REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2023 m. Lapkričio 15 d. 16:49

Seimo komisijai ėmus tirti VSD pranešėjo istoriją prokuroras ragina nusišalinti V. Baką

Lietuva

BNS/Fotobanko nuotr.

Milena AndrukaitytėŠaltinis: BNS


283579

Seimo laikinajai komisijai pradėjus tirti pranešėjo istoriją, susijusią su Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovų veiksmais tikrinant prezidento rinkimuose kandidatavusio Gitano Nausėdos aplinką, prokuroras Artūras Urbelis paragino nusišalinti komisijos vadovą Vytautą Baką.

Patikrinimą prokuratūroje dėl šios istorijos atlikęs prokuroras teigė, jog komisijai vadovaujantis V. Bakas, praėjusią kadenciją vadovavęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui (NSGK), buvo pirmasis susipažinęs su pranešėjo istorija ir, anot A. Urbelio, su medžiaga nesupažindino komiteto.

Gaunasi, pirmininkas nori save išsitirti – ir apie kokį nešališkumą mes galime kalbėti? Raginame komisijos pirmininką nusišalinti, kad nekiltų abejonių dėl objektyvaus tyrimo“, – sakė A. Urbelis.

„Mes kalbame apie interesų konfliktą ir nešališką komisijos darbą“, – pažymėjo prokuroras.

Siūlo uždarus posėdžius

Prokuratūros atstovai taip pat pasiūlė, kad Seimo laikinoji tyrimo komisija tyrimą atliktų uždaruose posėdžiuose.

„Mes norime iškelti klausimą, kad visi posėdžiai turi būti uždari, motyvuojame tuo, kad būtų užtikrintas ir pranešėjo saugumas, ir valstybės paslapčių apsauga“, – trečiadienį per komisijos posėdį sakė generalinė prokurorė Nida Grunskienė.

Generalinės prokuratūros vyriausiasis prokuroras A. Urbelis teigė, kad komisijos nagrinėjami klausimai susiję su slapta arba konfidencialia informacija, todėl jos negalima aptarti viešai.

„Kas susiję su pranešėju, šie klausimai turi būti svarstomi uždarai, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto kolegos žino, kad šie klausimai buvo nagrinėjami su žyma „slaptai“, ir aš susipažinęs su (medžiaga, kuri turi grifą – BNS) „slaptai“, ir aš atsakydamas į klausimus galiu norom nenorom ką nors paliesti“, – sakė A. Urbelis.

Seimo komisijos vadovas V. Bakas pažymėjo, kad parlamentinio tyrimo komisijos įprastai posėdžiauja atvirai.

Komisijos vadovas pasiūlė kompromisą – politikai užduotų klausimus, o prokurorai informuotų, jei jų negali atsakyti dėl slaptumo, taip pat sutarta neįvardinti pranešėjo.

Taip pat A. Urbelis taip pat nurodė, kad tyrime gali tekti apklausti ir patį V. Baką, kuris buvo pirmasis, gavęs pranešėjo informaciją.

Istorija Seime tiriama antrą kartą

Seimas spalį sudarė laikinąją tyrimo komisiją aiškintis VSD pranešėjo istorijai, išvadas ji turi pateikti iki kovo 10 dienos.

Komisiją sudaro daugiausiai valdantieji konservatoriai, Liberalų sąjūdžio ir Laisvės frakcijos atstovai. Opozicija, išskyrus Demokratų sąjungą „Vardan Lietuvos“, savo narių į komisiją nedelegavo.

Tyrimo šalininkai argumentuoja, kad pranešėjo istorija paliko neatsakytų klausimų, o oponentai teigia, kad jis būtų nukreiptas prieš šalies vadovą G. Nausėdą, siekiant sumenkinti jo populiarumą artėjant prezidento rinkimams 2024 metų pavasarį.

Iniciatyva kurti komisiją kilo po to, kai šių metų pavasarį prokuratūra konstatavo, jog prieš ketverius metus pateiktas žvalgybos pareigūno pranešimas tuomečiam Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkui apie VSD vadovybės veiksmus išnagrinėtas netinkamai.

Pranešėjo perduota medžiaga Seime buvo pradėta nagrinėti dar praėjusią kadenciją. 2019 metais VSD pareigūnas kreipėsi į tuometinį Seimo NSGK pirmininką V. Baką, apskųsdamas savo vadovus dėl galimai neteisėtos veiklos.

Aprašyta knygoje

Ši istorija aprašyta tyrimų žurnalistų Dovydo Pancerovo ir Birutės Davidonytės knygoje „Pranešėjas ir prezidentas“.

Buvęs pareigūnas žurnalistams tvirtino, kad 2018 metų liepą iš departamento direktoriaus pavaduotojo Remigijaus Bridikio gavo kelis lapus su daug pavardžių ir žodinį pavedimą „patikrinti vieno kandidato rinkiminę komandą ir galimų rėmėjų sąrašą“. Jame, kaip paaiškėjo, buvo nurodyti tuomet dar kandidato į prezidentus G. Nausėdos rėmėjai ir bendražygiai.

Situaciją tada nagrinėjęs Seimo NSGK konstatavo, jog VSD veikė teisėtai tikrindamas kandidatų į prezidentus aplinką, tačiau paragino tokiose situacijose atsisakyti žodinių pavedimų.

VSD atstovai tvirtino tikrinę visų kandidatų į prezidentus komandas, pats pranešėjas tikino, jog tikrinta tik G. Nausėdos aplinka, o R. Bridikis jam patvirtino, kas sąrašai gauti iš paties G. Nausėdos. Prezidentas kategoriškai neigia prašęs VSD tikrinti jo komandą.REDAKCIJA REKOMENDUOJA