Politika | 5 MIN.

Kontrolierė: įpareigojimas užsieniečiams aptarnauti lietuviškai sukurtų lygybę

Goda Vileikytė
2024 m. rugsėjo 12 d. 09:08
Taksi vairuotojas/Asociatyvi nuotr. / Unsplash

Seimui ketinant svarstyti įstatymo pataisas, siūlančias įpareigoti užsieniečius ir juos samdančias įmones aptarnauti lietuvių kalba, Seimo kontrolierė Jolita Miliuvienė sako, kad šiuo požiūriu padėtis žmonių, dirbančių pagal darbo sutartį ir pagal individualią veiklą, yra nelygiavertė.

Seimui ketvirtadienį ketinant svarstyti įstatymo pataisas, siūlančias įpareigoti užsieniečius ir juos samdančias įmones aptarnauti lietuvių kalba, laikinoji Lygių galimybių kontrolierė Jolita Miliuvienė sako, kad šiuo požiūriu padėtis žmonių, dirbančių pagal darbo sutartį ir pagal individualią veiklą, yra nelygiavertė. 

„Manyčiau, kad tam tikra nelygiavertė padėtis yra kaip tik iki to minimo įstatymo (Valstybinės kalbos įstatymo - BNS) pataisos priėmimo, todėl, kad pareiga prekybos ir aptarnavimo įstaigų vadovams užtikrinti, kad asmenys būtų aptarnaujami valstybine kalba, yra įtvirtinti jau dabar, tačiau tokios pareigos nėra įtvirtintos fiziniams asmenims, pavyzdžiui, dirbantiems pagal individualią veiklą“, – ketvirtadienį LRT radijui sakė J. Miliuvienė, taip pat dirbanti Seimo kontroliere.

Anot jos, aptarnavimo srityje vienas pagrindinių darbo įrankių yra bendravimas, todėl lietuvių kalbos mokėjimas galėtų būti laikomas privaloma profesine kvalifikacija.

„Gyventojams tikėtis būti aptarnautiems valstybine kalba yra visiškai natūralu, ypač jeigu yra, tarkim, gyventojų, kurie moka tik valstybinę kalbą ir nemoka jokių kitų kalbų“, – pabrėžė ji.

Tuo metu Vartotojų aljanso viceprezidentas Rytis Jokubauskas teigė, kad toks reikalavimas nebūtinas, o daug vartotojų skundų dėl nesusikalbėjimo nėra. 

„Kažkaip tai įvardinti, kad tai yra labai esminė problema ar kad būtinai vienintelis būdas ją spręsti yra įpareigoti tuos asmenis, kurie dirba aptarnavimo sektoriuje, mokėti lietuvių kalbą, matyt, irgi nereikėtų, nes tikrai yra tų tarpinių variantų, kurie priimtini tiek vartotojams, tiek paslaugų tiekėjams“, – LRT radijui sakė jis.

R. Jokubausko teigimu, žmonėms galima leisti pasirinkti, iš kokia kalba kalbančio žmogaus gauti paslaugą.

„Pirmiausia, tai vartotojui svarbiausia gauti informaciją. Tai yra, jeigu parduotuvėje ar restorane yra keli padavėjai ar pardavėjai, vienas iš variantų yra ženkliukai, kurie nurodo, kuria kalba kalba tas asmuo. Tai jeigu vartotojui tai kelia kažkokių nepatogumų, jis visada gali pasirinkti tą asmenį, kuris kalba lietuviškai. Tai vienas iš variantų“, – sakė Vartotojų aljanso viceprezidentas.

Problemą bandoma spręsti Lietuvoje daugėjant imigrantų, dirbančių maisto išvežiotojais ar pavežėjais ir nekalbančių  lietuviškai.

Kurjerių asociacijos atstovas Gintaras Rukšėnas teigė, kad kai kurios bendrovės atveža žmones iš trečiųjų šalių į Lietuvą būtent šiems darbams. Anot jo, tokie asmenys šalyje būna neilgai, todėl intereso mokytis neturi.

„Jie atvažiuoja trims mėnesiams, kol galioja viza, jie susimoka pinigus už tai, kad jie gautų čia tą darbą. Tarpininkai yra mažosios bendrijos“, – LRT radijui sakė G. Rukšėnas.

„Jų tikslas yra gauti atlyginimą. Aš čia kalbu apie kurjerius. Tie žmonės, jie praktiškai neturi kada mokytis, jie nėra tos terpės, kad būtų kažkokia niša, kad žmogus būtų priverstas. Jiems visiškai nesvarbu yra“, – pabrėžė jis.

