REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2019 m. Sausio 8 d. 13:51

Rinkimų karštinė įsibėgėja: pretendentų į kandidatus 394

Klaipėda

Reporteris Gargždų BangaŠaltinis: Etaplius.lt


67062

Kol vieni pakavo naujametines dovanas, kiti pildė partinius sąrašus ir taip ruošėsi jau kovo 3-iąją vyksiantiems savivaldybių tarybų rinkimams. Iki gruodžio 28 d. 17 val. reikėjo pateikti pareiškinius dokumentus savivaldybių rinkimų komisijoms. Buvo tokių, kurie namų darbus atliko paskutinę akimirką ir reikalingus dokumentus atvyko įteikti likus penkioms minutėms iki termino pabaigos.

Užregistruota 10 sąrašų

Klaipėdos rajono savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkas Zigmas Bitinas „Bangą“ informavo, jog paskutinioji 2018 m. gruodžio savaitė išties buvo labai įtempta. Visi, kurie norėjo būti pretendentais į kandidatus, turėjo suvesti į programą reikalingus pareiškinius dokumentus, paruošti jų paketą ir popierinę versiją pristatyti rajono rinkimų komisijai. „Tik tada vyksta registracija. Informacija perduodama Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK), kad būtų galima suformuoti parašų rinkimo lapus“, – aiškino Z. Bitinas.

Iš viso Klaipėdos rajono savivaldybėje yra užregistruota 10 sąrašų: 7 politinių partijų ir 3 visuomeninių rinkimų komitetų. „Iš politinių partijų pirmoji pareiškinius dokumentus pristatė Lietuvos socialdemokratų darbo partija (LSDDP), sąraše – 18 pretendentų į kandidatus į Savivaldybės tarybos narius; antroji – Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP), 52 žmonės sąraše; trečias – Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis (LRLS), 52 žmonės sąraše; ketvirta – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), 54 žmonės sąraše; penkta – Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD), 52 žmonės sąraše. Paskutinieji iš politinių partijų pareiškinius dokumentus pristatė partijos „Tvarka ir teisingumas“ (PTT) ir Lietuvos centro partija (LCP). Abiejų sąrašus sudaro po 16 pretendentų į kandidatus į Savivaldybės tarybą.

Iš visuomeninių rinkimų komitetų pirmasis dar prieš šv. Kalėdas dokumentus susitvarkė visuomeninis rinkimų komitetas „Bendrai geriau“, jų sąraše 29 žmonės. Vėliau – visuomeninis rinkimų komitetas „Klaipėdos rajono žemaičiai“ ir paskutinieji – visuomeninis rinkimų komitetas „Kuriam kartu“. „Jie laukė iki paskutinės minutės, galvoju, kad nenorėjo išbraukti pretendentų į kandidatus, kurių deklaracijų duomenys vis dar nebuvo pasirodę programoje. O kelios didžiosios partijos netampė liūto už ūsų, nusprendė nelaukti delsiančiųjų, tad tiek LSDP, tiek LRLS, tiek TS-LKD sąrašai buvo pateikti kiek anksčiau, kaip susitarus, sutrumpinti dviem pretendentais“, – pastebėjo ilgametis Klaipėdos rajono savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkas Z. Bitinas.

mg-5374.JPG

Anot Klaipėdos rajono savivaldybės rinkimų komisijos pirmininko Z. Bitino, iš viso yra užregistruoti 394 pretendentai į kandidatus į Savivaldybės tarybos narius bei merus. Visi jie bus tikrinami VRK, kuri pasitelks Registrų centrą, taip pat Vidaus reikalų ministeriją.

Mero postas sudomino 9

Pretendentų į kandidatus į merus yra 9: Audronė Balnionienė (LRLS); Vaclovas Dačkauskas (LSDDP); Sigitas Karbauskas („Kuriam kartu“); Ligita Liutikienė (LSDP); Vaclovas Macijauskas („Bendrai geriau“); Bronius Markauskas (LVŽS); Rasa Pet­rauskienė (TS-LKD); Raimondas Simonavičius („Klaipėdos rajono žemaičiai“); Artūras Žičkus (LCP). Vienintelis PTT sąrašas neturi kandidato į merus, tačiau sąrašą ves Rolandas Gurauskas, naujasis PTT Klaipėdos rajono skyriaus pirmininkas. „Tikiuosi, kad atsikračiusi politiškai netoliaregiškais nariais, PTT rajono skyriaus komanda sugebės išlikti veržlia politine jėga, kuri bus atsakinga ir pilietiška“, – „Bangos“ redakcijai rašė jis.

„LVŽS situacija taip pat išskirtinė. Jų pretendentas į kandidatus į Klaipėdos rajono savivaldybės merus B. Markauskas kovos tik dėl mero posto, bendrame partijos sąraše jo nėra, į Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narius jis nekandidatuoja. Per rinkimus rinkėjai gaus po du balsavimo biuletenius: viename rinksime merus, t. y. vienmandatis biuletenis, o kitame balsuosime už partijas, visuomeninius rinkimų komitetus bei reitinguosime sąrašų narius, t. y. daugiamandatis biuletenis“, – artėjančių rinkimų niuansus aiškino Z. Bitinas.

Anot jo, iš viso yra užregistruoti 394 pretendentai į kandidatus į Savivaldybės tarybos narius bei merus. Visi jie bus tikrinami VRK, kuri pasitelks Registrų centrą, taip pat Vidaus reikalų ministeriją. Bus aiškinamasi, ar teisingai nurodyta gyvenamoji vieta, nes per savivaldos rinkimus tiek kandidatuoti, tiek dalyvauti gali tik toje savivaldybėje gyvenamąją vietą deklaravę gyventojai. Be to, tikrinama, ar nėra nuslėptas teistumas. Jei tai paaiškėtų ir būtų išmestas koks pretendentas, sąrašas liktų su žiojėjančia skyle, niekas pavardžių nebeperstumdo.

Parašų rinkimo vajus

Kai kurios politinės partijos balansuoja ant ribos, mat jei atlikus patikrinimus dalis pretendentų į kandidatus būtų išbraukti, gali būti, kad sąrašas nebeatitiktų reikalavimų. Pavyzdžiui, PTT ir LCP turi po 16 žmonių sąrašuose, tad jei po 3 iškristų, viskas. Mat mūsų savivaldybėje sąrašas turi būti ne mažesnis nei 14 ir ne ilgesnis nei 54 asmenys.

Šiuo metu tiek politinės partijos, tiek visuomeniniai rinkimų komitetai aktyviai renka parašus, turi surinkti ne mažiau kaip po 320 galiojančių parašų. „Išdavėme lapus, kad tilptų 640 parašų, nes dalis taip pat tikrinimo metu gali būti išbraukti, tad politinės partijos, komitetai suinteresuoti surinkti kuo daugiau palaikančiųjų parašų. Paraleliai vyksta ir elektroninis rėmimas, savo palaikymą vienai ar kitai politinei jėgai galima atiduoti ir elektroninėje erdvėje, vėliau parašai bus sudedami“, – pasakojo Z. Bitinas.

Parašų lapai turi būti grąžinami iki sausio 17 d. Per 6 dienas parašai bus patikrinti, priimtas sprendimas dėl sąrašo registravimo ir duomenys perduoti VRK.REDAKCIJA REKOMENDUOJA