PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Liepos 15 d. 11:44

Šalčininkų rajono valdžia priešinasi migrantų apgyvendinimui Dieveniškėse

Vilnius

Šalčininkų rajono savivaldybės nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


181719

Šalčininkų rajono valdžia skelbia nesutinkanti su Vidaus reikalų ministerijos (VRM) planais apgyvendinti 500 migrantų Dieveniškėse dėl vietos gyventojų saugumo.

Šalčininkų rajono meras Zdzislavas Palevičius sako, kad apie planą Dieveniškėse apgyvendinti migrantus sužinota praėjusį penktadienį iš žiniasklaidos, apie tai centrinė valdžia savivaldybei nepranešė.

„Apie jį nieko nežino nei vietos valdžia, nei vietos gyventojai, kuriuos tai liečia pirmiausiai. Pasirodo, kad Dieveniškių technologijų ir verslo mokyklos patalpose planuojama apgyvendinti 500 pabėgėlių, tiek pat, kiek miestelyje yra gyventojų“, – savivaldybės pranešime teigė meras.

„Turime suprasti, kad kalbame apie nedidelio miestelio centrą, kuriame veikia dvi gimnazijos, jose mokosi apie 200 vaikų, priešais gyvena vietos gyventojai. Labiausiai nevykusios vietos negalima buvo rasti“, – pridūrė jis.

Jis taip pat teigė suprantantis, kad migrantai yra visos Lietuvos problema, tačiau pirmiausia jam rūpi gyventojų saugumas.

„Šiuo metu teikiame pagalbą Valstybės sienos apsaugos tarnybai, teikiame pavėžėjimo, būtinosios medicinos pagalbos, socialines paslaugas ir esame pasiruošę padėti, tačiau man svarbiausia – mūsų gyventojų saugumas“, – sakė Z. Palevičius.

Savivaldybės teigimu, mero iniciatyva trečiadienį Šalčininkuose lankėsi vidaus reikalų viceministras Vitalijus Dmitrijevas, Valstybės sienos apsaugos tarnybos vado pavaduotojas Vidas Mačaitis, G. Žagunio pasienio užkardos vadas Žydrūnas Vaikasas.

V. Dmitrijevas per susitikimą teigė, kad ieškoma apgyvendinimo patalpų artėjant šaltajam metų laikui.

„Artėja palapinių „ne sezonas“, todėl reikia kitų sprendimų. Jų tikrai ieškome. Dėl gyvo bendravimo nebuvimo pavėlavome pakalbėti. Mums reikia investuoti į geresnę infrastruktūrą, plėsti centrus, nes šis reiškinys niekur nedings“, – savivaldybės pranešime cituojamas viceministras.

„Kartu turime užtikrinti ir mūsų gyventojų saugumą. Turime pasirūpinti žmonėmis, kurie ateina pas mus per sieną, nes galbūt juos apgavo, jais pasinaudojo. Kelias iš Baltarusijos į Lietuvą yra netipinis, nenatūralus reiškinys. Migrantai tiesiog palieka savo valstybę tokiu būdu, kad išvyksta į Baltarusiją su turistinėmis vizomis. Šalčininkų rajonas mūsų planuose atsirado kiek vėliau. Situacija yra tokia, kad pasieniečiams šiuo metu yra didelė našta“, – teigė V. Dmitrijevas.

Savivaldybės teigimu, susirūpinusi VRM planais yra ir Dieveniškių seniūnė. Ji teigė, kad gyventojai jaučia nerimą, o kai kurie pasiruošę išsikelti į Šalčininkus, taip pat paruošė peticiją centrinei valdžiai.

„Susitikimo pabaigoje Šalčininkų rajono meras Z. Palevič buvo kategoriškas prieš pabėgėlių centro steigimą Dieveniškėse. Jis tikisi, kad centrinė valdžia išgirs savivaldos ir vietos bendruomenės nuomonę“, – rašoma pranešime.

Su centrinės valdžios planais Dieveniškėse įkurdinti migrantų centrą nesutinka ir Seime dirbantys Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) atstovai.

„Dieveniškių gyventojai yra pasipiktinę, nes paprasčiausiai bijo, kad jų saugumas nebus tinkamai užtikrintas“, – per spaudos konferenciją ketvirtadienį sakė Seimo narė Beata Petkevič.

Ji teigė, kad nei Dieveniškių kilpoje, nei kitose Šalčininkų ar Vilniaus rajonų vietose nėra galimybių apgyvendinti kelių šimtų migrantų, o atsakomybę dėl jų turėtų prisiimti ne tik pasienio savivaldybės.

Šiuo metu migrantai apgyvendinti ne tik pasienio užkardose, Užsieniečių registracijos centre ir šalia jo esančiame palapinių miestelyje Pabradėje, tačiau taip pat ir savivaldybėms priklausančiose patalpose Alytaus, Ignalinos, Lazdijų rajonuose, Alytaus mieste bei kitose vietose.

Praėjusią savaitę vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė pranešė apie tris planus, kur būtų galima apgyvendinti nelegalius migrantus. Pirmu numeriu ji paminėjo Šalčininkų rajone esantį Dieveniškių miestelį.

„Aš pristačiau planą A, B ir C, jis jau įgyvendinimo procese. Pirmas, A, Dieveniškės, 500 (žmonių) greituoju būdu galėtų būti apgyvendinti, nes ten yra ir pastatas, yra galimybės apgyvendinti ir palapinėse, angaruose, konteineriuose, ir yra galimybė daugiau nei 1000 ten apgyvendinti“, – sakė ministrė.

BNS