Vis dėlto, kurjerių atstovo teigimu, tokį įstatymą priėmus kalbos mokymo atsakomybę turėtų prisiimti darbdavys, o ne darbuotojas: „Darbdavys turi susirūpinti šita problema daugiau negu pats asmuo.“

Dvi dešimtys įvairioms frakcijoms priklausančių parlamentarų siūlo įpareigoti įstatymu su klientais tiesiogiai bendraujančius Lietuvoje dirbančius užsieniečius kalbėti lietuviškai, valstybine kalba ženklinti prekes ir teikti informaciją apie paslaugas. 

Jeigu Seimas tokias Valstybinės kalbos įstatymo pataisas priimtų, jos įsigaliotų nuo 2025 metų balandžio.

Įstatymo pakeitimais siūloma gamintojus, pardavėjus, paslaugų teikėjus įpareigoti teikti vartotojams svarbiausią informaciją apie prekes ir paslaugas valstybine kalba ir ja ženklinti prekes. Išimtis siūloma taikyti, kai reikalavimas mokėti lietuvių kalbą būtų nepagrįstas teisės dirbti ribojimas. 

Pernai Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba surašė 192 protokolus dėl ženklinimo pažeidimų. Maždaug penktadalis jų susiję su tuo, kad nebuvo instrukcijų valstybine kalba. 

Migracijos departamento praėjusių metų duomenimis, Lietuvoje gyvenančių užsieniečių skaičius pirmą kartą šalies istorijoje perkopė 200 tūkst. ribą.


Kelmė
Kultūra, turizmas ir infrastruktūra: Kelmės rajonas dėlioja artimiausių metų prioritetus
Metams baigiantis Etaplius teiraujasi Šiaulių apskrities savivaldybių apie konkrečius darbus, kurie jau kitąmet turėtų tapti realybe gyventojams. Kelmės rajono savivaldybė išskiria tris aiškias kryptis, kurios artimiausiais metais formuos rajono veidą – tai kultūrinės infrastruktūros atkūrimas, turizmo potencialo stiprinimas ir bazinių inžinerinių tinklų plėtra.
Aktualijos | 4 MIN.
0
Radviliškis
Lietuva
Onkologinė liga paliečia ne tik fizinę žmogaus sveikatą, bet ir giliai veikia emocinę bei psichinę būklę. Skaičiai kalba patys už save – kasdien Lietuvoje apie 50 šeimų išgirsta vėžio diagnozę, Europoje kas minutę su ja susiduria penki žmonės. Radviliškio rajone onkologinėmis ligomis serga apie 600 gyventojų. Ši realybė lydima nuolatinių baimės, nerimo, nežinomybės, skausmo, liūdesio ir nevilties jausmų, kurie tampa kasdieniais palydovais tiek sergantiesiems, tiek jų artimiesiems.
Sveikata | 3 MIN.
0
Šventės – džiaugsmo, skanėstų ir euforijos metas. Bet po jų dažnai ateina… nuovargis, liūdesys ar net nerimas. Emocinė sveikata po šventinio periodo – ne prabanga, o būtinybė, kad grįžti į kasdienybę su šypsena, o ne su kalėdiniu perdegimu.
Sveikata | 3 MIN.
0
Lietuva
Lietuva
Gruodžio dvidešimt devintoji – 363-ioji metų diena (pirmoji 52-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 3 dienos.
Horoskopai | 4 MIN.
0
Šią savaitę pasaulyje gali jaustis daugiau skubos ir informacinio triukšmo, kai sprendimai priimami greičiau nei jie spėja subręsti. Dėl sustiprėjusio noro įrodyti savo tiesą naudinga atsargiau vertinti naujienas, pažadus ir garsias iniciatyvas, ypač susijusias su politika, technologijomis ar švietimu.
Horoskopai | 7 MIN.
0


Vyriausybė pripažino žemės ir maisto ūkį nacionaliniam saugumui svarbia sritimi. Toks sektoriaus pripažinimas leis kurti ir palaikyti atsparią bei savarankišką šalies apsirūpinimo maistu sistemą.
Žemės ūkio ministerijos naujienos | 3 MIN.
1
Europos Komisijos (EK) pristatytas pasiūlymas dėl ilgalaikio Europos Sąjungos (ES) biudžeto 2028–2034 metams kelia daug rimtų klausimų. Ypač dėl to, kad žemės ūkio, kaimo plėtros ir žuvininkystės finansavimas mažėtų apie 20 proc. (palyginti su 2021-2027 metų laikotarpiu) ir dėl numatomo steigti naujo fondo.
Žemės ūkio ministerijos naujienos | 6 MIN.
1

