REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Rugpjūčio 1 d. 15:15

Politologai: A. Veryga yra mėgėjų lygos kandidatas, jo šansai prezidento rinkimuose kuklūs

Lietuva

BNS Fotobanko nuotr.

Greta ZulonaitėŠaltinis: BNS


274427

Kitąmet vyksiančiuose prezidento rinkimuose „valstiečių“ planuojamas kelti Aurelijus Veryga yra mėgėjų lygos kandidatas, jo šansai kuklūs, mano politologai.

„Galimybės jo yra kuklios, tą rodo ir apklausos, kur jis nefigūruoja tarp populiariausių“, – BNS antradienį sakė Vytauto Didžiojo universiteto politologas Ignas Kalpokas.

Jis taip pat sakė manantis, kad „valstiečiai“ prezidento rinkimuose nėra ta jėga, į kurią dairosi kitos partijos.

„Kai bus Seimo rinkimai – taip, neabejotinai, bet dabar mes turime tą aukščiausią lygą ir turime mėgėjų lygą. Veryga vis dėlto yra tos mėgėjų lygos kandidatas“, – sakė politologas.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų universiteto profesorius Ramūnas Vilpišauskas taip pat nelaiko A. Verygos vienu iš favoritų prezidento rinkimuose, net jeigu apie jo kandidatūrą paskelbta iš anksto.

„Ponas Veryga visgi gan prieštaringai vertinamas dėl kai kurių savo, kaip sveikatos apsaugos ministro, priimtų sprendimų, ir jo pasiekimai dalyvaujant rinkimuose Kaune irgi buvo gana riboti“, – BNS antradienį kalbėjo jis.

R. Vilpišauskas sakė abejojantis, kad A. Verygos kandidatūra lems kitų partijų pasirinkimą prezidento rinkimuose – joms svarbesni kiti veiksniai, pavyzdžiui, kaip suderinti kitais metais vyksiančius skirtingus rinkimus.

„(Svarbiau – BNS) kokie kandidatai galėtų padėti Seimo rinkimuose, kokie šansai konkuruojant su dabartiniu prezidentu ponu Nausėda“, – kalbėjo jis.

Pasak I. Kalpoko, prezidento rinkimuose A. Verygai tektų grumtis su šalies vadovu Gitanu Nausėda, konservatorių kandidatu, tikėtina, Lietuvos socialdemokratų partijos vadove, europarlamentare Vilija Blinkevičiūte ir advokatu Ignu Vėgėle.

„Ta kova tikriausiai turėtų pasirodyti nelygi, bet neišeina „valstiečiams“ ir neturėti savo kandidato arba paremti kieno nors kito kandidato“, – teigė jis.

„Tarkime, galėjo būti buvęs toks įsivaizdavimas, kad „valstiečiai“ paremtų Vėgėlę, bet, matyt, to nepriklausomumo nuo kandidato iš šalies tikrai norėjosi ir ypač su patirtimi, kai buvo prisitrauktas Skvernelis, tada trumpuoju laiku tai paskui pasiteisino. Ieškoma žmogaus iš vidaus ir dabar pas juos Veryga yra universalus kandidatas visuose rinkimuose“, – pridūrė politologas.

R. Vilpišauskas sakė, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) tarybos priimtas sprendimas jo nenustebino.

„Žinant, kad ponas Karbauskis bando išlaikyti tam tikrą atstumą nuo tiesioginio dalyvavimo politikoje ir veikia daugiausiai kaip partijos vadovas, o ponas Veryga gan aktyviai reiškiasi ir dažnai komentuoja aktualijas, galima buvo to tikėtis“, – kalbėjo profesorius.

R. Vilpišauskas taip pat teigė, kad ankstyvas paskelbimas apie A. Verygos kandidatavimą suteiks jam daugiau matomumo.

„Žiniasklaida dabar gali dažniau kreiptis į poną Verygą kaip į kandidatą prezidento rinkimuose. Kita vertus, analitikai, apžvalgininkai taip pat jau vertindami jo pasisakymus galvos ir apie priešrinkiminės kampanijos motyvus ir atitinkamai gali juos interpretuoti“, – teigė profesorius.

I. Kalpoko nuomone, „valstiečiams“ nėra ko prarasti anksti paskelbus apie savo kandidatą į prezidento rinkimus.

„Iš kitos pusės tas pranašumas, kad tu jau konstruoji rinkėjų, žmonių įsivaizdavimą apie tai, kas bus prezidento rinkimuose ir gali organizuoti kampaniją, formuluoti programą, pažadus, tai vis tiek leidžia tą ankstyvą dėmesį pasigriebti“, – tvirtino jis.

Vis tik politologas kėlė klausimą, ar vėliau partijai pakaks jėgų rinkiminiam maratonui ir pridūrė, kad po kurio laiko dėmesys gali nukrypti į naujus kandidatus.

R. Vilpišauskas ankstyvą sprendimą paskelbti apie A. Verygos kandidatūrą taip pat mato kaip bandymą populiarinti partiją artėjant Seimo rinkimams.

„Motyvai paskelbti taip iš anksto yra veikiausiai susiję su lūkesčiais, kad tai padidins jo galimybes, jei ne prezidento, tai, visų pirma, Seimo rinkimuose“, – kalbėjo jis.

Tuo metu I. Kalpokas sakė nemanantis, kad „valstiečiai“ pradeda Seimo rinkimų žaidimą.

„Taip, didžiajai daliai kandidatų dalyvavimas prezidento rinkimuose yra toks tarsi ankstyvas startas pozicionuojant save kaip potencialius ministrus pirmininkus. Bet dabar mes dar turime ir pakankamai daug laiko, ir visiškai neaišku, kokia ta situacija bus po metų, kai jau tikrai pilnu tempu vyks Seimo rinkimų kampanija“, – tvirtino politologas.

LVŽS taryba antradienį priėmė sprendimą į kitąmet vyksiančius prezidento rinkimus kelti parlamentaro, buvusio sveikatos apsaugos ministro A. Verygos kandidatūrą.

Anot LVŽS pirmininko Ramūno Karbauskio, A. Veryga yra politinį stuburą, nepažeidžiamumą, aiškią Lietuvos viziją turintis kandidatas.

A. Veryga 2016-2020 metais Vyriausybėje dirbo sveikatos apsaugos ministru. Jis LVŽS priklauso nuo 2018 metų.

Šiuo metu LVŽS frakcijos Seime atstovas yra Europos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas, tai pat dirba Sveikatos reikalų komitete.

Prezidento rinkimai Lietuvoje vyks kitų metų gegužę.REDAKCIJA REKOMENDUOJA