REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2023 m. Birželio 15 d. 11:46

R. Žemaitaitis sako savo teiginius apie žydus grindžiantis tyrimais archyvuose

Lietuva

BNS / Fotobankas nuotr.

Jūratė SkėrytėŠaltinis: ELTA


270326

Dėl antisemitinių pareiškimų prokurorų ir etikos sargų dėmesio sulaukęs Seimo narys Remigijus Žemaitaitis sako savo teiginius grindžiantis archyvuose rasta medžiaga.

Anot Seimo nario, jo susidomėjimą istorija paskatino vis nuskambantis teiginys, kad „lietuviai – žydšaudžių tauta“.

„Izraelis ir JAV toliau vadina lietuvius žydšaudžių tauta ir traktuoja, kad jie daugiausia prisidėjo prie Lietuvos žydų naikinimo. Pradėjome atlikti tyrimus nuo 1940 metų, nuo pirmojo lietuvių holokausto (masinių trėmimų pradžios – BNS), o po to tik 1943 metais prasidėjo žydų holokaustas, ir situacija archyviniuose dokumentuose yra visai kitokia, negu mums žydai teigia“, – ketvirtadienį BNS sakė parlamentaras.

„Pradėjome žiūrėti, kas sankcionavo lietuvių suėmimą, trėmimą, persekiojimą, namų, žmonių surašymą, ir namų surašymą, ogi randame labai daug žydų. Kažkodėl Izraelis neranda dvasinės stiprybės atsiprašyti“, – tvirtino politikas.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro (LGGRTC) duomenimis, pirmosios masinės žydų žudynės vykdytos 1941-ųjų birželio 24-ąją Gargžduose, kur Tilžės gestapo ir Klaipėdos policininkų būrys sušaudė 201 žmogų. Kaip nurodo centras, pirmasis žydų genocido Lietuvoje laikotarpis, vykęs 1941-ųjų birželio pabaigoje–lapkritį, buvo tragiškiausias, per jį nužudyta apie 80 proc. tuo metu Lietuvoje gyvenusių šios tautos atstovų.

R. Žemaitaitis sakė, kad jo „pagrindinis uždavinys ir asmeninis noras – įrodyti, jog Lietuva nebuvo žydšaudžių tauta“. Anot jo, paversti lietuvius antisemitais siekė KGB ir Sovietų Sąjungos vadovybė.

„Lietuvių dėka daug žydų buvo išgelbėti nuo holokausto“, – priminė Seimo narys.

Reaguodama į R. Žemaitaičio įrašus „Facebook“ Generalinė prokuratūra yra pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl viešo niekinimo ir neapykantos kurstymo prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę.

R. Žemaitaitis šią savaitę savo paskyroje feisbuke paskelbė keletą antisemitinio pobūdžio pasisakymų: apkaltino žydus lietuvių trėmimu, žudymu, piktinosi premjerės Ingridos Šimonytės vizitu Izraelyje.

Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės vadovė Faina Kukliansky trečiadienį BNS sakė, kad valstybė turi reaguoti į parlamentaro pareiškimus ir imtis priemonių antisemitizmui užkardyti,

Seimo pirmininkė, Liberalų sąjūdžio vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen R. Žemaitaičio pasisakymus įvertino kaip kiršinimo ir provokacijų tąsą bei žadėjo kreiptis į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją.

LGGRTC duomenimis, iki nacių–sovietų karo Lietuvoje gyveno apie 208 tūkst. žydų, o Antrojo pasaulinio karo metais Lietuvoje ši bendruomenė buvo beveik visiškai sunaikinta: nužudyta apie 195 tūkst. žydų.

Masinius Lietuvos gyventojų trėmimus į Sibirą Sovietų Sąjunga pradėjo 1941 metų birželio 14 dieną. Sovietinių represijų laikotarpiu per 11 metų iš Lietuvos ištremta daugiau nei 130 tūkst. žmonių, koncentracijos stovyklose buvo įkalinta apie 150 tūkst. lietuvių.REDAKCIJA REKOMENDUOJA