REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Gruodžio 11 d. 14:28

Pranešėjas T. Gailius paaiškino, kodėl atskleidė savo tapatybę: norėjau, kad nebūtų jokių interpretacijų

Lietuva

BNS Fotobanko nuotr.

Gailė Jaruševičiūtė-MockuvienėŠaltinis: ELTA


286116

Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešėjas Tomas Gailius teigia savo tapatybę nusprendęs atskleisti dėl to, kad nekiltų jokių interpretacijų jam liudijant Seimo suburtoje specialiojoje komisijoje. Dėl šios priežasties pranešėjas tikina priėmęs sprendimą ir trauktis iš sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio patarėjų komandos.

„Galvojau, kad man bus lengviau tą procesą praeiti kaip fiziniam asmeniui. Kad nebūtų jokių interpretacijų. Vis tiek buvau politinio, asmeninio pasitikėjimo pareigūnas pas ministrą, o vis tiek liudijimai liečia ir tam tikrus politikus, tai pagalvojau, kad man taip lengviau pačiam bus“, – po uždaro komisijos posėdžio žurnalistams Seime pirmadienį teigė T. Gailius.

Jis akcentavo manąs, kad visa ši situacija turi spręstis teisiniu būdu. T. Gailius tikina sprendimą ateiti liudyti į komisiją priėmęs dėl to, jog norėjo atlikti pilietinę pareigą.

„Komisija sudaryta, tai vis tiek, jeigu ne ikiteisminis tyrimas, jeigu ne teisinis tyrimas, tai komisija dabar aiškinasi. Tai ateiti į komisiją liudyti, manau, kad turėjau viešai. Tai teisinis būdas vis tiek tam tikra prasme, kad klausimai būtų atsakyti, kad tiek žmonės, tiek aš gaučiau atsakymus į klausimus, kurie man kilo“, – akcentavo jis.

T. Gailius taip pat tikino manąs, kad šiuo metu įslaptintą informaciją, susijusią su VSD veikla, turi žinoti rinkėjai.

„Yra būdai, kaip tą informaciją galima išslaptinti ir procesai yra numatyti įstatymuose, poįstatyminiuose aktuose, tai manau, kad visuomenė gali tai sužinoti“, – sakė pranešėjas.

ELTA primena, kad pranešėjas, atskleidęs informaciją apie galimai neteisėtą VSD veiklą 2019 m. prezidento rinkimų metu, sutiko atskleisti savo tapatybę – T. Gailius viešai liudijo trečiadienį surengtame Seimo laikinosios tyrimo komisijos posėdyje. T. Gailius gruodžio 5 d. taip pat pasitraukė iš sveikatos apsaugos ministro A. Dulkio patarėjų komandos.

Anksčiau viešojoje erdvėje spekuliuota, kas yra pranešėjas ir žurnalistų Birutės Davidonytės ir Dovydo Pancerovo knygos „Pranešėjas ir Prezidentas“ herojus. Politikos apžvalgininkas Marius Laurinavičius, remdamasis pora šaltinių, glaudžiai susijusių su žvalgyba, tikino nustatęs pranešėjo tapatybę – pasak jo, tai T. Gailius, tuo metu dirbęs sveikatos apsaugos ministro patarėju.

Seimo įsteigta specialioji VSD pranešėjo komisija siekia atsakyti į klausimus, ar 2019 m. prezidento rinkimų kampanijos metu žvalgyba teisėtai rinko informaciją apie kandidatus, jų aplinką, kaip tvarkė ir ar kam nors perdavė tokią informaciją. Taip pat siekiama išsiaiškinti, ar pastarojoje kampanijoje buvo panaudoti SEB banko klientų duomenys, kokias rinkimines išlaidas patyrė kandidatai. Keliami klausimai ir dėl rinkimus laimėjusio prezidento Gitano Nausėdos ryšių su Baltarusijos trąšų verslo atstovais. Be to, komisija nori išsiaiškinti, ar po pranešėjo kreipimosi teisėsaugos institucijos – Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) bei Generalinė prokuratūra – tinkamai įvertino gautą informaciją.REDAKCIJA REKOMENDUOJA