PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Gegužės 28 d. 08:19

Projektus dėl divizijos įkūrimo A. Anušauskas Seimui žada pateikti birželį

Lietuva

BNS/Fotobankas nuotr.

Jūratė SkėrytėŠaltinis: BNS


268485

Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas teigia, kad įstatymų projektai dėl divizijos Lietuvoje kūrimo Seimui turėtų būti pateikti birželį.

„Planavome rugsėjį, bet pamėginsime pateikti birželio mėnesį Seimui, kad būtų galima patvirtinti ir judėti toliau“, – šią savaitę per Seimo Užsienio reikalų komiteto posėdį sakė jis.

Ministras pabrėžė, kad nacionalinės divizijos steigimas bus ilgas procesas, ir pakartojo, jog ją sukurti tikimasi iki 2030 metų.

„Įgyvendinus iki 2030 metų, kaip planuojame, Lietuva pagal pasirengimo, ginkluotės ir kitus lygius iš esmės bus kaip Vakarų Europos kariuomenė. Skirtumų jau nebebus, kurie egzistavo anksčiau“, – tvirtino jis.

A. Anušauskas sakė, kad planuojama sukurti tankų batalioną – vien tai užtruks maždaug penkerius metus.

„Žinokite, apmokymas, logistika, pasiruošimas užima kelerius metus. Kadangi gyvename geopolitinių įtampų sąlygomis, bet vis tiek karas pas mus nevyksta, visas dėmesys yra nukreiptas Ukrainai, dėl to ir sąjungininkai skaičiuodami savo pajėgumus, galimybes, sako, kad vidutiniškai reikia penkerių metų sukurti tokį vienetą. Nepaisant to, ar turėsime pinigų, ar ne, greičiau nebus“, – tvirtino jis.

Krašto apsaugos ministerijos skaičiavimu, išlaidos kuriant diviziją kasmet vidutiniškai sieks 200 mln. eurų.

Pasak A. Anušausko, sąjungininkai pritaria ir palaiko Lietuvos planą įsteigti diviziją. Jo teigimu, kol Lietuva apsirūpins divizijai būtinais elementais, prašoma, jog sąjungininkai trūkstamas dalis užtikrintų savo pajėgumais.

Krašto apsaugos ministras prašė Seimo narių pagalbos siekiant užsitikrinti sąjungininkų paramą.

„(...) kiekvieną kartą pokalbiuose, žinoma, reikėtų apie tai kalbėti, tai pabrėžti. Iš karinės pusės mes tuos pažadus turime, iš amerikiečių turime, iš kitų sąjungininkų turime, bet praktiniam įgyvendinimui, aišku, kad reikės ir politinės paramos“, – tvirtino jis.

A. Anušauskas pranešė, kad kitąmet planuojama išlaikyti tą patį bendrojo vidaus produkto (BVP) procentą, skiriamą krašto apsaugai.

„Biudžetas kitiems metams planuojamas to paties lygmens kaip ir dabar – 2,52 proc. BVP. Bet jeigu BVP neauga, tai ir fiziškai pinigų ne kažin ką padaugėja“, – atkreipė dėmesį ministras.

Gegužės pradžioje Valstybės gynimo taryba pritarė siūlymui Lietuvos kariuomenėje kurti diviziją.

Kariuomenė balandį patvirtino jau turinti apie tris ketvirtadalius divizijai reikalingų pajėgumų ir artimiausiu metu planuojanti įsigyti daugiau karinės technikos, reikalingos šiam kariniam vienetui suformuoti,

Manevriniai vienetai būtų formuojami pėstininkų brigadų „Geležinis Vilkas“ ir „Žemaitija“ bei rezervinės lengvosios pėstininkų brigados „Aukštaitija“ pagrindu.

Divizija yra karinis vienetas, kurį sudaro keletas brigadų. Kariuomenės teigimu, divizijoje tarnautų 17–18 tūkst. karių.