REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Sausio 7 d. 11:41

S. Džiautas: jei sunkieji metalai pakenks ugniagesių sveikatai – bus kreipiamasi kompensacijų

Alytus

VPGT nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


112524

Ugniagesių gelbėtojų profesinės sąjungos (UGPS) pirmininkas Saulius Džiautas teigia, kad pateikti ugniagesių, gesinusių Alytaus gaisrą, sveikatos tyrimų rezultatai kol kas nerodo patologinių reiškinių ir ligos požymių, todėl ugniagesių nukentėjusiais vadinti negalima. Visgi, pasak profsąjungos pirmininko, jei normą viršijantys sunkieji metalai pakenktų ugniagesių sveikatai, ugniagesiai kreiptųsi kompensacijų.

„Nevadinčiau kol kas to nukentėjimu, jeigu nėra kažkokių patologinių reiškinių ir ligos požymių, tai negalima sakyti, kad jų sveikatai pakenkta. Jeigu kažkas atsitiktų, žinoma, tada mes reikalausime kompensacijų, tai numato ir Vidaus tarnybos statutas, šito ir sieksime, bet kol kas netgi gydomų (ugniagesių. – ELTA) nėra“, – sakė S. Džiautas.

UGPS pirmininkas neslepia, kad gaisrą gesinę ugniagesiai yra susijaudinę dėl savo ateities. Nepaisant to, profsąjungos lyderis džiaugiasi, kad situacija dėl ugniagesių būklės aiškėja.

„Susijaudinę dėl ateities, kas bus toliau. Jie nežinomybėje tokioje. (...) Bet džiugu, kad aiškėja situacija“, – teigė profsąjungos pirmininkas.

Vidaus reikalų ministerijos (VRM) Medicinos centro vadovo Mariaus Buitkaus teigimu, tyrimas buvo atliktas ne visiems gaisrą gesinusiems ugniagesiams, nes tirtis buvo savanoriškas pasirinkimas.

„Mes tyrėme 169 – iš jų atrinkome 40. Toliau priklauso nuo jų požiūrio, ar jie pareikš pageidavimą, ar jie norės tirtis. Matote, jeigu gaisrą gesino 300 žmonių, atvyko 170. Tai buvo savanoriškas veiksmas“, – teigė M. Buitkus.

Pasak VRM Medicinos centro vadovo, nuo šiol Alytaus gaisrą gesinusių ugniagesių sveikata bus tikrinama kas metus.

„Specialaus gydymo, nes jau praėjo laiko, nėra. Yra paprasčiausiai laukimo stadija – tie metalai patys šalinasi iš organizmo. Dalis jų organizmuose išsilaiko. Kadangi metalai skirtingi – jų poveikis yra skirtingas. Vieni labiau veikia kaulus, kiti – daugiau virškinimo traktą, kai kurie metalai veikia tik po 5 ar 10 metų (...) Todėl ketiname tikrinti ugniagesius, kurie dalyvavo gaisro gesinime, ne kas dvejus metus, kaip įprastai ugniagesius tikriname, bet kasmet“, – patvirtino M. Buitkus.

Medicinos centro gydytojai, pernai gruodį atlikę pirminius tyrimus, atrinko 30 statutinių ugniagesių pareigūnų ir 10 savivaldybių ugniagesių gelbėtojų bei ekskavatorininkų, dirbusių gaisravietėje. Pagal Medicinos centro gydytojų rekomendacijas buvo paimti papildomi biologiniai mėginiai dėl aštuonių skirtingų sunkiųjų metalų bei aliuminio nustatymo.

Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad iš aštuonių tirtų sunkiųjų metalų penkių ugniagesių organizmuose normos viršijo leistinas ribas. Daugeliui tiriamųjų nustatyti padidėję chromo bei arseno kiekiai, keletui pacientų padidėję gyvsidabrio bei kadmio kiekiai. Vadovaujantis gydytojų toksikologų rekomendacijomis, buvo tiriamas ir aliuminio kiekis, kuris taip pat viršijo leistinas terapines dozes.

Daugiau aiškumo atsiras, kai Sveikatos apsaugos ministerija atliks platesnius visos Lietuvos populiacijos sunkiųjų metalų, dioksinų, policiklinių aromatinių angliavandenilių biomonitoringo tyrimus, kurie bus pradėti 2020 metų viduryje.

ELTAREDAKCIJA REKOMENDUOJA