REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Liepos 14 d. 08:33

Prezidentė paragino stiprinti taiką Europoje

Vilnius

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


45176

Tarptautinės Vestfalijos taikos premijos įteikimo ceremonijos išvakarėse Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė sakė pagrindinę kalbą per Baltijos šalių garbei surengtą iškilmingą vakarienę.

Vakarienėje dalyvavo Vokietijos Prezidentas Frankas Walteris Steinmeieris, Latvijos Prezidentas Raimondas Vėjuonis, Estijos Prezidentė Kersti Kaljulaid, Vokietijos Šiaurės Reino-Vestfalijos žemės premjeras Arminas Laschetas, Miunsterio miesto meras, Vokietijos verslo atstovai, kiti garbingi svečiai.

Kreipdamasi į susirinkusiuosius Prezidentė pabrėžė, kad Miunsteryje beveik prieš 400 metų pasirašyti Vestfalijos susitarimai išlieka taikos ir pagarbos valstybių suverenitetui simboliu. Modernaus valstybingumo šimtmečius švenčiančios Baltijos šalys gerai atsimena, kiek daug kainuoja karai, trėmimai ir žino, kad taika nėra duotybė - ją reikia apginti. Todėl šiandien, kai žodis „karas“ - prekybos, informacinis, kibernetinis - girdimas dažniau nei „taika“, kai tęsiama agresija Ukrainoje, Europa turi išlikti vieninga.

Šalies vadovė taip pat akcentavo, kad Europa turi prisiimti daugiau atsakomybės už savo saugumą ir taikos išsaugojimą. Būtina stiprinti teisės viršenybę, puoselėti solidarumą ir tarpusavio pasitikėjimą.

Prezidentė taip pat pabrėžė Lietuvos ir Vokietijos Šiaurės Reino-Vestfalijos žemės ryšių svarbą. Tai Lietuvai artimas regionas, kuriame prieglobstį po Antrojo pasaulinio karo rado daugybė Lietuvos ir Baltijos šalių pabėgėlių, tarp jų ir apie taiką rašęs lietuvių filosofas Vydūnas. Šiandien išvystyta energetikos, automobilių, elektronikos pramone garsėjanti Šiaurės Reino-Vestfalijos žemė yra pagrindinė Lietuvos prekybos partnerė Vokietijoje. Tarp mūsų miestų užmegzta net 14 partnerystės sutarčių.

Šiandien istoriniame Šiaurės Reino-Vestfalijos žemės mieste Miunsteryje Prezidentė Lietuvos žmonių vardu atsiims trims Baltijos šalims skirtą prestižinę Vestfalijos taikos premiją. Pasak šalies vadovės, tai mūsų žmonių atsidavimo taikai įvertinimas.

ELTAREDAKCIJA REKOMENDUOJA