REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2024 m. Kovo 28 d. 13:43

Prezidentas G. Nausėda apie NATO: tai yra geriausia, kas galėjo nutikti Lietuvai

Lietuva

Roberto Dačkaus (Prezidento kanceliarija) nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: ELTA


296413

Prezidentas Gitanas Nausėda Lietuvos narystės NATO 20-mečio išvakarėse tvirtina, kad prieš 20 metų pasirinkusi narystę Aljanse, Lietuva pasirinko būti Vakarų kolektyvinio saugumo dalimi. O tai, anot jo, geriausia, kas galėjo nutikti Lietuvai, užsitikrinant saugią ateitį.

„Europoje naujai apsireiškęs kruvinas Rusijos teroras prisideda prie nestabilumo ir grėsmių augimo visame pasaulyje. Tačiau mes Lietuvoje esame ramūs, nes žinome, kad daugiau niekada nebūsime vieni. Šalia visada turėsime tvirtą, palaikančią Aljanso šeimą ir bet kokius iššūkius priimsime kartu“, – Prezidentūros pranešime teigė šalies vadovas.

Dalyvaudamas Lietuvos narystės NATO 20-mečio minėjime Šiauliuose, prezidentas kreipėsi ir į sąjungininkus dėkodamas už vienybę ir tvirtą įsipareigojimą kolektyvinei gynybai.

„Sąjungininkų įsipareigojimą matome visur – jie saugo mūsų dangų, šalia mūsų stovi sąjungininkų kariai. Vertiname mūsų sąjungininkų pasirengimą ginti ir saugoti kiekvieną Aljanso centimetrą, tačiau ir patys rimtai žiūrime į savo saugumą. Šiandien Lietuva gynybai skiria 2,75 proc. BVP ir ateityje esame pasirengę šį skaičių didinti. Mūsų kariai aktyviai dalyvauja tarptautinėse NATO misijose“, – kalbėjo šalies vadovas.

Savo kalboje jis taip pat pažymėjo, kad pagrindinė NATO užduotis šiuo metu yra padėti Ukrainai ir sustabdyti Rusiją.

ELTA primena, kad kovo 29-ąją sukanka 20 metų, kai Lietuva tapo visateise NATO nare.

1994 m. sausio 4 d. Lietuvos prezidentas Algirdas Mykolas Brazauskas nusiuntė NATO Generaliniam Sekretoriui Manfredui Verneriui laišką su Lietuvos pageidavimu tapti NATO nare. Laiške išdėstyta pozicija, pagrįsta visų parlamentinių partijų atstovų pasirašytu susitarimu dėl Lietuvos siekio tapti NATO nare. Tą pačią dieną A. M. Brazauskas paskelbė pareiškimą dėl Lietuvos narystės NATO.

2002 m. lapkričio 21 d. Prahoje septynios NATO kandidatės – Bulgarija, Estija, Latvija, Lietuva, Rumunija, Slovakija ir Slovėnija – pakviestos pradėti derybas su NATO dėl narystės.

2004 m. kovo 10 d. Lietuvos Seimas ratifikavo Šiaurės Atlanto sutartį (Vašingtono sutartį).

2004 m. kovo 29 d. ministras pirmininkas A. M. Brazauskas, lankydamasis Vašingtone, kartu su Bulgarijos, Estijos, Latvijos, Rumunijos, Slovakijos ir Slovėnijos premjerais įteikė JAV Valstybės Sekretoriui Kolinui Pauelui Vašingtono sutarties ratifikacinius raštus. Šią istorinę dieną Lietuva tapo visateise NATO nare.REDAKCIJA REKOMENDUOJA