REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Sausio 9 d. 08:24

Raseinių rajono savivaldybės vadovai palaikė vietos žemdirbius laužų protesto akcijoje

Raseiniai

Etaplius.LTŠaltinis: Raseinių rajono savivaldybė


288540

Sausio 8 dieną nuo 14 val. buvo organizuojama Lietuvos žemdirbių protesto akcija visoje Lietuvoje prie pagrindinių šalies kelių savo valdose uždegant vilties ir solidarumo laužus. Prie šios akcijos prisidėjo didelė dalis Raseinių rajono ūkininkų iš Ariogalos, Girkalnio, Kalnujų, Sujainių, Raseinių miesto ir Viduklės, o juos palaikyti nuvyko ir Raseinių rajono savivaldybės vadovai: meras Arvydas Nekrošius, vicemeras Jonas Vazgys, Tarybos nariai Vida Ačienė, Algimantas Mielinis, mero patarėjas Algirdas Gricius ir administracijos direktorius Kęstutis Užemeckas.

Kaip teigia akcijos organizatoriai, Lietuvoje nuo seno laužai įspėdavo apie artėjantį priešą. Pamatę dūmus, kaimo gyventojai mesdavo darbus į šalį ir griebdavo kirvius, šakes, dalgius, o kai kurie ir kalavijus į rankas. Priešas būdavo pasitinkamas taip, kad maža jam nepasirodydavo. Žmonės suprato, kad be žemės jie taps vergais, todėl dažnas nebijodavo ir gyvybę paaukoti gindamas tai, kas jam šventa.

Organizuojant šią protesto akciją, buvo teigiama, jog lygiai taip pat kaip prieš daugelį metų, taip ir šiandien žemdirbiai uždegs laužus, kad įspėtų vieni kitus, jog pamatai ant kurių stovime, gali bet kurią minutę subyrėti. Todėl protesto metu buvo reikalaujama iš valdžios atstovų konkrečių veiksmų:

1. Išspręsti biurokratų sukurtą daugiamečių pievų problemą, nes 2014 m. Lietuvos statistikoje buvo dirbtinai padidintas daugiamečių pievų plotas nuo 400 tūkst. ha iki 700 tūkst. ha.
2. Sustabdyti saugotinų teritorijų, paviršinių vandens telkinių apsauginių juostų, bei zonų plėtrą ir vienašališką žemės paskirties keitimą be savininko sutikimo ir jo žemės sąskaita.
3. Sustabdyti per mūsų šalį vežamų grūdų ir pašarų importą, kuris gali būti rusiškos kilmės.
4. Ryžtingai ir amžiams išspręsti pieno krizę Lietuvoje, nes panaikinus pereinamojo laikotarpio nacionalinę paramą pieno gamintojams, pieno ūkiai dėl sumažėjusių pajamų ir vis dar besitęsiančios pieno krizės traukiasi iš gamybos.
5. Grąžinti iki šiol galiojusias žymėto kuro naudojimo taisykles.
6. Sumažinti naftos dujų akcizą iki kaimyninių šalių lygio.

Žemdirbių akciją nuvykęs palaikyti Raseinių rajono savivaldybės meras Arvydas Nekrošius konstatavo: „Šios Vyriausybės veiksmai tiesiog žlugdo ištisą Lietuvos ūkio šaką – mūsų žemės ūkį. Tai daroma nekreipiant dėmesio į ekspertų įspėjimus dėl galimų geopolitinių grėsmių. Sužlugdytas žemės ūkis reiškia, kad esame pažeidžiami karo ar kitos krizės akivaizdoje, nes nepajėgsime patenkinti savo gyventojų maisto poreikių“.

Protestą organizavo Lietuvos Žemės Ūkio Taryba, kuri vienija 10 narių: Lietuvos ūkininkų sąjunga, Ekologiškų mėsinių galvijų augintojų asociacija, Lietuvos pieno gamintojų asociacija, Lietuvos grūdų augintojų asociacija, Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija, Lietuvos žemės ūkio kooperatyvų asociacija, Lietuvos paukštininkystės asociacija, Lietuvos juodmargių galvijų gerintojų asociacija, Lietuvos veislinių kiaulių augintojų ir gerintojų asociacija, Lietuvos galvijų gerintojų asociacija.

„Per visą Vyriausybės kadenciją nebuvo nė vieno adekvataus dialogo su ūkininkais ir tai rodo, kokią turime atskirtį tarp valdžios ir ūkininkų. Panašu, kad neliko ministerijose ekspertų, kurie nusimano žemės ūkyje, supranta jo reikšmę ir gina šią svarbią Lietuvos ūkio šaką. Toks trumparegiškumas gali turėti nepataisomų padarinių mūsų šalies saugumui ir tai yra tiesioginis pavojus mūsų tautai bei jos ateities kartoms. Mes, raseiniškiai, turime reikalauti įsiklausymo bei skubaus ir veiksmingo sprendimo šioje situacijoje“, – kalbėjo akciją palaikantis meras A. Nekrošius.

Skelbiama, jog laužai – tai pirmasis protesto akcijų etapas. Vėliau planuojamos kitos akcijos Vilniuje, pasitelkiant žemės ūkio techniką. Šiomis protesto formomis siekiame atkreipti valdžios ir visuomenės dėmesį į daugybę nesprendžiamų, bei netinkamų politinių sprendimų sukurtų problemų, liečiančių tiek žemdirbius, tiek žemių savininkus, tiek visus vartotojus.REDAKCIJA REKOMENDUOJA