS/Fotobanko nuotr.

Žygimantas ŠilobritasŠaltinis: ELTA


294858

Seimo narių grupė sudaryta iš 58 parlamentarų kreipėsi į Konstitucinį Teismą (KT) prašydami išaiškinti, ar įsigaliojęs kailių fermų draudimas atitinka Konstituciją. Parlamentarai iškėlė klausimą, ar šis įstatymas neprieštarauja nuostatoms ginančioms asmeninį turtą ir verslą.

„Noriu informuoti, kad šiandien Seime yra surinkta 58 parašai, dar yra galimybė ir kitiems prisidėti. Tai yra kreipimasis į Konstitucinį Teismą dėl įstatymo, kuris buvo priimtas pernai metais. (...) Trumpai sakant, tai buvo dėl žvėrelių verslo uždarymo Lietuvoje“, – ketvirtadienį Seimo posėdžio metu teigė liberalų sąjūdžio frakcijos narys Viktoras Pranckietis.

„Pasirašančių Seimo narių grupė prašo KT priimti prašymą ir išnagrinėti įstatymo atitikti Konstitucijai“, – pabrėžė jis.

Kaip teigė V. Pranckietis, kvestionuojama ar įstatymas atitinka Konstitucijos 46 straipsnį, kuris nustato, kad Lietuvos ūkis grindžiamas privačios nuosavybės teise, o valstybės reguliacija turi nešti naudą tautai, bei 48 straipsnį, kuriame teigiama, jog kiekvienas žmogus gali laisvai pasirinkti darbą ir verslą.

Taip pat parlamentaras paminėjo, kad kompensacijos mechanizmas gali prieštarauti 23 straipsniui, kuriame nustatoma, kad nuosavybė gali būti paimama tik įstatymo nustatyta tvarka visuomenės poreikiams ir teisingai atlyginama.

„Įstatyme įtvirtinta kompensacijų metodika prieštarauja teisėtų lūkesčių apsaugos principui“, – paminėjo jis.

ELTA primena, kad rugsėjį Seime vykusio lemiamo balsavimo metu parlamentarai pritarė įstatymo projektui, kuriuo Lietuvoje siekiama uždrausti kailių fermas. Įstatymo projektu draudžiama laikyti ir (ar) veisti, parduoti ar kitaip perleisti gyvūnus vien dėl naudos iš jų kailio.

Numatyta, jog kailių fermų draudimo įstatymas įsigaliotų nuo kitų metų sausio 1 dienos, nuo tada besiverčiantiems šia veikla būtų galima gauti kompensacijas. 2027 m. sausio 1 d. įsigaliotų draudimas verstis kailinių žvėrelių auginimo veikla.

Nutraukiantiems šią veiklą Aplinkos komitetas numato laiptuotos kompensacijos principą: verslą uždarę 2024 m. gautų 3 eurus už kiekvieną gyvūną, 2025 m. 2 eurus, o pasitraukę iš rinkos 2026 m. – 1 eurą.

Visiems vykdžiusiems kailinių žvėrelių auginimo veiklą būtų suteikiama galimybė gauti valstybės finansavimą naudotiems įrenginiams, kurie niekur kitur negali būti panaudojami kitais tikslais, tvarkyti. Dirbusiems tokio tipo fermose numatoma suteikti kompensacijas iš valstybės biudžeto.

Šiuo metu kailių fermas yra uždraudusios 19 Europos valstybių. Tokį sprendimą jau priėmusios ir kitos dvi Baltijos šalys, taip pat Austrija, Prancūzija, Airija, Jungtinė Karalystė, Nyderlandai ir kitos. Sprendimo be Lietuvos vis dar nepriėmė Rumunija, Bulgarija, Lenkija, Graikija ir Suomija.REDAKCIJA REKOMENDUOJA