Lietuva
Lietuva
Nesvarbu, ar tai greitasis maistas, saldumynai, žalingi įpročiai ar serialų žiūrėjimas, – visi turi ydų. Elitedaily.com atskleidžia pačias slapčiausias silpnybes pagal Zodiako ženklą. Galbūt žinodami jas, galėsite lengviau atsilaikyti prieš pagundas.
Lietuva | 4 MIN.
0
Naktį per Lietuvą slinkusi audra atnešė daug nuostolių: galingi vėjo gūsiai vartė medžius, dalį gyventojų paliko be elektros, o Klaipėdos uoste teko riboti laivybą. Vėjo greitis kai kur siekė iki 31 m/s, skelbia LRT Radijas.
Lietuva | 3 MIN.
0

Pakruojis
Pakruojis
Pakruojyje susitiko Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministras Vladislavas Kondratovičius, Latvijos sumanaus administravimo ir regioninės plėtros ministras Raimonds Čudars bei Estijos regioninės plėtros ir žemės ūkio ministras Hendrikas Johannesas Terrasas.
Politika | 3 MIN.
0
Gruodžio 18 dieną įvyko Pakruojo rajono savivaldybės tarybos posėdis. Jame dalyvavo 20 tarybos narių. Posėdžio darbotvarkėje suplanuoti 35 klausimai. Prieš prasidedant klausimų svarstymui pasveikinti gruodžio mėnesį gimtadienius šventę Pakruojo rajono savivaldybės tarybos nariai Vida Remeikienė, Robertas Ašmanavičius ir Audrius Kazlauskas.
Politika | 5 MIN.
0

Kelių eismo taisyklės (KET) sukurtos ne tik eismui reguliuoti, bet ir saugumui užtikrinti. Kai kuriems eismo dalyviams atrodo, kad laikytis visų taisyklių nėra būtina, tačiau toks požiūris yra klaidingas ir pavojingas. Net menkiausias taisyklių nepaisymas gali turėti skaudžių, o kartais ir tragiškų pasekmių.
Saugi kelionė – bendras tikslas | 5 MIN.
0
Kelionė automobiliu – tai ne tik transporto priemonės vairavimas, bet ir emocinis iššūkis vairuotojui. Daugeliui kelią apkartina stresas, kuris iš dalies kyla ne dėl išorinių veiksnių, o dėl prasto pasiruošimo kelionei. Kruopštus kelionės planavimas leidžia sumažinti įtampą ir išvengti rizikos kelyje.
Saugi kelionė – bendras tikslas | 5 MIN.
0

Pasaulis
Pasaulis
Prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad jo susitikimas su JAV prezidentu Donaldu Trumpu Floridoje bus viešas.
Pasaulis | 3 MIN.
0
Dėl Rusijos smūgių į Ukrainą Lenkija saugumo sumetimais naktį uždarė du oro uostus ir pakėlė į orą naikintuvus.
Pasaulis | 2 MIN.
1


Šiauliai
Šiauliai
Šiaulių techninės kūrybos centro erdvės vienai nakčiai virto tikra kūrybine laboratorija ir improvizuota filmavimo aikštele. Būtent tokioje dinamiškoje aplinkoje Šiauliuose įvyko pirmosios naktinės kūrybinės dirbtuvės „Kai kalba vanduo“, skirtos vyresnių klasių moksleiviams. Iki pat ankstyvo ryto trukęs renginys tapo erdve, kurioje jaunimas galėjo laisvai kurti, diskutuoti, tyrinėti ir praktiškai pristatyti savo idėjas, ieškodami sprendimų aktualiai šiandienos problemai – gėlo vandens trūkumui ir taršai.
Verslas | 6 MIN.
0
Pastebėję, jog Šiaulių miesto įmonėms trūksta aiškumo apie jų vaidmenį galimų ekstremaliųjų situacijų metu, Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmai, Pramonės komiteto iniciatyva (pirmininkas Rolandas Gabrielaitis, UAB „Bodesa“ prezidentas), gruodžio 5 dieną pakvietė verslo atstovus į informacinį susitikimą su Šiaulių miesto savivaldybės Civilinės saugos ir mobilizacijos specialistais tema „Pasiruošimas ekstremaliosioms situacijoms: ką privalo žinoti įmonės“.
Verslas | 4 MIN.
0

Šiauliai
Joniškis
Naktį Šiauliuose policijos pareigūnai fiksavo vagystės iš parduotuvės atvejį. Įtariamasis alkoholinių gėrimų pasiėmė neteisėtai patekęs į parduotuvę – išdaužęs durų stiklą.
Kriminalai | 2 MIN.
0
Joniškio rajone penktadienį apdegė šalia laužavietės stovėjęs šešiametis, rankas apdegė ir suaugęs vyras, praneša Policijos departamentas.
Kriminalai | 2 MIN.
0


