REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Sausio 29 d. 09:38

Savivaldos rinkimai: Šiaulių mieste senbuviai ir naujokai

Šiauliai

Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Mindaugas LaurinaitisŠaltinis: Savaitraštis „Etaplius“


257553

Kovo 5-ąją įvyks 2023-iųjų savivaldos rinkimai. Partijos ir politiniai komitetai baigė rinkti palaikymo parašus, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) atmetė kai kurių kandidatų prašymus. Galutiniai partijų sąrašai bus patvirtinti vasario 2 d. Etaplius.lt pasidairė po partijų sąrašus Šiaulių mieste. Neapsieita be kuriozų.

Sausio 11 d. paaiškėjo partijų ir politinių komitetų numeriai. Juos dalyviai išrinko atsitiktine tvarka. Iš viso paskirta 18 numerių, partijos ištraukė 16 numerių. Kadangi kiekvienoje savivaldybėje kandidatus į merus ir į tarybas kelia daugiausia po du politinius komitetus, jiems liko laisvi numeriai po partijų burtų traukimo – penkioliktas ir šešioliktas.

Ne visos partijos kelia kandidatus į merus ir tarybas visuose miestuose ir rajonuose. Pagal Rinkimų kodeksą, tie dalyviai, kurie praėjusioje kadencijoje rinkimuose nekėlė kandidato į merus, turėjo iki sausio 19 d. surinkti palaikymo parašus iš tos savivaldybės, kurioje keliama kandidatūra, gyventojų. Minimalus parašų kiekis – pagal gyventojų skaičių. Šiauliuose kandidatams ir dalyviams reikėjo surinkti bent 550 gyventojų parašų.

Kai kurie dalyviai juos surinko gana greitai ir beveik visus – elektroniniu būdu. Kiti surinko parašus popieriuje ir pateikė paskutinėmis dienomis. Ar parašai galioja ir ar yra tinkami – dar spręs VRK ir galutinius sąrašus paskelbs vasario 3 d.

Vienai kandidatei – savarankiškai save išsikėlusiai ir į miesto merus kandidatavusiai Irmai Gajauskaitei – reikiamo kiekio parašų surinkti nepavyko.

„Išvalė“ sąrašus

Sausio 17 d. VRK atliko kandidatų „valymą“ – pašalino per penkis šimtus kandidatų visoje šalyje dėl įvairių neatitikimų: dalis kandidatų laiku nepateikė biografijų, dalis netinkamai pateikė dokumentus, nepridėdami savo nuotraukų ar nepateikdami turto, interesų ir kitų deklaracijų.

Šiaulių mieste iš sąrašų išbraukti 17 kandidatų. Po du komiteto „Dirbame miestui“ ir Lietuvos regionų partijos, po vieną – Liberalų sąjūdžio ir socialdemokratų, likusieji – absoliutūs šalies „lyderiai“ Tautos ir teisingumo sąjungos nariai. Jie sulaukė daugiausia VRK priekaištų, kadangi, teikdami dokumentus, vietoje savo asmens nuotraukos pateikė įvairias daiktų, augalų ar automobilių nuotraukas.

Dėl nubyrėjusių kandidatų skaičiaus bent kol kas Šiaulių mieste nė vienai partijai ar komitetui neužkertamas kelias dalyvauti rinkimuose. Pagal kodeksą, mažiausias kandidatų skaičius savivaldybėje privalo būti 16. Kai kurie dalyviai surinko maksimalius kandidatų skaičius, kiti balansuoja ant minimalios ribos. Etaplius.lt apžvelgia dalyvius iš eilės, pagal jiems priskirtą numerį rinkimuose, išskiriant kandidatus į merus, TOP 5 narius sąraše ir kai kuriuos kitus ryškesnius dalyvius sąrašuose.

Ne visos rinkimuose dalyvaujančios partijos kelia kandidatus Šiaulių mieste.

Neapsieita be kuriozų

Krikščionių sąjunga į rinkimus eina 4-uoju numeriu. Šiaulių mieste ši partija kandidatu į merus iškėlė Algimantą Pozdniaką (61 metų statybų inžinierius). Remiantis viešai prieinamais duomenimis, kandidatas yra taksi įmonės Šiauliuose direktorius, vadovauja Krikščionių sąjungos Šiaulių skyriui. Tačiau skyrius kandidatų sąrašo nesurinko, kandidatų į Tarybą nėra. Kuriozas: meras nuo krikščionių bandys patekti ir į Šiaulių tarybą – jis kaip kandidatas įrašytas kitos partijos sąraše antru numeriu.

