PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Rugsėjo 1 d. 10:03

Prasidedantį rudenį Kaune sveikins ir karilionininkų festivalis

Kaunas

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


50676

Net tris koncertus šį šeštadienį kauniečiams dovanos su pirmąja rudens diena prasidedantis antrasis tarptautinis Kauno kariliono muzikos festivalis, kurį rengia miesto savivaldybės prieš keliasdešimt metų įsteigti Kauno menininkų namai. Varpų melodijos virš Kauno centrinės dalies sklis ir sekmadienį.

Pasak festivalio organizatorių, „tęsiant įžanginių metų festivalio programos liniją, šių metų festivalyje skambės klasikos, liaudies, taip pat ir elektroninės muzikos kūriniai, atliekami klausytojams puikiai pažįstamų Lietuvos karilionininkų bei svečių iš užsienio.

Festivalyje dalyvaus varpų muzikos atlikėjai: Erikas Kure (Danija), Tiffany Ng (JAV), Monika Kazmierczak (Lenkija), Austėja Staniunaitytė, Julius Vilnonis bei Stanislovas Žilevičius (Lietuva). Skambės muzika iš lenkiškų, amerikietiškų, prancūziškų filmų, pažįstama ir primiršta klasika, taip pat - įvairių šalių folkloro ritmai.

Festivalio metu (abi savaitgalio dienas) Kauno menininkų namų Kultūros informacijos centras pristatys Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus ir Vytauto Didžiojo karo muziejaus parengtas edukacines programas.

Karilionas - vienas sunkiausių muzikinių instrumentų pasaulyje, sudarytas iš chromatiškai skambančių varpų komplekto. Viduramžiais varpai miestų ir miestelių gyventojus kviesdavo į mišias, taip pat įspėdavo apie artėjančias negandas, tuo tarpu muzika varpais atliekama nuo XVI a. Pirmasis karilionas buvo sukurtas Nyderlanduose.

Kaune, Vytauto Didžiojo karo muziejaus bokšte esantis karilionas buvo įkurtas 1937 metais, primena ELTA. Reguliarūs varpų muzikos koncertai rengiami nuo 1956 metų. Pirmaisiais miesto varpininkais buvo pavadinti ilgamečiai karilionininkai Kauno miesto garbės pilietis kompozitorius Viktoras Kuprevičius bei jo sūnus - kompozitorius ir muzikos atlikėjas bei publicistas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Giedrius Kuprevičius.

Prieš keletą metų atnaujinant karilioną, komplektas papildytas naujais varpais, kuriuos nupirko privatūs rėmėjai, tarp kurių buvo ir prezidentas Valdas Adamkus, kompozitorius G. Kuprevičius, „Kaunas Jazz“ įkūrėjas Jonas Jučas bei buvusio Kauno miesto mero Arvydo Garbaravičiaus šeima. Po kariliono, kaip instrumento, atnaujinimo muziejaus bokšte yra ir Tremtinių varpas.

Kviesdami kartu tyrinėti unikalų instrumentą ir susipažinti su jo galimybėmis, Kauno tarptautinio kariliono muzikos festivalio organizatoriai sako, kad kauniečiai bei jų svečiai koncertų metu turės galimybę žvilgtelėti į kariliono bokšto viršų, - koncertai bus tiesiogiai transliuojami aikštėje sumontuotame dideliame ekrane.
ELTA