Politika | 5 MIN.

Politologai „laisviečių“ dar nelaidoja: ramybės išėjus į politikos anapilį linki Darbo partijai

Raminta Majauskaitė
2024 m. spalio 14 d. 17:12
Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė / Žygimantas Gedvila/ELTA

Sekmadienį vykusiuose Seimo rinkimuose 5 proc. balsų kartelės neperkopusiems „laisviečiams“ politologai prognozuoja nelengvą scenarijų. Anot jų, šios politinės jėgos laidoti dar nereikėtų, tačiau, norint išsilaikyti iki kitų parlamento rinkimų, Laisvės partijai gali kilti nemažai iššūkių.

„Ėjimas entuziazmu nėra ilgalaikis ir tvarus. Natūralu, kad per ketverius metus partijos elektoratas nusivylė. Patys „laisviečiai“ užkėlė lūkesčius, kurie buvo neproporcingi jų realioms galimybėms. Tai bent dalį rinkėjų galėjo paskatinti tiesiog neiti į rinkimus, o iš tų, kurie atėjo, neatmesčiau, kad bent dalis strategiškai balsavo už Liberalų sąjūdį, kadangi tai yra saugesnis pasirinkimas“, – Eltai pirmadienį teigė Vytauto Didžiojo Universiteto (VDU) docentas, politologas Ignas Kalpokas.

„Pagal apklausas Liberalų sąjūdis laikėsi stabiliau. Taip pat dar prieš rinkimus buvo diskutuojama, kad ši partija galėtų patekti į valdančiąją koaliciją, kai Laisvės partijos koalicinis potencialas buvo daugiau ar mažiau nulinis. Turbūt dalis žmonių racionaliai paskaičiavo, kad jų balsas už Liberalų sąjūdį turės didesnį poveikį“, – aiškino jis.

Savo ruožtu Mykolo Romerio Universiteto (MRU) politologė Rima Urbonaitė tikina, kad ne visiems „laisviečių“ rinkėjams Liberalų sąjūdis buvo priimtina alternatyva.

„Atsižvelgiant į ideologinius skirtumus, manau, kad šios partijos tikrai turi skirtingas tapatybes. Gali būti, kad Laisvės partija paprasčiausiai nesugebėjo dar kartą atvesti dalies savo rinkėjų“, – teigė R. Urbonaitė.

„Galbūt Laisvės partijai ne iki galo pavyko paaiškinti rinkėjui, kodėl jiems nepasisekė padaryti to, ką jie žadėjo, ir kodėl jie dar turi tų nebaigtų reikalų. Prie visos tos puokštės jie dar ir savo sąrašo realiai niekaip nesusistiprino“, – vardijo ji.

Anot I. Kalpoko, sėkmės receptu „laisviečiams“ galėtų tapti savivaldos rinkimai.

„Laisvės partijai lieka savivalda Vilniuje. Bet kuriuo atveju tai yra reikšminga politinė jėga. Iš esmės jų sėkmės raktas yra Vilnius. Jei jie sugebės susimobilizuoti savivaldos rinkimams, nors tai ir yra sudėtinga misija, tačiau galėtų būti geras žingsnelis į priekį, bandant atsikovoti Seimą“, – pabrėžė VDU politologas.

R. Urbonaitė taip pat antrino, kad norėdama grįžti į Seimą Laisvės partija gali susidurti su nemažai iššūkių.

„Kai partija šiuos ketverius metus nebus parlamentinė, išsilaikyti yra gana sudėtinga. Suprantu, kad Aušrinė Armonaitė sako, kad būtinai darbai bus tęsiami, tačiau, kai neturi jokio politinio svorio, esi už parlamento ribų – tą daryti tikrai yra sudėtinga“, – sakė R. Urbonaitė.

„Žinoma, Vilniuje jie turi nemažą frakciją taryboje, bet jie jau nebeturi savo mero – tai irgi tam tikras nuostolis. Be to, ne kokie rinkimų rezultatai šiek tiek mažina ir būsimą finansavimą. Jis gali gerokai aptirpti. Dar nelaidokime partijos, bet, kad ji turės nemažai iššūkių po šių rinkimų yra faktas“, – pabrėžė ji.

Visgi apie Darbo partijos gyvavimą MRU politologė turėjo kiek griežtesnę nuomonę.

