REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2023 m. Lapkričio 10 d. 08:59

R. Karbauskis apie parlamentinį tyrimą dėl VSD veiklos: Seimo dauguma ruošiasi prezidentui surengti linčo teismą

Lietuva

BNS/Fotobanko nuotr.

Martyna PikelytėŠaltinis: ELTA


283116

Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis mano, kad Seimo sudaryta specialioji tyrimo komisija dėl galimai neteisėtos Valstybės saugumo departamento (VSD) veiklos tėra valdančiosios koalicijos ir buvusio bendražygio Sauliaus Skvernelio bandymas surengti linčo teismą prezidentui Gitanui Nausėdai.

„Saulius Skvernelis su dabartine dauguma ruošiasi padaryti linčo teismą Lietuvos prezidentu“, – penktadienį „Žinių radijui“ teigė R. Karbauskis.

Pasak politiko toks viešas šalies vadovo žeminimas turi ir papildomų grėsmių – „valstietis“ atkreipia dėmesį į šią savaitę patvirtintą Valstybės gynybos planą.

„Kaip reaguoti į tą (gynybos – ELTA) planą, kada Seimas sudaro komisiją dėl pranešėjo informacijos ir ruošiasi viešai žeminti Lietuvos prezidentą?“ – komentavo R. Karbauskis.

ELTA primena, kad Seimo įsteigta specialioji VSD pranešėjo komisija sieks atsakyti į klausimus, ar 2019 m. prezidento rinkimų kampanijos metu žvalgyba teisėtai rinko informaciją apie kandidatus, jų aplinką, kaip tvarkė ir ar kam nors perdavė tokią informaciją. Taip pat būtų siekiama išsiaiškinti, ar pastarojoje kampanijoje buvo panaudoti SEB banko klientų duomenys, kokias rinkimines išlaidas patyrė kandidatai. Keliami klausimai ir dėl rinkimus laimėjusio prezidento Gitano Nausėdos ryšių su Baltarusijos trąšų verslo atstovais. Be to, komisija sieks išsiaiškinti, ar po pranešėjo kreipimosi teisėsaugos institucijos – Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) bei Generalinė prokuratūra – tinkamai įvertino gautą informaciją.
Komisija turės pateikti savo išvadą ir nutarimo projektą Seimui iki kitų metų kovo 10 d.

Pirmąjį kartą pranešėjo istorija sulaukė parlamento dėmesio 2019 m. Tuomet pranešėjo perduota informacija pasiekė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą (NSGK), tačiau šis įvertinęs situaciją pripažino, kad VSD veikė savo kompetencijų ribose.

Pranešėjo istorija grįžo į politinių debatų epicentrą pasirodžius žurnalistų Dovydo Pancerovo ir Birutės Davidonytės knygai „Pranešėjas ir Prezidentas“, kurioje atskleidžiamas VSD vykdytas galimai neteisėtas duomenų rinkimas apie privačius asmenis prezidento rinkimų kampanijos metu.REDAKCIJA REKOMENDUOJA