REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2023 m. Spalio 18 d. 11:53

Premjerė: darome viską, kad kuo greičiau atsijungtume nuo BRELL žiedo

Lietuva

BNS/Fotobanko nuotr.

Lukas JuozapaitisŠaltinis: ELTA


281023

Trečiadienį oficialiai paskelbus visų keturių suminės 200 MW galios elektros kaupimo baterijų parkų veiklos pradžią, premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad projektas yra svarbus žingsnis Lietuvai ir kitoms šalims atsijungiant nuo rusiškos IPS/UPS elektros sistemos – vadinamojo BRELL žiedo.

„Visavertė Lietuvos energetinė nepriklausomybė yra kelias, kuriame reikšmingas kiekvienas žingsnis. Šiame kelyje turime svarbų galutinį tikslą – sinchronizuoti elektros energetikos sistemas su Vakarų Europos sistema“, – trečiadienį baterijų parkų veiklos pradžios renginyje Vilniuje sakė I. Šimonytė.

„Darome viską siekdami atsijungti nuo IPS/UPS ir prisijungti prie kontinentinės Europos tinklų. Ši elektros kaupimo sistema (...) užtikrins Lietuvos elektros energetikos sistemos saugumą, stabilumą ir nepertraukiamą veiklą“, – teigė ji.

Trečiadienį pradėtas bendros 200 MW galios elektros kaupimo sistemos darbas. Visi keturi bendrovės „Energy Cells“ valdomi 50 MW galios ir 50 MWh baterijų parkai iki sinchronizacijos bus naudojami momentiniam energijos rezervui užtikrinti, kad iki atsijungimo nuo BRELL žiedo Lietuvos elektros sistema būtų stabili.

„Galime pasidžiaugti, kad Lietuva – skirtingai nuo kai kurių mūsų kolegų ir draugų Vakaruose – niekada nepuoselėjo iliuzijų, kad autokratiniai režimai atskiria politikos ir ekonomikos sritis“, – pažymėjo premjerė.

Baltijos šalys sutarusios prie kontinentinės Europos elektros tinklų prisijungti vėliausiai 2025 m. vasarį, o iki tol – kitų metų rugpjūtį – visos kartu pranešti, jog neketina pratęsti BRELL sutarties.

„Itin svarbu, jog sinchronizacijos projekte Baltijos valstybės veiktų drauge, jos ir veikia drauge. Kartu su Latvija ir Estija esame sutarę vieningai atlikti visus reikiamus darbus ir sujungti mūsų energetikos sistemas su Europos tinklais ne vėliau kaip 2025 m. vasarį“, – savo kalboje teigė I. Šimonytė.

„Dabartinėje geopolitinėje situacijoje išlaikyti Baltijos šalių vienybę yra esminis prioritetas“, – akcentavo Vyriausybės vadovė.

Po sinchronizacijos kaupikliai bus naudojami elektros tinklo balansavimui, Lietuvoje diegiant vis daugiau nepastovios elektros gamybos iš atsinaujinančių energijos išteklių. Teigiama, jog prireikus, baterijos pradėtų veikti per 1 sekundę.

Elektros kaupimo įrenginiai įrengti Vilniaus, Šiaulių, Alytaus ir Utenos transformatorių pastotėse. „Energy Cells“ teigimu, tai didžiausias Baltijos šalyse ir vienas stambiausių tokio tipo projektų visoje Europoje.REDAKCIJA REKOMENDUOJA