REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2024 m. Kovo 14 d. 13:47

Savo dviejų vaikų nuskandinimu Neryje kaltinama moteris bus priverstinai gydoma psichiatrinėje ligoninėje

Vilnius

BNS Fotobanko nuotr.

Ingrida SteniulienėŠaltinis: ELTA


294856

Savo dviejų mažų vaikų nuskandinimu Neryje Vilniuje kaltinamai mamai Vilniaus apygardos teismas ketvirtadienį paskyrė priverstinį gydymą psichiatrijos ligoninėje.

„Teismui pateiktos ekspertų atliktos teismo psichiatrijos ir teismo psichologijos ekspertizės išvados rodo, kad analogiška sveikatos būklė yra išlikusi ir šiuo metu, todėl asmuo negali atsakyti baudžiamojo įstatymo nustatyta tvarka,“ – paskelbė teismas.

Priverčiamosios medicinos priemonės taikymo termino teismas nenustatė – ji bus taikoma tol, kol asmuo pasveiks arba pagerės jo psichikos būklė bei išnyks jo pavojingumas. Teismas ne rečiau kaip kartą per šešis mėnesius pagal sveikatos priežiūros įstaigos išvadą privalės pakartotinai spręsti klausimą dėl priverčiamųjų medicinos priemonių taikymo pratęsimo, rūšies pakeitimo ar jų taikymo panaikinimo (BK 98 straipsnio 1 dalies 2 punktas, 6 dalis, BPK 405 straipsnis).

36 metų moteris prieš teismą nestojo, nes teismo ekspertai nustatė, jog ji dėl psichikos būklės negalėjo suvokti savo veiksmų, nerekomenduota dalyvauti teismo procese, ji yra nepakaltinama. Jai atstovavo advokatas.

Už dviejų mažamečių vaikų nužudymą, esant pakaltinamai, moteriai būtų grėsusi griežta bausmė – įstatymas už tokį nusikaltimą numato laisvės atėmimą nuo penkerių iki 20 metų arba laisvės atėmimą iki gyvos galvos. Lietuvoje už savo dviejų vaikų nužudymą kalėti iki gyvos galvos buvo nuteista ir iki šiol bausmę atlieka Alma Svirbutavičienė, tuomet turėjusi Bružaitės ir Jonaitienės pavardes.

Tragedija Vilniuje įvyko pernai rugsėjo 3 dieną. Apie 11 val. moteris su dviem dukromis įbrido į Neries upę, ties Verkių gatve, motina tyčia vaikus panardino į vandenį ir taip juos nuskandino. Manoma, kad motina norėjo nusižudyti ir skandino savo vaikus.

Keistai upėje besielgiančią moterį pastebėjo šunį vedžiojęs vyras. Jis, nubridęs iki jos, pamatė netoliese skęstantį vaiką. Ištraukęs iš vandens dar trejų metų neturinčią mergaitę, vyras bandė ją gaivinti, iškvietė pagalbą. Kitos, dar metukų nesulaukusios mergaitės kūną upėje aptiko baidare plaukę žmonės.

Moteris buvo sulaikyta įvykio vietoje. Atsižvelgiant į jos sveikatos būklę, po sulaikymo ji buvo prižiūrima medikų specializuotose gydymo įstaigose.

Tyrimo metu įtariamajai skirta stacionari teismo psichiatrijos ir teismo psichologijos ekspertizė. Ją atlikę specialistai pateikė išvadas, kad dėl psichikos sutrikimo moteris nusikaltimo įvykdymo metu negalėjo suvokti veikos pavojingumo ir valdyti savo veiksmų. Specialistai konstatavo, kad moteriai rekomenduojamas priverstinis gydymas – stacionarinis stebėjimas specializuotoje psichikos sveikatos priežiūros įstaigoje sustiprinto stebėjimo sąlygomis.

Po šios tragedijos, medikai, politikai, visuomenininkai ėmė diskutuoti apie pagalbą pagimdžiusioms mamoms, o Sveikatos apsaugos ministerija inicijavo pagalbos nėščiosioms ir pagimdžiusioms moterims stiprinimo priemones.REDAKCIJA REKOMENDUOJA