REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2022 m. Spalio 11 d. 16:08

Šaukėnų kultūros ir amatų centre – menininkų kūrybinėse dirbtuvėse ,,Bendrystėje šviesti Lietuvai“ 2022 m. sukurtų darbų paroda

Kelmė

Viktoras GundajevasŠaltinis: Etaplius.LT


248318

Šaukėnų kultūros ir amatų centre iki š. m. spalio 28 dienos eksponuojama Menininkų kūrybinėse dirbtuvėse ,,Bendrystėje šviesti Lietuvai“ 2022 m. sukurtų darbų paroda.

Tai tęstinis, tarptautinės projektas - tai menininkų kūrybinės dirbtuvės, kurios vyksta rugpjūčio 10 – 15 d. Šaukėnuose ir sename Kelmės rajono miestelyje susiburia Lietuvos ir Latvijos profesionalūs menininkai ir mėgėjai kūrėjai.

Kūrybinių dirbtuvių atidarymo metu, rugpjūčio 10 d., projekto vadovė - Šaukėnų kultūros ir amatų centro vyriausioji etninės kultūros specialistė Gitana Urmonienė supažindino su plenerų ištakomis Šaukėnuose. Miestelyje nuo Šiaulių pedagoginio instituto atsiradimo laikų vykdavo dailininkų plenerai. 1976 m. plenere dalyvavo menininkai Eduardas Urbanavičius, Ignas Budrys, Osvaldas Jablonskis, Irena Trečiokaitė-Žebenkienė, menotyrininkas Vytenis Rimkus. Šaukėnų kultūros ir amatų centrui pavyko atgaivinti ir prikelti istorinę plenero dvasią ir jau 6-tus metus iš eilės vasarą vyksta menininkų kūrybinės dirbtuvės. 2017 m. kūrybinėse dirbtuvėse dalyvavo 11 dalyvių iš Latvijos, Šiaulių, Kelmės, Plungės rajono, 2018 m. – 12 dalyvių, o 2019 metais atvyko net du 1976-ųjų metų Šaukėnų plenero dalyviai – ilgametis ŠPI (vėliau ŠU) dėstytojas, Menų fakulteto Tapybos katedros vedėjas, akvarelininkas prof. Antanas Visockis ir vilnietė menininkė Saulė Urbanavičiūtė, ji tada plenere dalyvavo kartu su savo tėvu. 2019 m. menininkų skaičius kūrybinėse dirbtuvėse išaugo net iki 33 dalyvių: 20 tapytojų, 11 fotomenininkų ir 2 medžio drožėjai ir buvo skirtas Žemaitijos metams bei Šaukėnų miestelio 520 metų jubiliejui. 2020 m. dalyvavo 20 dalyvių: 16 tapytojų, 2 medžio drožėjai ir 2 fotomenininkai. 2021 m. dalyvavo 23 dalyviai: 16 tapytojų ir 7 fotomenininkai.

Kultūros ir amatų centro direktorius Martynas Dzimidas, sveikindamas šiemet susirinkusius, dėkojo už dėmesį mūsų kraštui, džiaugėsi, kad renginys tampa tradiciniu, sulaukia paramos ir gausaus būrio dalyvių - susirinko 18 profesionalių menininkų iš Latvijos, Vilniaus, Šiaulių, Šaukėnų.

Projekto metu regiono gyventojai turėjo galimybę iš arti pamatyti ne tik jau užbaigtus paveikslus, bet ir patį kūrybinį procesą. Šešias dienas menininkai gamtos apsuptyje kūrė meno kūrinius. Menininkai buvo apgyvendinti Tradicinių amatų centre prie vaizdingo Juodlės ežero, Šaukėnų seniūnijoje.

Projekte buvo edukacinių veiklų Šaukėnų miestelio bei Lykšilio, Laikšių bendruomenių nariams. Besidomintiems tapyba, buvo sudaryta galimybė pamatyti, kaip tapytojai perkelia kasdienybę į paveikslus, taip pat patiems išbandyti jėgas tapyboje, fotografijoje. Tai nauja, kad žiūrovai gali ne tik stebėti meninį procesą, bet ir patys tapti kūrėjais. Kūrybinių dirbtuvių metu vyko dalyvių prisistatymo vakarai, menotyrininkų paskaitos apie dailę, buvo rodomos skaidrės, kino mėgėjų sukurti filmai iš 2017-2021 metais vykusių Menininkų kūrybinių dirbtuvių, aptariama kūryba. Kūrybinių dirbtuvių dalyviai, menotyrininkai susitiko su Kelmės rajono Šaukėnų miestelio bei Lykšilio, Laikšių kaimų bendruomenių nariais. Dalyviai atsakė į klausimus, papasakojo, kaip kilo kūrinių idėjos, kaip darbai buvo tapomi. Profesionalūs dailininkai dalinosi patirtimi su vietiniais meno kūrėjais. Kūrybiniam darbui ir poilsiui buvo sudarytos palankios sąlygos. Menininkai sukūrė aukštos meninės vertės darbų, kurie papuoš Šaukėnų miestelio erdves. Profesionalūs menininkai įamžino savo kūriniuose Šaukėnų, Kelmės krašto gamtos vaizdus, žmones, susipažino su Kelmės kraštu, žmonėmis. Žinia apie Kelmės kraštą nešama į Latviją, regioną, sostinę.

Šiemet plenerą rėmė: Kelmės rajono savivaldybė, Šaukėnų seniūnija, Asociacijos „Šaukėnų miestelio bendruomenė“, „Laikšių kaimo bendruomenė“, „Lykšilio kaimo bendruomenė“, Šaukėnų V. Pūtvio – Putvinskio gimnazija, Šiaulių kino meno klubas, UAB ,,Justudija“.

Menininkų sukurti darbai lapkričio mėnesį bus eksponuojami parodoje Užvenčio kultūros centre, vėliau Šaukėnų miestelio, kitose Kelmės, Šiaulių rajono įstaigose ir virtualioje erdvėje. Pleneras baigėsi, bet jo dvasia vis dar plevena ne tik Šaukėnuose.


Foto galerija:
REDAKCIJA REKOMENDUOJA