„Tai viskas. Darbo partijai galima palinkėti ramybės išėjus į politinį anapus. Net ir Viktorui Uspaskichui prisikėlimų skaičius, matyt, yra ribotas. Ta kvota jau buvo išnaudota. Matyt, turėjome jau paskutinį bandymą, kuris taip pat buvo nesėkmingas“, – teigė R. Urbonaitė.

„Neįsivaizduoju, kas turėtų nutikti, kad Viktoras Uspaskichas iš tokio pasiuntimo į politikos anapilį dar galėtų grįžti“, – pabrėžė ji.

ELTA primena, kad sekmadienį įvyko pirmasis Seimo rinkimų turas. Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, daugiausia palaikymo daugiamandatėje apygardoje sulaukė Lietuvos socialdemokratų partija – 19,36 proc. balsų.

Visgi, nuo jų nedaug atsiliko dabartiniai valdantieji konservatoriai, sulaukę 17,96 proc. rinkėjų palaikymo.

Tuo metu trečioje vietoje likusi „Nemuno aušra“ pelnė 14, 99 proc. rinkėjų palaikymą.

Kitame Seime taip pat bus Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ – 9,24 proc. balsų, Liberalų sąjuūdis – 7,70 proc. balsų ir Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjunga (LVŽS) – 7,02 proc. balsų.

Išreikšti savo pilietinę valią prie balsadėžių atėjo 52,06 proc. Lietuvos rinkėjų. Prieš ketverius metus, 2020 m., rinkėjų aktyvumas siekė 47,16 proc.

Dėl 141 Seimo nario mandato rungiasi 14 partijų ir viena koalicija. 71 Seimo narys renkamas vienmandatėse apygardose. Preliminariais VRK duomenimis, jau pirmajame ture išrinkti 8 vienmandatininkai.


Akmenė
Akmenės politikai pritarė dviem projektams, susijusiems su Dabikinės dvaru
Pritarta Savivaldybės administracijos dalyvavimui projekte „Naujų ekologinio ir konferencinio turizmo paslaugų kūrimas Dabikinės dvaro teritorijoje“ pareiškėjo teisėmis.
Aktualijos | 5 MIN.
0
Lietuva
Šiauliai
2026-ųjų Dakaro ralis lietuviui Rokui Baciuškai prasidėjo įsimintinai ir istoriškai. Pirmajame ralio etape sportininkas su „Defender Dakar D7X-R“ automobiliu iškovojo pergalę „Stock“ kategorijoje.
Sportas | 4 MIN.
4
Sekmadienio naktį Šiauliuose vyras pneumatiniu pistoletu susižalojo ranką, pranešė policija.
Kriminalai | 2 MIN.
0
Lietuva
Radviliškis
„Čekiukų“ bylose baudžiamojon atsakomybėn pradedami traukti ne tik savivaldybių tarybų nariai, bet ir jiems svetimus degalų kvitus galimai kaupę ir vėliau pateikę degalinių operatoriai.
Lietuva | 5 MIN.
14
Kutiškių daugiafunkcis centras jau ketvirtus metus įgyvendina tęstinį projektą „Psichikos sveikatos stiprinimas ir emocinės sveikatos gerinimas“. Projekto metu bendruomenės nariai dalyvavo psichologės paskaitoje, pirties edukacijoje, baidarių žygyje su meditacijos ir jogos užsiėmimais, kardio bei funkcinėse treniruotėse, taip pat kūrybinėse veiklose – lipdė iš molio, kūrė veltinio darbus.
Sveikata | 2 MIN.
0


Vyriausybė pripažino žemės ir maisto ūkį nacionaliniam saugumui svarbia sritimi. Toks sektoriaus pripažinimas leis kurti ir palaikyti atsparią bei savarankišką šalies apsirūpinimo maistu sistemą.
Žemės ūkio ministerijos naujienos | 3 MIN.
1
Europos Komisijos (EK) pristatytas pasiūlymas dėl ilgalaikio Europos Sąjungos (ES) biudžeto 2028–2034 metams kelia daug rimtų klausimų. Ypač dėl to, kad žemės ūkio, kaimo plėtros ir žuvininkystės finansavimas mažėtų apie 20 proc. (palyginti su 2021-2027 metų laikotarpiu) ir dėl numatomo steigti naujo fondo.
Žemės ūkio ministerijos naujienos | 6 MIN.
1

