PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2020 m. Liepos 6 d. 15:46

Prezidento rūmų kieme dalintasi istorijos fragmentais, prisimintos iškilios asmenybės

Vilnius

Roberto Dačkaus (LR Prezidento kanceliarija) nuotr.

Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt


137512

Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienio popiete Prezidento rūmų kieme atidarė renginį „Kviečiame dalintis istorija“. Jis pristatė pasakojimą apie istoriką, rašytoją, vieną pirmųjų tautinio atgimimo ideologų Simoną Daukantą.

„S. Daukantas yra tas žmogus, kuris tiesė kelius į mūsų nepriklausomybę, mūsų valstybės sukūrimą. Savo gyvenimo moto jis išreiškė labai aiškiai ir suprantamai: „Mano knygelės ne mokytiems vyrams, jos – mamoms, kurios mokys savo vaikus Lietuvos istorijos. Ir kad jos nesuklystų, aš rašau šiuos raštus ir padedu joms auklėti jaunąją kartą lietuvybės ir valstybės stiprinimo dvasia“, – sakė šalies vadovas, pabrėžęs, kad nors S. Daukanto sudėtingus, originalius, sodrius žemaitiškus tekstus gerai pažįstame retas, šis žmogus yra visų mūsų gyvenimuose, jo vardu pavadinta ir aikštė šalia Prezidentūros.

Prezidentas papasakojo mažai girdėtų faktų apie šią asmenybę: apie artimą Simono ryšį su mama, įskiepijusia jam Tėvynės meilę, gan spygliuotą S. Daukanto būdą ir griežtus principus, verslumą bei didžiulę trauką tyrinėti Lietuvos metriką, ieškoti joje lietuvybės šaknų, didžiųjų protėvių didybės. „Tai žmogus, kuris padarė labai daug, įkvėpė mums stiprybės, kurią nešiojamės širdyje ir šiandien“, – kalbėjo šalies vadovas, pacitavęs J. Marcinkevičiaus poemos „Daukantas“ monologo žodžius: „Atmintis nepavergiama. Vienintelė atmintis nepavergiama. Kol atmeni, tol ir esi. Gyvybei tolygi atmintis, gerbiamieji, gyvybei!“

rodyti-1.jpeg

Prezidento rūmų kieme, kaip rašoma Prezidento komunikacijos grupės pranešime, istorijos fragmentais taip pat dalinosi iškiliausi šalies istorikai, visuomenininkai ir meno kūrėjai. Prof. dr. Alfredas Bumblauskas pasidalino Mindaugo karūnavimo istorija, brolis Astijus Kungys papasakojo apie karvedį Joną Karolį Chodkevičių, Vilniaus universiteto rektorius Rimvydas Petrauskas atskleidė viduramžių ir renesanso Lietuvoje paslaptis. Istorija dalinosi ir prof. Liudas Mažylis, Norbertas Černiauskas ir kiti. Istorijos fragmentais dalinosi ir prezidentas Valdas Adamkus.

Susirinkusiems koncertą dovanojo Aistė Smilgevičiūtė, Merūnas Vitulskis, „Baltos varnos“, Saulius Petreikis ir „Saulės broliai“ bei kiti.

ELTA