REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2023 m. Balandžio 18 d. 19:17

S. Cichanouskaja padėkojo G. Landsbergiui: baltarusiai nėra Lukašenkos režimas

Lietuva

BNS/Fotobanko nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: ELTA


264741

Baltarusijos opozicijos lyderė Svetlana Cichanouskaja antradienį padėkojo Lietuvos užsienio reikalų ministrui Gabrieliui Landsbergiui už jo išsakytą poziciją įstatymo dėl nacionalinių sankcijų Rusijos ir Baltarusijos piliečiams klausimu.

„Dėkoju Lietuvos užsienio reikalų ministrui Gabrieliui Landsbergiui už baltarusių atskyrimą nuo Lukašenkos režimo. Mums reikia nubausti šį režimą už buvimą Rusijos marionete ir demonstruojamą agresiją. Ir palaikyti Baltarusijos žmones, prieštaraujančius tiek pačiam režimui, tiek karui“, – antradienį savo Twitter paskyroje rašė S. Cichanouskaja.

ELTA primena, kad konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis ragino Seimo narius balsuoti prieš prezidento veto įstatymui dėl nacionalinių sankcijų Rusijos ir Baltarusijos piliečiams. Pasak Lietuvos diplomatijos vadovo, vienodi apribojimai Rusijos ir Baltarusijos piliečiams nėra teisingi, nes, kaip aiškina konservatorius, baltarusių pilietinė visuomenė aktyviau kovojo prieš Aliaksandro Lukašenkos režimą ir todėl pasižymi dvasiniu suverenitetu. Jis pažymėjo, kad visos Lietuvos institucijos buvo sutarusios, kad Baltarusijos visuomenė yra vertinama kitaip nei Rusijos.

Nacionalines sankcijas įtvirtinančiame Ribojamųjų priemonių dėl karinės agresijos prieš Ukrainą įstatymo projekte buvo numatyta metams sugriežtinti leidimų nuolat ar laikinai gyventi šalyje suteikimo, vizų išdavimo tvarką, drausti Rusijos piliečių judėjimą per Europos Sąjungos (ES) išorės sieną (išskyrus atvejus, kai šie atitinka Lietuvos keliamus reikalavimus).

Teisės aktais numatyta sugriežtinti ir Rusijos piliečių teisę įsigyti nekilnojamąjį turtą Lietuvoje. Išimtys numatytos tik tiems rusams, kurie turi nuolatinį leidimą gyventi arba turtą, esantį šalyje, įgyja paveldėjimo teisėmis.

Ribojamosios priemonės įvestos ir ukrainietiškų grivinų įvežimui bei išvežimui iš šalies.

Prezidentui pasirašius įstatymą, šios ribojamosios priemonės būtų pradėtos taikyti vienerius metus nuo įstatymo įsigaliojimo datos – t. y. nuo 2023 m. gegužės 3 d. iki 2024 m. gegužės 2 d. Visgi Vyriausybė turės teisę prailginti terminus, jeigu tokiems sprendimams būtų poreikis.
Dalį šių nacionalinių sankcijų Lietuva taiko ir dabar, tačiau norėta juos perkelti į atskirą įstatymą.

Visgi valdantieji prezidento sprendimą vetuoti įstatymą vertina skeptiškai ir tikisi veto atmesti. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas teigia, kad prezidento Gitano Nausėdos veto parlamento priimtam įstatymui dėl nacionalinių sankcijų Rusijos ir Baltarusijos piliečiams neturi didelių perspektyvų.REDAKCIJA REKOMENDUOJA