REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2023 m. Rugpjūčio 2 d. 15:06

Prokurorė apie vaikus pagrobusius tėvus: jie ketino kirsti sieną, vykti į Baltarusiją

Lietuva

BNS Fotobanko nuotr.

Gytis PankūnasŠaltinis: ELTA


274548

Ikiteisminiam tyrimui dėl vaikų pagrobimo Kaune vadovaujanti prokurorė Gitana Kaupė teigia, kad Mindaugas ir Inga Vilčinskai neneigia savavališkai paėmę vaikus iš globos įstaigos, jie esą tikino planavę pabėgti su vaikais į Baltarusiją.

Prokurorė G. Kaupė žurnalistams trečiadienį patvirtino, kad paprašė Kauno apylinkės teismo leisti suimti vaikus pagrobusius tėvus dviem mėnesiams. Anot jos, jau anksčiau teisėsauga įtarė, kad Vilčinskai gali bėgti nuo pareigūnų.

„Būtent buvo nuspręsta, kad dviem mėnesiams, kadangi neatlikti ikiteisminio tyrimo veiksmai. Suėmimo pagrindas buvo, kad bėgs, slėpsis. Kaip matyti, įtariamieji bėgo, slėpėsi ir sulaikyti tik dėka pasienio pareigūnų budrumo“, – dėstė G. Kaupė.

Ji tvirtino, kad antradienį teisėsaugos prie Baltarusijos pasienio su pagrobtais mažamečiais vaikais sulaikyti asmenys davė parodymus. Pasak G. Kaupės, jie tvirtino, jog kito būdo, kaip tik pagrobti savo vaikus, kurie teismo sprendimu buvo paimti iš jų, nematę. Prokurorės teigimu, Mindaugas ir Inga Vilčinskai neneigė planavę su savo vaikais bėgti iš Lietuvos.

„Jie nematė kito sprendimo būdo, o teisinėmis priemonėmis jie nepasinaudojo, kad tie vaikai liktų pas juos. Jie kito būdo nematė, jiems buvo neleista matytis ir jie pasirinko tokį sprendimo būdą. (...) Jie neneigė, kad jie ketino kirsti Lietuvos sieną ir būtent į Baltarusiją“, – dėstė prokurorė.

G. Kaupė tvirtino, jog vaikų pagrobimu įtariami tėvai nesutinka su prašymu juos suimti, jie tvirtina dėsiantys pastangas, besiimsią priemonių, kad vaikai būtų sugrąžinti gyventi pas juos.

Prokurorė patvirtino viešojoje erdvėje pasklidusią informaciją, kad vienas iš vaikų pagrobimu įtariamų tėvų M. Vilčinskas anksčiau buvo teistas, tačiau šiuo metu, anot jos, teistumai yra išnykę.

G. Kaupė nenorėjo tiksliai įvardyti, kodėl vaikai buvo paimti iš tėvų, tačiau užsiminė, kad šis sprendimas – paimti mažamečius iš tėvų ir perduoti laikinai globai – priimtas atsižvelgiant ir į tai, kad vaikams buvo nustatyti sveikatos sutrikimai.

Prokurorė patikino kol kas neprašanti teismo įvertinti Mindaugo ir Ingos Vilčinskų adekvatumą, pakaltinamumą.

„Jeigu iš bylos medžiagos ir visų duomenų matysiu, kad jų psichinė būklė sukelia abejonių, kad juos reikia parodyti specialistams, tai taip ir bus padaryta“, – užsiminė prokurorė.

ELTA primena, kad 5, 7 ir 9 metų amžiaus vaikai Kaune, iš vaikų gerovės centro „Pastogė“, buvo pagrobti liepos 18 dieną. Antradienį pranešta, jog pasieniečiai netoli Baltarusijos pasienio sulaikė savo mažamečius vaikus pagrobusius tėvus, vaikai perduoti laikinai globai. Teisėsauga įtaria, kad tėvai, pagrobę savo vaikus, bandė bėgti į Baltarusiją.

Minimi vaikai iš tėvų teismo sprendimu buvo paimti gegužę, atsižvelgiant į tai, kad vaikai nelankė ugdymo įstaigų, jų tėvai nesudarė vaikams sąlygų socializuotis, patys tėvai teigė nepripažįstantys Lietuvos įstatymų.

Kaip anksčiau skelbė Valstybės saugumo departamentas (VSD), Kaune savo vaikus, kaip įtariama, pagrobę asmenys priskiria save „suverenų“ judėjimui.

„Vadinamieji „suverenai“, kuriais esantys skelbiasi ir savo vaikus iš valstybės laikinos globos pagrobę sutuoktiniai, vadovaujasi valstybės teisėtumą neigiančia antivalstybine ekstremistine ideologija. „Suverenais“ pasiskelbę asmenys nepripažįsta valstybės institucijų sprendimų ir yra įsitikinę, kad gali nevykdyti teisės aktuose įtvirtintų gyventojų pareigų“, – skelbė VSD.REDAKCIJA REKOMENDUOJA