REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Kovo 23 d. 11:50

Prie Seimo 1 tūkst. pieno gamintojų reikalauja paramos, K. Navicko pasitraukimo

Lietuva

BNS Fotobanko nuotr.

Sniegė BalčiūnaitėŠaltinis: BNS


262476

Vilniuje prie Seimo ketvirtadienį kiek daugiau nei 1 tūkst. ūkininkų, auginančių karves ir tiekiančių pieną perdirbėjams, surengė protesto akciją, kuri turėtų tęstis iki 16 valandos.

Ji rengiama tęsiantis pieno gamintojų nepasitenkinimui nukritus žaliavinio pieno supirkimo kainoms ir valdžiai atsisakant skirti reikalaujamą 40 mln. eurų dydžio paramą. Be to, ūkininkai siekia žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko atsistatydinimo.

„Ministre, negadink žemės ūkio, eik ilsėtis“ – skelbė vienas plakatų. Tuo metu vienas akcijos iniciatorių Lietuvos pieno gamintojų asociacijos vadovas Jonas Vilionis, kalbėdamas susirinkusiems ūkininkams ir juos atėjusiems palaikyti tvirtino, kad ministras žemdirbių naudai „neišsprendė nė vieno klausimo“.

„Mums reikia, kad gautume tokią kainą, kad nebankrutuotume. Šiandien esamomis kainomis išgyventi negalime. Turime kovoti vieni už kitus, o ne laukti, kol kas ateis ir padarys už mus“, – teigė jis.

Ūkininkų sąjungos Plungės skyriaus vadovas Marijus Kaktys susirinkusiųjų dėmesį atkreipė į tarp Seimo ir protestuojančiųjų išdėliotus didžiųjų prekybos tinklų maišus, prikrautus mėšlo: „Kai nebebus ko šerti, nebebus mėšlo kvapo, miestas jo pasiilgs“.

Tuo tarpu J. Vilionis BNS teigė, kad maišai su mėšlu simbolizuoja valdžios ir miestą maitinančio kaimo takoskyrą.

„Mes prie mėšlo pripratę, tos ribos ir neperžengsime, taip atsiribojame, jie (valdžia – BNS) tegu būna tyrame ore, o mes, kaip esame prie mėšlo, taip ir liksime“, – BNS sakė J. Vilionis.

Protesto akcijos metu iš dviejų cisternų nemokamai dalinamas pienas. Pasak žemės ūkio bendrovės „Berčiūnai“ atstovų, atsivežtos keturios tonos.

„Geriau išdalinti, gera padaryti, nes nieko už jį (pieną – BNS) negausime nei čia, nei tiekdami perdirbėjams. Patys gaminti nieko negalime, nes turime tik melžiamas karves“, – teigė pieną dalinusios bendrovės atstovės.

Įmonės komercijos direktorius Vadimas Kovalevskis BNS teigė, kad bendrovė yra „ant išgyvenimo ribos“: yra apie 500 melžiamų karvių, perdirbėjams patiekiama 16 tonų žaliavinio pieno, už litrą gauna 33 centus.

„Mums tai mažai. Mažų ūkininkų savikaina mažesnė, o mūsų, didesnių ūkių savikaina didesnė. Mums tie 33 centai – išgyvenimo riba“, – BNS teigė jis.

V. Kovalevskis tvirtino, kad dalindama pieną bendrovė nori, kad žmonės, paragavę jo ir iš parduotuvinio pakelio, pajustų skirtumą.

Lietuvos grūdų augintojų asociacija skelbė palaikantys pieno gamintojus. Asociacijos pirmininkas Aušrys Macijauskas protesto akcijoje taip pat kalbėjo, kad Finansų ministerijos inicijuojama mokesčių pertvarka kaimui nenaudinga, nes žemdirbiams didės mokesčiai ir žadėjo, kad ketvirtadienį rengiama akcija ne paskutinė: „Bus dar didesnių ir smarkesnių“.

„Mes turime prisidėti prie miestiečių poreikių tenkinimo: kelių asfaltavimo, gatvių tvarkymo, mokyklų, darželių statymo. Mes to kaime iš viso neturime: mokyklos, darželiai, parduotuvės uždarytos, keliai dulka“, – aiškino jis.

Kol vyks akcija, pieno gamintojus atstovaujančių organizacijų delegacijos susitiks su prezidento Gitano Nausėdos atstovais, Seimo pirmininke Viktorija Čmilyte-Nielsen, premjere Ingrida Šimonyte.

Siekiant stabilizuoti krizinę situaciją sektoriuje, Žemės ūkio ministerija gegužę pienininkams pažadėjo iš valstybės biudžeto skirti 8 mln. eurų paramos už laikomas karves.

K. Navickas pirmadienį pranešė, kad Lietuva sunkumų patiriantiems šalies pieno gamintojams Europos Komisijos prašo skirti po 18,6 mln. eurų paramos per ketvirtį, kol kainos normalizuosis. Tačiau tokiai paramai reikia visų ES šalių narių ministrų pritarimo, o jo laukti teks apie dvi savaites.

Žemės ūkio ministerija taip pat pranešė inicijuojanti Pieno įstatymo pakeitimus, kuriais siekiama pagerinti ūkininkų padėtį ir derybines pozicijas su supirkėjais, lanksčiau nustatyti kainas, įvesti derybose daugiau skaidrumo.REDAKCIJA REKOMENDUOJA