Lietuva
Lietuva
Sausio 5–11 d. savaitės horoskopas:
Lietuva | 6 MIN.
0
Vis labiau įsigalint dirbtiniu intelektu (DI) paremtoms technologijoms, kone visų sričių verslai stengiasi jas įdiegti ir į savo veiklą. Tačiau, kaip pastebi ekspertai, įmonės neretai persistengia diegdamos DI sprendimus, kai viską būtų galima padaryti kur kas paprasčiau, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Lietuva | 4 MIN.
0

Šiauliai
Joniškis
Kas nutiko 2025-aisiais, koks žvilgsnis į 2026-uosius? Šiauliuose apie tai gali papasakoti miesto meras Artūras Visockas. Darbų mieste buvo išties gausu.
Politika | 2 MIN.
1
Sausio 2 dieną Joniškio seniūnijos seniūno pareigas, laimėjęs konkursą pradeda eiti Eugenijus Takuševičius.
Politika | 3 MIN.
0

Kelių eismo taisyklės (KET) sukurtos ne tik eismui reguliuoti, bet ir saugumui užtikrinti. Kai kuriems eismo dalyviams atrodo, kad laikytis visų taisyklių nėra būtina, tačiau toks požiūris yra klaidingas ir pavojingas. Net menkiausias taisyklių nepaisymas gali turėti skaudžių, o kartais ir tragiškų pasekmių.
Saugi kelionė – bendras tikslas | 5 MIN.
0
Kelionė automobiliu – tai ne tik transporto priemonės vairavimas, bet ir emocinis iššūkis vairuotojui. Daugeliui kelią apkartina stresas, kuris iš dalies kyla ne dėl išorinių veiksnių, o dėl prasto pasiruošimo kelionei. Kruopštus kelionės planavimas leidžia sumažinti įtampą ir išvengti rizikos kelyje.
Saugi kelionė – bendras tikslas | 5 MIN.
0

Pasaulis
Pasaulis
Mirtinas gaisras, kilęs Šveicarijos Alpių kurorto bare per Naujųjų metų šventę ir pražudęs 40 žmonių, greičiausiai kilo dėl bengališkų ugnelių, įdėtų į šampano butelius ir buvusių per arti lubų, penktadienį pranešė valdžios atstovai.
Pasaulis | 2 MIN.
0
Penktadienį Meksikos sostinę ir dalį pietvakarinės Gerero valstijos sukrėtė 6,5 balo stiprumo žemės drebėjimas, patvirtino nacionalinė seismologijos tarnyba.
Pasaulis | 2 MIN.
1


Šiauliai
Šiauliai
Po diskusijų su Šiaulių miesto verslais, Šiaulių miesto savivaldybės taryboje priimtas sprendimas nuo 2026 metų sumažinti nekilnojamojo turto (NT) mokestį nuo 0,7 iki 0,5 proc. Tačiau per anksti džiaugtis nevertėtų. Skaičiuojama, kad galiausiai mokestis netgi didės.
Verslas | 2 MIN.
0
Šiaulių techninės kūrybos centro erdvės vienai nakčiai virto tikra kūrybine laboratorija ir improvizuota filmavimo aikštele. Būtent tokioje dinamiškoje aplinkoje Šiauliuose įvyko pirmosios naktinės kūrybinės dirbtuvės „Kai kalba vanduo“, skirtos vyresnių klasių moksleiviams. Iki pat ankstyvo ryto trukęs renginys tapo erdve, kurioje jaunimas galėjo laisvai kurti, diskutuoti, tyrinėti ir praktiškai pristatyti savo idėjas, ieškodami sprendimų aktualiai šiandienos problemai – gėlo vandens trūkumui ir taršai.
Verslas | 6 MIN.
0

Šiauliai
Kelmė
Sekmadienio naktį Šiauliuose vyras pneumatiniu pistoletu susižalojo ranką, pranešė policija.
Kriminalai | 2 MIN.
0
Kelmėje pirmąją šių metų dieną policija fiksavo smurto prieš moterį atvejį. Įtariamasis įvykio metu buvo neblaivus. Nukentėjusiosios sveikatos būklę ligoninėje vertino medikai.
Kriminalai | 2 MIN.
0