Šiauliai
Šiauliai
Šiandien siaučiantis stiprus ir gūsingas vėjas neaplenkė ir Šiaulių. Pačioje miesto širdyje – Prisikėlimo aikštėje – stovinti kalėdinė eglė galimai pajuto šios gamtos reiškinio jėga. Pasviro jos viršūnė su žvaigždės dekoracija.
Gatvė | 2 MIN.
0
Bendrovė „Via Lietuva“ praneša, kad 2026 metais ir Šiaulių apskrityje bus vykdomi valstybinės reikšmės kelių infrastruktūros projektai. Situacija yra kintanti, todėl gali būti, kad per kitais metais sąrašas gali pasipildyti naujais projektais. Kol kas „Via Lietuva“ pateikia projektų sąrašą, kuriems vykdyti jau pasirašytos sutartys arba pirkimo procedūros eina į pabaigą ir sutartys bus pasirašytos artimiausiu metu. Taigi, kokie darbai kitąmet numatyti kiekvienoje Šiaulių regiono savivaldybėje?
Gatvė | 3 MIN.
0
Lietuva
Lietuva
Pasiruošimo didžiosioms metų šventėms laikotarpiu automobilių spūstys šalies didmiesčiuose tampa neatsiejama kasdienybės dalimi – ir kartu papildomu streso šaltiniu. Naujas gyventojų tyrimas atskleidė realybę: beveik pusė vairuotojų prie vairo patiria didelę įtampą, ir transporto spūstys jiems tampa rimtu kantrybės išbandymu. Visgi psichologai ragina į šią situaciją pažvelgti kitaip ir spūstyse sugaištas valandas paversti sau prasmingu laiku.
Gatvė | 5 MIN.
0
Artėjant Kalėdoms Lietuvos gyventojai nesvajoja nei apie egzotines salas, nei apie snieguotas Šveicarijos slidinėjimo trasas – dažnas ruošiasi Kalėdas sutikti namuose ar lankant artimuosius. Atlikta apklausa Baltijos šalyse atskleidė, kad namuose per šventes planuoja likti 71 proc. apklaustų lietuvių, 76 proc. latvių ir net 81 proc. estų.
Gatvė | 3 MIN.
0

Šiauliai
Radviliškis
2025 metų Šiaulių rajono sporto apdovanojimų šventė sukvietė rajoną garsinusius sportininkus, trenerius, sportą mylinčius kuršėniškius ir miesto svečius. Šie apdovanojimai vyksta jau dešimtą kartą. Geriausius sportininkus, trenerius, komandas ir nominacijų nugalėtojus pagal pateiktas paraiškas renka Šiaulių rajono savivaldybės Sporto taryba.
Sportas | 3 MIN.
0
Gruodžio 16 d. laisvasis mokytojas Valerijus Belovas organizavo plaukimo varžybas mokiniams, kurie lanko trenerio neformaliojo vaikų švietimo programą „Mokymas plaukti“. Varžybose mokiniai buvo suskirstyti į penkias amžiaus grupes ir rungtyniavo 25 m bei 50 m nugara rungtyse. Mokiniai pasiekę geriausius rezultatus buvo apdovanoti medaliais ir taurėmis, o visi dalyviai saldžiomis dovanėlėmis. Mažiausiems plaukikams apdovanojimus įteikė kandidatė į plaukimo meistrus Ugnė Takuševičiūtė.
Sportas | 2 MIN.
0


