PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2018 m. Spalio 12 d. 13:58

Prezidentė grąžino Atliekų tvarkymo įstatymo pataisas

Vilnius

Audronio Rutkausko nuotr.

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


56192

Prezidentė Dalia Grybauskaitė grąžino Seimui tobulinti Atliekų tvarkymo įstatymo pataisas, kuriomis, jos nuomone, be jokių pagrįstų aplinkosauginių kriterijų apribojamos galimybės mūsų šalyje statyti naujus atliekų deginimo objektus.

Taip pat, anot D. Grybauskaitės, pažeidžiami Konstitucijoje įtvirtinti ūkinės veiklos laisvės bei teisėtų lūkesčių apsaugos principai, kvestionuojama jau statomų atliekų deginimo jėgainių ateitis.

Seimo priimtos pataisos taip pat prieštarauja ekonomiškai efektyviai, moderniai ir saugiai ES šalių atliekų tvarkymo praktikai, teigiama Prezidentės spaudos tarnybos pranešime.

Dėl galimų neatitikčių Konstitucijai dar prieš priimant įstatymą Seimą įspėjo paties Seimo Teisės departamentas. Neigiamas išvadas pateikė ir STT bei Europos teisės departamento, Vyriausybės ekspertai. Tačiau įstatymas priimtas ignoruojant visų ekspertų išvadas.

Pagal Konstitucinio Teismo išaiškinimus, bet kokios ūkinės veiklos apribojimai ar pakeitimai turi būti pagrįsti, adekvatūs, proporcingi ir nustatomi tik įstatymu, o ne Vyriausybės nutarimu.

Seimo priimtame įstatyme įtvirtintas teritorinis draudimas statyti atliekų deginimo įrenginius 20 km nuo gyvenamosios teritorijos yra niekuo nepagrįstas ir neužtikrina visuomenės sveikatos saugumo.

Prezidentė siūlo naujai statomiems atliekų tvarkymo objektams Lietuvoje, kaip ir daugelyje ES šalių, taikyti ne niekur Europoje nenaudojamus geografinius apribojimus, o įstatymuose numatytus griežčiausius aplinkosauginius taršos mažinimo bei visuomenės sveikatos apsaugos reikalavimus.

Be to, pasak šalies vadovės, Seimas neįvertino šio įstatymo pasekmių šilumos kainoms ir atliekų tvarkymo mokesčiams. Prezidentės nuomone, atliekų panaudojimo šilumai ir elektrai gaminti ribojimai skatins šilumos kainų didėjimą, o dėl sąvartynų perkrovos ir vis didesnių jų tvarkymo sąnaudų augs atliekų tvarkymo mokesčiai gyventojams.

Seimo sprendimas paneigia geriausias pasaulio atliekų tvarkymo praktikas. Dauguma šalių atsisako sąvartynų, o netinkamas perdirbimui šiukšles naudoja energijos gamybai. Vienos, Kopenhagos, Londono ir mūsų Skandinavijos kaimynų pavyzdžiai rodo, kad atliekų deginimas yra pigus ir saugus šilumos ir elektros gamybos bei efektyvus neperdirbamų atliekų tvarkymo būdas. ES veikia 489 atliekų deginimo jėgainės, nutolusios vidutiniškai 3 km atstumu nuo miesto centro.

Prezidentės teigimu, būtina visapusiškai įvertinti naujų draudimų pasekmes ir pasinaudojant geriausia Europos šalių atliekų tvarkymo praktika užtikrinti šilumos ir atliekų tvarkymo kainų mažinimą gyventojams.

ELTA