Šiauliai
Šiauliai
Penktadienį Šiaulių rajone susidūrus dviem automobiliams, nukentėjo trys asmenys, tarp kurių vaikas, pranešė policija.
Gatvė | 2 MIN.
0
Iškritus sniegui situacija Šiaulių miesto gatvėse ir kiemuose tapo sudėtingesnė ir pavojingesnė ne tik transporto priemonių eismui, bet gyventojams – vietomis gali būti slidu. Savivaldybės tikinimu, stengiamasi užtikrinti kokybišką gatvių ir šaligatvių valymą, vis dėlto, didesni krituliai ar ilgesnis jų snygis situaciją gali koreaguoti. Tuo tarpu gyventojams primenama, kad augiabučių kiemų valymu vardan saugumo derėtų pasirūpinti patiems.
Gatvė | 3 MIN.
0
Lietuva
Lietuva
Automobilio pardavimas gali būti paprastas ir sklandus procesas, jei yra žinomi pagrindiniai žingsniai. Kad gyventojams būtų lengviau, „Regitra“ parengė tris aiškius patarimus, padėsiančius užtikrinti saugų ir tvarkingą sandorį.
Gatvė | 3 MIN.
0
„Via Lietuva“ pradėjo vykdyti pilotinį projektą, kuriuo tikslas – testuoti naujas eismo stebėsenos technologijas Lietuvos automagistralėse.
Gatvė | 5 MIN.
0

Šiauliai
Šiauliai
Sunkią pergalę Lietuvos krepšinio lygoje (LKL), kurią remia „Betsson“, iškovojo „Šiauliai“ (7-6), kurie šeštadienį namuose 98:95 (26:19, 20:25, 25:21, 27:30) palaužė Kėdainių „Nevėžį-Paskolų klubą“ (4-10).
Sportas | 4 MIN.
0
2025 metų Šiaulių rajono sporto apdovanojimų šventė sukvietė rajoną garsinusius sportininkus, trenerius, sportą mylinčius kuršėniškius ir miesto svečius. Šie apdovanojimai vyksta jau dešimtą kartą. Geriausius sportininkus, trenerius, komandas ir nominacijų nugalėtojus pagal pateiktas paraiškas renka Šiaulių rajono savivaldybės Sporto taryba.
Sportas | 3 MIN.
0


Šiauliai
Akmenė
Šiauliečiai Augustė Tomkutė ir Lukas Vigelis dar visai neseniai atvėrė nepriklausomos meno erdvės „Garažas“ duris. Netradicinėje garažo aplinkoje simboliškai, prieš pat Naujuosius metus surengta pirma paroda taip stipriai sužavėjo šiauliečius, kad šiandien rankose pora laiko apdovanojimą už geriausią kultūros edukaciją.
Kultūra | 3 MIN.
0
Jaunimo reikalų agentūra įvertino Akmenės rajono savivaldybės 2025 metų jaunimo politikos įgyvendinimą ir pažymėjo savivaldybę kaip reikšmingai prisidedančią prie teigiamų pokyčių jaunimui Lietuvoje.
Jaunimas | 2 MIN.
0
Radviliškis
Šiauliai
Kutiškių daugiafunkcis centras jau ketvirtus metus įgyvendina tęstinį projektą „Psichikos sveikatos stiprinimas ir emocinės sveikatos gerinimas“. Projekto metu bendruomenės nariai dalyvavo psichologės paskaitoje, pirties edukacijoje, baidarių žygyje su meditacijos ir jogos užsiėmimais, kardio bei funkcinėse treniruotėse, taip pat kūrybinėse veiklose – lipdė iš molio, kūrė veltinio darbus.
Sveikata | 2 MIN.
0
„Fotografijos namų“ įkūrėjas, fotografas, žurnalistas, rašytojas Rolandas Parafinavičius po Šiaulius su savo „bildukais“ bilda jau 15 metų. Būtent tokį jubiliejų stipri fotografų bendruomenė minėjo 2025 metais. Likus vos porai mėnesių iki 16-tojo gimtadienio, R. Parafinavičius dalijasi „Fotografijos namų“ istorija.
Veidai | 3 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Šaltojo sezono metu dalis graužikų ieško šilumos ir maisto žmogaus kaimynystėje. Šiemet fiksuojama itin didelė jų gausa. Kol dar neįsivyravo tikra žiema, pelės ir žiurkės lengvai juda šalia gyvenamųjų būstų ir kitų patalpų, o įsikūrusios šildomose užuovėjose pelės gali net ir žiemą atsivesti jauniklių.
Namai | 4 MIN.
0
Šaldytuvas pilnas, bet jį atsidarius atrodo, kad nieko jame nėra? Po švenčių tai tampa beveik nacionaline problema. Indeliai be etikečių, mišrainių likučiai, kalakuto gabalai, kurių kilmė jau miglota... Kodėl taip nutinka ir kaip išvengti maisto švaistymo, kai technologijos siūlo netikėtus sprendimus? Maisto banko ir „Sprinter“ tyrimas rodo, kad trečdalis apklaustųjų išmeta iki 5 proc. maisto, 15 proc. žmonių – iki 10 proc., 5 proc. – 11–15 proc., o dar 5 proc. gyventojų išmeta net iki 20 proc. valgyti tinkamo maisto. Organizacija pastebi, kad švaistomų produktų kiekis per šventes nuosekliai auga.
Namai | 4 MIN.
0