Šiauliai
Radviliškis
Nors iš pirmo žvilgsnio ši „Moterims 45+“ laidos tema tiek netipinė, ilgiau pasvarsčius, ji puikiai atspindi žmogaus gyvenimo ciklą. Nuo gimimo esame lydimi žmonių, dažniausiai tėvų, apsupti jų rūpesčio ir pagalbos. Antroje gyvenimo pusėje, norisi to ar ne, dažnai tos pagalbos ir vėl prireikia. Ir dažnai ši, rūpesčio, atjautos ir empatijos reikalaujanti pareiga gula ant moters pečių.
Sveikata | 3 MIN.
0
Onkologinė liga paliečia ne tik fizinę žmogaus sveikatą, bet ir giliai veikia emocinę bei psichinę būklę. Skaičiai kalba patys už save – kasdien Lietuvoje apie 50 šeimų išgirsta vėžio diagnozę, Europoje kas minutę su ja susiduria penki žmonės. Radviliškio rajone onkologinėmis ligomis serga apie 600 gyventojų. Ši realybė lydima nuolatinių baimės, nerimo, nežinomybės, skausmo, liūdesio ir nevilties jausmų, kurie tampa kasdieniais palydovais tiek sergantiesiems, tiek jų artimiesiems.
Sveikata | 3 MIN.
0
Šiauliai
Šiauliai
Gyvenimas atvedė į Šiaulius
Veidai | 3 MIN.
0
Bažnyčių restauracija – tebesprendžiamas uždavinys Lietuvoje, bet Šiauliai buvo pirmieji, kurie sulaukė profesionalių restauratorių. Šv. Petro ir Povilo bažnyčia buvo pirmasis objektas, kuris Lietuvoje atkurtas po Antrojo pasaulinio karo. Tai buvo profesionali restauracija, nes šiems Dievo namams buvo grąžintas autentiškas vaizdas, kuriuo galima gėrėtis iki šiol.
Kultūra | 8 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Šiemet šventinis laikotarpis dovanoja ilgiau trunkantį laisvadienių laikotarpį, todėl natūralu, kad daug gyventojų savo namus paliks ilgesniam laikui – išvyks pas artimuosius, keliaus arba tiesiog praleis daugiau laiko ne namuose. Apsaugos ekspertai ir policija įspėja: būtent tokios dienos tampa aktyviu sezonu vagims, kurie pastaruoju metu elgiasi įžūliau ir veikia žaibiškai. Prie dažnesnių incidentų prisideda ir gyventojų šventinė skuba bei išsiblaškymas.
Namai | 5 MIN.
0
Lietuvoje savarankiškai dirbančių asmenų skaičiui viršijus 300 tūkst., vis daugiau kalbama ir apie jų poreikį įsigyti nekilnojamojo turto. Kelias iki nuosavo būsto savarankiškai dirbantiesiems gali būti sudėtingesnis. Finansų įstaigos, vertindamos laisvai samdomų specialistų ar smulkiųjų verslininkų paraiškas, taiko griežtesnius kriterijus, todėl norint gauti paskolą būtina kruopščiai pasiruošti, rašoma banko „Bigbank“ pranešime žiniasklaidai.
Namai | 5 MIN.
0

Šiauliai
Lietuva
Gyvenimas atvedė į Šiaulius
Veidai | 3 MIN.
0
Ketvirtadienio rytą, per pačias Kalėdas, Lietuvos muzikos pasaulį pasiekė skaudi žinia – mirė muzikantas, dainininkas ir legendinės grupės „Nerija“ narys Antanas Čapas.
Veidai | 3 MIN.
1


Lietuva
Lietuva
Gruodžio dvidešimt devintoji – 363-ioji metų diena (pirmoji 52-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 3 dienos.
Horoskopai | 4 MIN.
0
Šią savaitę pasaulyje gali jaustis daugiau skubos ir informacinio triukšmo, kai sprendimai priimami greičiau nei jie spėja subręsti. Dėl sustiprėjusio noro įrodyti savo tiesą naudinga atsargiau vertinti naujienas, pažadus ir garsias iniciatyvas, ypač susijusias su politika, technologijomis ar švietimu.
Horoskopai | 7 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Gruodžio dvidešimt devintoji – 363-ioji metų diena (pirmoji 52-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 3 dienos.
Horoskopai | 4 MIN.
0
Šią savaitę pasaulyje gali jaustis daugiau skubos ir informacinio triukšmo, kai sprendimai priimami greičiau nei jie spėja subręsti. Dėl sustiprėjusio noro įrodyti savo tiesą naudinga atsargiau vertinti naujienas, pažadus ir garsias iniciatyvas, ypač susijusias su politika, technologijomis ar švietimu.
Horoskopai | 7 MIN.
0

Lietuva
Lietuva
Kalėdos baigėsi, o šaldytuvuose ir ant spintelių dažnuose namuose vis dar pūpso kalnai maisto. Ką daryti, kad jis nenueitų perniek? Kūrybingai panaudodami likučius ne tik atsikratysite kaltės, kad maistas be reikalo atsiduria šiukšliadėžėje, bet ir sutaupysite pinigų, sako Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Trūksta idėjų receptams? Štai kelios, kurios tikrai pravers.
Virtuvė | 5 MIN.
0
Lietuviškos šventės jau daugybę metų neįsivaizduojamos be vieno pagrindinių jų akcentų – kūčiukų. Kaip įdomiau likusius kūčiukus panaudoti po švenčių.
Virtuvė | 2 MIN.
0