REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2024 m. Gegužės 4 d. 21:11

Rinkimų debatai: kandidatai į prezidentus nesutaria dėl šeimos sąvokos

Lietuva

Prezidento rinkimų debatai. ELTA / Orestas Gurevičius

Augustė LyberytėŠaltinis: ELTA


300066

Šalies vadovo posto siekiantys kandidatai nesutaria, ar kartu gyvenančios tos pačios lyties poros yra laikomos šeima.

Šeštadienį vykusiuose nepriklausomo politikos stebėsenos tinklo „Žinau, ką renku“ organizuotuose prezidento rinkimų debatuose kandidatų teirautasi, ar du tos pačios lyties asmenys, esantys pora, gyvenantys kartu ir vystantys bendrą namų ūkį, yra šeima. Šeši kandidatai – Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovas Giedrimas Jeglinskas, Darbo partijos pirmininkas Andrius Mazuronis, perrinkimo siekiantis Gitanas Nausėda ir nepriklausomi kandidatai Eduardas Vaitkus, Ignas Vėgėlė bei Remigijus Žemaitaitis – į klausimą atsakė neigiamai. Tuo metu konservatorių kandidatė Ingrida Šimonytė bei Laisvės partijos keliamas Dainius Žalimas atsakė, jog tos pačios lyties asmenų pora yra šeima.

Savo atsakymą aiškindamas G. Jeglinskas pastebėjo, jog šiuo metu Konstitucija numato, jog santuoka yra sudaroma tik tarp vyro ir moters. Kitokios šeimos sampratos, akcentavo jis, pagrindinis šalies įstatymas, kandidato nuomone, nenumato.

„Konstitucija ką sako – mes viską žinome. Manau, kad visi žmonės, kurie gyvena (kartu – ELTA) – nesvarbu, mama su sūnumi, tėvas su vaikais, ar močiutė su kažkuo – jeigu laikai save šeima, laikyk šeima. Bet Konstitucija šiuo metu to neleidžia“, – teigė G. Jeglinskas.

Visgi, jam paprieštaravo buvęs Konstitucinio Teismo (KT) pirmininkas Dainius Žalimas.

„Labai aiškiai pagal Konstituciją, 38 straipsnį – turi būti saugomis ir ginamos visos šeimos, įskaitant tos pačios lyties asmenų poras“, – pažymėjo jis, akcentuodamas, jog būtent tik KT turi teisę aiškinti Konstitucijos straipsnių sampratas.

„Nespjaukime į mūsų valstybės institucijas“, – paragino jis.

Savo ruožtu dėl antisemitinių pareiškimų Seimo nario priesaiką sulaužęs R. Žemaitaitis debatų dalyviams citavo Konstituciją ir ragino ją paskaityti oponentui D. Žalimui.

„Santuoka yra dvi lytis, ne jūsų socialinė (lytis – ELTA)“, – kalbėjo R. Žemaitaitis.

„Ponas Žemaitaitis, matosi, konstitucinę teisę studijavo blogai (...). Konstituciją reikia skaityti visumoje. Kas pasakyta apie santuoką – jau seniai, dar 2011 m., Konstitucinis Teismas labai aiškiai pasakė, kad šeima gali būti kuriama ne vien santuokos pagrindu ir valstybė turi suteikti pripažinimą taip pat ir santuokoje negyvenantiems“, – R. Žemaitaičiui atkirto D. Žalimas.

G. Nausėda kreipėsi į valdančiųjų atstovus

Tuo metu premjerė I. Šimonytė atkreipė dėmesį, jog Konstitucija iš tiesų santuoką numato tik tarp vyro ir moters. Visgi, anot politikės, šeimą kiekvienas pilietis suvokia individualiai.

„Man atrodo, čia vienas apie batus, kitas apie ratus. Kas yra santuoka – Konstitucijoje yra apibrėžta. Taip, tai yra vyro ir moters sąjunga. Kas yra šeima – yra ne tik kad paaiškinta Konstitucinio Teismo, bet ir apskritai bet kokiam sveiko proto žmogui yra suprantama, kad kas yra žmogui šeima, tai žmogus pats tą jaučia geriausiai. Ir jokiu reguliavimu niekas negali parašyti, kad kažkokia šeima yra teisinga, o čia šita ne šeima“, – debatuose teigė I. Šimonytė.

Antrosios kadencijos siekiantis G. Nausėda patikino, kad reikėtų teisiškai reglamentuoti tos pačios lyties porų santykius. Visgi, jis kreipėsi į konservatorių ir „laisviečių“ iškeltus kandidatus, keldamas klausimą, kodėl jų partijos, sudarančios valdančiąją daugumą Seime, vis dar neišsprendė partnerystės klausimo.

„Kur ta jūsų lyderystė, kad per ketverius metus, kalbėdami ir džiugindami jaunus žmones apie tai, kad jūs sprendžiat šių porų klausimą, ir susilaukdami aplodismentų – sveikinu jus už tai – bet kodėl jūs tų sprendimų neįgyvendinote, nors turite valdančiąją koaliciją?“ – klausė G. Nausėda.

Premjerė netruko sureaguoti ir atkreipė dėmesį, jog dalis politinių jėgų parlamente – taip pat ir G. Nausėdą remiantys socialdemokratai – nesilaiko rinkėjams duotų pažadų.

„Taip yra todėl, kad dalis politikų Seime nevykdo savo programos – įskaitant ir prezidentą remiančią socialdemokratų partiją“, – atkirto premjerė.

Prezidento rinkimai vyks gegužės 12 d.REDAKCIJA REKOMENDUOJA