Šiauliai
Lietuva
„Fotografijos namų“ įkūrėjas, fotografas, žurnalistas, rašytojas Rolandas Parafinavičius po Šiaulius su savo „bildukais“ bilda jau 15 metų. Būtent tokį jubiliejų stipri fotografų bendruomenė minėjo 2025 metais. Likus vos porai mėnesių iki 16-tojo gimtadienio, R. Parafinavičius dalijasi „Fotografijos namų“ istorija.
Veidai | 3 MIN.
0
Penktadienį paliekantis darbą LNK ir InfoTV naujienų tarnyboje paskelbė vienas žinomiausių šių televizijos kanalų žinių vedėjas Viktoras Jakovlevas. Patyręs žurnalistas apie tai pranešė savo socialinio tinklo paskyroje ir teigė dar nežinantis, kokiu profesiniu keliu pasuks. Naujienų tarnyboje V. Jakovlevas dirbo 13 metų.
Veidai | 3 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Sausio 5–11 d. savaitės horoskopas:
Horoskopai | 6 MIN.
0
Iš pirmo žvilgsnio jie gali pasirodyti neprieinami, santūrūs ar net emociškai šalti. Jie neskuba rodyti jausmų, vengia saldžių žodžių ir dažnai laiko atstumą. Tačiau astrologai sako – būtent šie Zodiako ženklai mylėdami jaučia stipriausiai, tik tai daro tyliai ir giliai.
Horoskopai | 2 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Sausio 5–11 d. savaitės horoskopas:
Horoskopai | 6 MIN.
0
Iš pirmo žvilgsnio jie gali pasirodyti neprieinami, santūrūs ar net emociškai šalti. Jie neskuba rodyti jausmų, vengia saldžių žodžių ir dažnai laiko atstumą. Tačiau astrologai sako – būtent šie Zodiako ženklai mylėdami jaučia stipriausiai, tik tai daro tyliai ir giliai.
Horoskopai | 2 MIN.
0

Lietuva
Lietuva
Lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ kulinarinių idėjų partnerė, tinklaraščio „Running Vita“ autorė Vita Marija Murėnaitė atkreipia dėmesį į nebrangius citrusinius vaisius, kurie patiekalams suteikia naują ryškų skonį, ir kviečia išbandyti gaivių ir netikėtų šventinių salotų receptus.
Virtuvė | 5 MIN.
0
Netikėta audra, kelioms dienoms dingusi elektra ar nenumatyta situacija, kai paprasčiausiai nėra galimybės nueiti į parduotuvę. Tokiais atvejais ypač pravartu namuose turėti ilgo galiojimo maisto atsargų – jos padeda išvengti streso, leidžia jaustis ramiau ir būti pasiruošusiems bet kokiai situacijai, net jei tai – ir netikėtai užklupę svečiai. Apie tai, kaip tikslingai ir praktiškai pasiruošti netikėtumams, pasakoja „Locked N Loaded“ mokymų vadovas Povilas Rubinas.
Virtuvė | 4 MIN.
0