PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2022 m. Kovo 10 d. 20:34

Seimas ėmėsi pataisų dėl priešiškų valstybių įmonių šalinimo iš konkursų

Vilnius

Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Reporteris DovilėŠaltinis: Etaplius.lt


208394

Seimas ketvirtadienį 115 balsų priėmė svarstyti kelių įstatymų pataisas, leisiančias iš viešųjų pirkimų konkursų pašalinti priešiškų valstybių įmones arba nutraukti su jomis jau sudarytas sutartis.  

Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas teigė, kad taip siekiama užtikrinti, kad valstybės institucijose ir nacionalinio saugumo požiūriu svarbiuose sektoriuose, įskaitant naujos kartos judriojo ryšio 5G infrastruktūrą, nebūtų naudojamos nepatikimų gamintojų technologijos ir įranga.

„Kad ypatingos svarbos infrastruktūroje bei valstybės informaciniuose ištekliuose būtų naudojama tik patikimų gamintojų įranga“, – teigė jis. 

Pasak ministro, pakeitimus rengė Krašto apsaugos bei Ekonomikos ir inovacijų ministerijos. 

Pataisomis siūloma pagal tam tikrus kriterijus leisti tiekėjus vertinti pačioms perkančiosioms organizacijoms.

Pataisos leis mobilizacijos, karo ar nepaprastosios padėties metu vandentvarkos, energetikos, transporto, pašto, ypatingos svarbos informacinę infrastruktūrą valdančioms ir kai kurių kitų paslaugų įmonėms lanksčiau spręsti, kada jos gali atmesti pasiūlymus ir nutraukti jau pasirašytas sutartis, kai to reikia norint sumažinti grėsmę nacionaliniam saugumui. 

Šios pataisos yra dalis iš daugybės iniciatyvų, nukreiptų prieš Rusiją ir Baltarusiją, Maskvai pradėjus karinius veiksmus prieš Ukrainą. 

Pataisos taip pat galios įmonėms, įtrauktoms į saugiojo valstybinio duomenų perdavimo tinklo naudotojų sąrašą  

Reguliavimas būtų taikomas institucijoms, kurios dirba nacionalinio saugumo, gynybos srityje, priklauso saugiam tinklui ir yra ypatingos svarbos. Būtų vertinami technologiniai, programinės įrangos pirkimai, kurie gali kelti riziką, be to, būtų draudžiama pirkti iš grėsmę keliančių valstybių.

Seimo pirmininkės pirmasis pavaduotojas konservatorius Jurgis Razma BNS yra sakęs, kad Seimas stengsis kuo greičiau priimti šias pataisas. 

Dabar vyriausybinė strateginių įmonių sandorius tikrinanti komisija kiekvieną atvejį vertina individualiai.  

Seimui teikiamos Pirkimų, atliekamų vandentvarkos, energetikos, transporto ar pašto paslaugų srities perkančiųjų subjektų, Viešųjų pirkimų bei Viešųjų pirkimų, atliekamų gynybos ir saugumo srityje, įstatymų pataisos.

Jeigu Seimas jas priims, pakeitimai įsigalios, kai juos pasirašys prezidentas.   

 

BNS