REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2019 m. Sausio 11 d. 07:30

R. Karbauskis ketina pateikti Seimui naują LRT veiklos reguliavimo modelį

Vilnius

Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Reporteris DovilėŠaltinis: Etaplius.lt


67447

Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis penktadienį ketina pateikti Seimui naują Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos įstatymo redakciją.

Joje suvienodinamas LRT portalo bei radijo ir televizijos reguliavimas, portalui pradedamas taikyti reklamos draudimas, siūloma įsteigti valdybą, LRT ombudsmeną, per pusę mažinamas politikų deleguojamas LRT tarybos narių skaičius, naikinama Administracinė komisija.

R. Karbauskio teigimu, pataisomis numatoma modernizuoti LRT valdymą, stengiantis į LRT valdymą pritraukti vadybos, teisės, ekonomikos žinių, didelės vadovaujamojo darbo patirties turinčių asmenų.

Valdybą sudarys septyni asmenys: pagal pareigas direktorius ir du jo pavaduotojai bei keturi nepriklausomi nariai, kuriuos skirs taryba po to, kai kandidatūros bus atrinktos viešo konkurso būdu. Viešą konkursą, kuriame būtų atrenkama 12 kandidatūrų į valdybos narius, vykdys tarybos sprendimu paskelbto viešo konkurso būdu atrinkta audito kompanija, turinti bent 10 metų tarptautinės veiklos patirtį. Po to taryba priims sprendimą, kurie keturi iš šių 12 asmenų dalyvaus valdybos veikloje.

„Valdybos nariais gali būti skiriami tik nepriekaištingos reputacijos asmenys“, - sako R. Karbauskis.

Asmenys valdybos nariais būtų skiriami tokiu būdu, kad valdyboje būtų bent po vieną teisės, ekonomikos bei vadybos ir administravimo specialistą.

Valdyba bus atsakinga už LRT valdymą, struktūros planavimą, ūkinę veiklą, sutarčių, jei sandorio suma yra didesnė kaip 29 000 eurų, sudarymą.

Pataisos numato pokyčius ir LRT taryboje. Iki penkerių metų trumpinama jos kadencija, Seimas skirs tik du asmenis (iš pozicijos ir opozicijos) vietoj keturių, prezidentas - du asmenis (vietoj keturių).

„Mums svarbus LRT sprendimų priėmėjų depolitizavimas, todėl vadovaujantis europiniais standartais siūlome mažinti deleguojamų politikų skaičių“, - sako LVŽS seniūnas.

Atsiranda ir naujas LRT vidinės savireguliacijos mechanizmas - LRT ombudsmenas. Jis prižiūrės, kaip LRT laikosi savo misijos, žurnalistikos etikos principų, pavyzdžiui, nepriklausomumo, atskaitingumo visuomenei ir t. t. Jis taip pat stebės, ar laikomasi LRT Etikos kodekso. Beje, LRT Etikos kodeksas - taip pat šiuo projektu siūloma naujovė. Jį turės tvirtinti taryba.

Dalis įstatymo pataisų susiję su skaidrumo ir viešumo didinimu. Numatomas privalomas LRT tarybos posėdžių transliavimas, privalomas kasmetis išorinis auditas.

Kaip ELTA jau skelbė, sausio 10 d. opozicijai priklausantys Seimo nariai parengė ir įregistravo dar vieną naujos redakcijos Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos įstatymo pakeitimo projektą, kuriuo siūlo racionaliai koreguoti Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) tarybos sudarymo principus pagal britų nacionalinio transliuotojo BBC analogiją.

Projektą teikia Seimo nariai konservatoriai Andrius Kubilius ir Andrius Navickas bei su tam tikromis išlygomis liberalė Aušrinė Armonaitė.

ELTAREDAKCIJA REKOMENDUOJA