Penktuoju numeriu rinkimuose dalyvauja Lietuvos socialdemokratų partija. Šiaulių skyrius kelia 50 kandidatų. Pirmuoju numeriu sąraše ir kandidate į Šiaulių merus įrašyta skyriaus pirmininkė Roma Janušonienė. Antrasis sąraše – partijos skyriaus garbės pirmininkas Edvardas Žakaris, kuris į Šiaulių miesto tarybą buvo išrinktas ir pastarojoje kadencijoje, politinėje veikloje dalyvauja ne vienus metus. Trečias sąraše – gydytojas Valdimaras Svalbonas, ketvirtas – Kuršėnų meno mokyklos direktorius Ramūnas Snarskis, penkta – Jolanta Žakarienė.

Naujokai ir senbuviai

Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ (septintas numeris, 54 kandidatai) Šiaulių skyrių į rinkimus veda švietimo ir kultūros bendruomenei gerai pažįstama Asta Lesauskienė – jos kandidatūra keliama į miesto mero postą. Likęs partijos penketukas: skyriaus pirmininkas, istorikas, „Saulėtekio“ gimnazijos direktoriaus pavaduotojas Malikas Agamalijevas (praėjusioje kadencijoje į Šiaulių miesto tarybą išrinktas su mero Artūro Visocko sąrašu, Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkas, Jaunimo reikalų tarybos pirmininkas), Eduardas Bivainis (šiuo metu dirbantis Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoju), profesinės sąjungos filialo vadovė Dijana Rupeikienė ir Fausta Roznytė (Seimo narių Domo Griškevičiaus ir Tomo Tomilino patarėja, Jaunųjų demokratų sąjungos vadovė).

Darbo partija (aštuntas numeris, 29 kandidatai) Šiaulių miesto mere norėtų matyti partijos skyriaus pirmininkę Danguolę Martinkienę. Ji ne kartą išrinkta į Šiaulių miesto tarybą. Antroji sąraše – dabartinė Šiaulių miesto tarybos narė Angelė Kavaliauskienė. Likę trys kandidatai iš penketuko: IT įmonės vadovas Egidijus Raudys, darbų vadovas Ričardas Šidlauskas, logistikos vadybininkas Ričardas Švickis.

TS-LKD Šiaulių skyrius (devintas numeris, 33 kandidatai) į merus kelia Martyną Šiurkų – politikas praėjusioje kadencijoje buvo išrinktas į Šiaulių miesto tarybą, pastaruoju metu derina veiklą ir darbą miesto Taryboje su darbu Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje – kandidatas į merus yra viceministras. Toliau kandidatų sąraše rikiuojasi: ilgametis miesto politikos narys, bankininkas Jonas Bartkus (2), ne kartą į tarybą rinktas Vladas Artūras Balsys (3), rinkodaros specialistė Jovita Vičienė (4), patyręs programuotojas Eligijus Stugys (5).

Gerai žinomi vardai

Regionų partija ištraukė dešimtąjį numerį ir Šiauliuose kelia 28 kandidatus. Šiaulių miesto skyriuje pirmuoju numeriu ir kandidatu į merus įrašytas gerai žinomas verslininkas Andrius Šedžius. Penketuke po jo seka privačios įmonės vadovas Rolandas Janauskis, profesijos mokytoja metodininkė Enrika Stanaitienė, Šiaulių Trečiojo amžiaus universiteto fakulteto dekanas Edvardas Gribačiauskas, Šiaulių miesto daugiabučių namų savininkų bendrijų asociacijos prezidentė Virginija Remeikienė.

Vienuoliktu numeriu rinkimuose dalyvauja Liberalų sąjūdis. Šiaulių skyrius į merus kelia skyriaus pirmininkę, teisininkę Vilmą Strupienę. Po jos penketukas rikiuojasi: IT inžinierius Vitalijus Priščepionokas, inžinierė Asta Butkutė, Šiaulių regiono plėtros ekspertas Viktoras Strups, ekonomistas Karolis Sankauskas. Iš viso Šiaulių skyrius kelia 19 kandidatų.

Dvylikti sąraše – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS). Šiaulių skyrių į rinkimus veda skyriaus pirmininkas Valerijus Simulik. Skyrius kelia 62 kandidatus. Penketuke po skyriaus pirmininko rikiuojasi: ilgametis miesto Tarybos narys Denis Michalenko, mokytoja metodininkė Regina Kvedarienė, mokytoja Reda Petrilionienė, visuomenininkė, įmonės vadovė Vida Pociuvienė. Dešimtuke pateko ir kiti žinomi miesto politikos, švietimo, kultūros atstovai, tarp jų – Vilius Puronas.

