REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2018 m. Birželio 19 d. 08:37

Seimas sugrįš prie siūlymo paviešinti visų buvusių KGB bendradarbių pavardes

Vilnius

Alfa.lt | Edvard Blaževič nuotr.

Reporteris OrintaŠaltinis: Etaplius.lt


42059

Antradienį Seimas ketina sugrįžti prie siūlymo paskelbti visų - ir prisipažinusių, ir neprisipažinusių - buvusių KGB bendradarbių pavardes.

Praėjusią savaitę opozicinei Tėvynės sąjungos- Lietuvos krikščionių demokratų frakcijai paprašius, parlamentarai iki kito posėdžio atidėjo šio klausimo pateikimą.

Antradienį Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) frakcijos narys Zbignevas Jedinskis ketina pateikti Asmenų, slapta bendradarbiavusių su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis, registracijos, prisipažinimo, įskaitos ir prisipažinusiųjų apsaugos įstatymo pataisas.

Jeigu Seimas pritartų, „užregistruotų, prisipažinusių ir įrašytų į įskaitą asmenų pateikta informacija ir duomenys apie juos“ būtų išslaptinami nuo 2019 m. sausio 1 d.

Seimo narys Z. Jedinskis sako, kad, priėmus siūlomą projektą, būtų paskelbti visi - ir prisipažinę, ir neprisipažinę - ir visiems laikams galima būtų užversti gėdingą KGB knygą, kad šia tema daugiau nebūtų manipuliuojama ir spekuliuojama, ypač - prieš rinkimus.

Seime prasidėjus diskusijoms dėl buvusių KGB bendradarbių pavardžių paskelbimo, Seimo „valstiečiai“ pateikė kompromisį pasiūlymą.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė ir Seimo vicepirmininkas Arvydas Nekrošius pasiūlė viešinti duomenis apie bendradarbiavimą su KGB tik tuo atveju, jei asmuo tampa prezidentu, Vyriausybės, Seimo ar Europos Parlamento nariu, meru arba savivaldybės tarybos nariu.

Pagal jų Seimo posėdžių įregistruotą pasiūlymą, „užregistruotų, prisipažinusių ir įrašytų į įskaitą asmenų pateikta informacija ir duomenys apie juos yra įslaptinami 75 metams ir saugomi įstatymų nustatyta tvarka, išskyrus atvejį, kai asmuo pradeda eiti prezidento, Vyriausybės, Seimo ar Europos Parlamento nario, mero arba savivaldybės tarybos nario pareigas“.

A. Širinskienė ir A. Nekrošius mano, kad visuomenė turi teisę žinoti apie valstybės politikus. „Manytina, kad tik tais atvejais, kai asmuo pradeda eiti valstybės politiko - prezidento, Vyriausybės, Seimo, Europos Parlamento nario arba mero ar savivaldybės tarybos nario - pareigas, informacija ir duomenys gali būti išslaptinami, taip užtikrinant visuomenės teisę žinoti, kokias sąsajas praeityje su kitų valstybių saugumo tarnybomis yra turėję valstybės politikoje dalyvaujantys asmenys“, - savo pasiūlymą argumentuoja Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos atstovai.

Tuo tarpu Seimo nariai konservatoriai Andrius Kubilius, Rasa Juknevičienė praėjusią savaitę reikalavo paprašyti Valstybės saugumo departamento (VSD) išvados, o siūlyme paviešinti buvusių KGB bendradarbių pavardes įžvelgė Kremliaus ranką.

Šiuo metu užregistruotų, prisipažinusių ir įrašytų į įskaitą asmenų pateikta informacija ir duomenys apie juos yra įslaptinti 75 metams ir saugomi įstatymų nustatyta tvarka.REDAKCIJA REKOMENDUOJA