Laisvės partija rinkimuose dalyvauja tryliktuoju numeriu. Šiaulių skyrius – naujas mieste, tačiau nariai nėra naujokai, kelia daugiau ar mažiau žinomų 19 kandidatų. Į miesto merus kandidatuoja skyriaus pirmininkas, su Liberalų sąjūdžiu praėjusioje kadencijoje į miesto Tarybą patekęs Aurimas Lankas. Po jo penketuke seka: solistas, liberalaus jaunimo atstovas Arminas Stočkus, Liucija Daraškaitė (aktyvi studentų senato narė, Seimo narės patarėja), pedagogas, Šiaulių r. Dubysos aukštupio mokyklos direktorius Vaidas Bacys ir Lietuvos baidarininkas, Europos čempionato prizininkas, olimpietis Edvinas Ramanauskas.

Politinės rokiruotės

Petro Gražulio vadovaujama Tautos ir teisingumo sąjunga (centristai, tautininkai) rinkimuose dalyvauja keturioliktuoju numeriu (33 kandidatai). Pirmuoju numeriu įrašyta Inga Mickuvienė. Pats skyriaus pirmininkas – 63 metų Vicentas Vaitkus – rinkimuose nekandidatuoja. Šiaulių skyrius savo kandidato į miesto merus taip pat neiškėlė. Tačiau sąraše antruoju numeriu įrašytas Algimantas Pozdniakas, kurio kandidatūrą į miesto merus kelia Krikščionių sąjunga. Trečias sąraše – Tomas Kazakevičius, ketvirtas – gydytojas Alfonsas Šapalas, penktas – Aleksandras Neboginas, partijos Kontrolės komiteto pirmininkas.

15-uoju numeriu rinkimuose dalyvaus politinis komitetas „Dirbame miestui“. Trečios kadencijos Šiaulių miesto valdžioje sieks dabartinis miesto meras Artūras Visockas. Antroji sąraše – mero pavaduotoja Simona Potelienė. Netikėtai trečioje pozicijoje šiuose rinkimuose įrašytas krepšinio treneris Antanas Sireika, kuris 2019 m. rinkimuose mero sąraše buvo paskutinis. Penketuką užbaigia dvi miesto garbės pilietės: choreografijos mokytoja ekspertė Violeta Laugalienė ir muzikos mokytoja, smuikininkė Nijolė Prascevičienė.

Mero politiniai bendražygiai, kurie praėjusią kadenciją aktyviai palaikė merą ir jo sprendimus, rikiuojasi tik antrajame dešimtuke. Iš viso komitetas kelia 62 kandidatus. A. Visockas viešumoje teigė, kad buvo ir daugiau narių, bet dalis atkrito po Europos prokuratūros pareikštų įtarimų ikiteisminiame tyrime. Sąrašą užbaigia dabartiniai administracijos vadovai: direktorius Antanas Bartulis ir jo pavaduotojas Vincas Urbonavičius.

Šešiolikti sąraše – politinis komitetas „Šiaulių labui“ (29 kandidatai). Į miesto merus keliama Zakiro Medžidovo kandidatūra. Politikas praėjusioje kadencijoje į Šiaulių miesto tarybą išrinktas su „Dirbame miestui“ sąrašu, tačiau vėliau pasitraukė iš mero komandos ir perėjo į opoziciją.

Penketuką sudaro: radijo laidų ir renginių vedėjas Egidijus Jankauskas, statybos inžinierius Antanas Navakauskas, statybos inžinierius, dviratininkų bendruomenės vadovas Andrius Gedminas, technologijų mokytoja Daiva Rozgaitė-Udrienė.

Sąrašą užbaigia Remigijaus Žemaitaičio vadovaujama partija „Laisvė ir teisingumas“. Šiauliuose ji neturi skyriaus, bet po partijos vėliava susibūrė nemažas būrys aktyvių žmonių. Į miesto merus kandidatuoja Edmundas Baltramiejus Bilotas, kuris anksčiau dirbo mero Artūro Visocko padėjėju, bet po skandalo, kai pasisakė už kanapių legalizavimą, politikas buvo pasitraukęs iš aktyvios politikos ir visuomenės akiračio.

Penketuke įrašyti: sporto klubo vadovas Eimantas Šiaurys, NT brokeris Tomas Melinkavičius, verslininkė Audronė Radavičienė, Rasa Bilotaitė.REDAKCIJA REKOMENDUOJA