Politika | 6 MIN.

Po R. Žemaitaičio pasisakymų prakalbo koalicijos partneriai: laiko klausimas, kada kažkas pasakys, kad negalime būti kartu

Augustė Lyberytė
2025 m. sausio 23 d. 11:53
Linas Kukuraitis (kairėje) ir Remigijus Motuzas. ELTA / Ervin Rauluševičiaus ir Alfa.ltnuotr.

Po kontroversiškų „Nemuno aušros“ pirmininko Remigijaus Žemaitaičio pasisakymų apie Ukrainą, Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūnas Linas Kukuraitis sako – tokie koalicijos partnerio pareiškimai yra nepateisinami. Pasak jo, „aušriečio“ retorika turėtų būti aptarta ir koalicinės tarybos rėmuose. Be to, parlamentaras pripažįsta – vis labiau ryškėjant pamatinėms skirtims su „Nemuno aušra“, „tik laiko klausimas“, kada kažkas iš koalicijos partnerių nebegalės tęsti bendro darbo.

„Vakar su nuostaba stebėjau koalicijos partnerio reakciją. Ir, aišku, ši retorika labai primena nedraugiškų valstybių retoriką“, – ketvirtadienį Eltai sakė L. Kukuraitis, pabrėždamas, jog „negalima pateisinti tokių pasisakymų“.

„Aš sutinku, kad tai nepateisinami pasakymai, ir tokie pasisakymai tikrai yra koalicijos klausimas. Nes po tų pasisakymų tada visi turi iš naujo patvirtinti savo įsipareigojimus remti Ukrainą, kai tie įsipareigojimai seniai padaryti. Tai žinoma, kad taip neturi būti, spausti į kampą visos koalicijos ir valstybės neturėtų nei vienas koalicijos partneris – net jeigu jis ir sudaro kažkokią reikšmingą balsų dalį koalicijos sudėtyje“, – pažymėjo jis.

L. Kukuraičio teigimu, kol kas valdančiosios daugumos partneriai dėl R. Žemaitaičio neformaliai apsikeitė pozicijomis tarpusavyje. Tačiau, Seimo nario manymu, šis klausimas turės būti keliamas ir koalicinėje taryboje.

„Manau, laiko klausimas, kada bus inicijuotas (koalicijos tarybos – ELTA) susitikimas dėl išreikštų pozicijų“, – dėstė demokratas.

L. Kukuraitis sutinka su dalimi kritikų ir pripažįsta – „Nemuno aušros“ pirmininko pareiškimai tik prisideda prie politinio nestabilumo ir verčia kelti klausimus dėl dabartinės koalicijos ateities. „Vardan Lietuvos“ nario manymu, tokie kaip paramos Ukrainai klausimai yra pamatiniai, o R. Žemaitaičio retorika ryškina partnerių pasaulėžiūrų skirtis. Todėl, tęsė demokratas, jeigu ir toliau tęsiasi panašios įtampos, „tik laiko klausimas“, kada kas nors nuspręs palikti daugumos gretas.

„Viskas sumuojasi, viskas kažkaip dedasi į bendrą krepšį, kuris galiausiai kažkuriuo metu pasiekia persipildymą. Ir, manau, kad kalbėti apie koalicijos griūtį gal nereikia, nes, jeigu ir išeis vienas ar kitas koalicijos partneris, tai socialdemokratai suras būdą, kaip išlaikyti centro-kairės koaliciją. Bet sutinku, kad visa tai sumuojasi ir ryškėja tam tikros laikysenos, perskyros, nesutapimai, kurie nėra tvarūs. Atrodo, kad mes artėjame prie pamatinių temų, kuriose sutarimo negali būti“, – aiškino L. Kukuraitis, sutikdamas, jog užmerkti akis prieš tokias skirtis tampa bene neįmanoma.

„Jeigu dinamika tokia, kokią mes matome, tai tik laiko klausimas, kada vieni ar kiti pasakys, kad jau negalime būti kartu“, – apibendrino parlamentaras.

R. Motuzas: tai nedaro garbės visai koalicijai

Savo ruožtu Seimo socialdemokratų seniūnas, parlamento Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininkas Remigijus Motuzas antrina – koalicinė taryba turės aptarti R. Žemaitaičio poziciją Ukrainos atžvilgiu.

„Iš tikrųjų, manau, artimiausiame koalicinės tarybos posėdyje bus apie tai kalbama. Manau, apie tai kalbės ir mūsų vadovai – ministras pirmininkas, Seimo pirmininkas“, – ketvirtadienį Eltai sakė R. Motuzas.

„Esame politikai, turime atsakyti už savo žodžius. Aišku, kad tai nedaro garbės visai koalicijai“, – apgailestavo jis.

Anot Seimo nario, klausimas veikiausiai bus keliamas ir penktadienį vyksiančioje Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) valdyboje.

Dar šią savaitę kartu su Seimo delegacija Ukrainoje viešėjęs socialdemokratas sutinka su parlamento vadovo raginimais vykti į Rusijos karo niokojamą šalį.

„Pritariu pirmininkui Sauliui Skverneliui – tai reikia pamatyti“, – pabrėžė URK vadovas.

„Galėtume sakyti, kad tai vieno žmogaus (R. Žemaitaičio – ELTA) emocinė išraiška. Galbūt čia emocinė išraiška į priekaištą, kad neva nesupranti situacijos. (...) Bet kita vertus, mes esame politikai ir mes turime pagalvoti apie kiekvieną žodį. Tuo labiau, kad mes žinome, kad ta situacija Ukrainoje yra pakankamai jautri, artėja trečiosios karo metinės, niekas nesitikėjo, kad karas tiek ilgai tęsis“, – dėstė jis.

Todėl, kartojo R. Motuzas, R. Žemaitaitis turėtų atsakyti už savo ciniškus žodžius.

R. Žemaitaičio pareiškimai apie Ukrainą sukėlė pasipiktinimą

Kaip skelbta anksčiau, Seimo pirmininkui Sauliui Skverneliui paraginus Valstybės gynimo tarybos (VGT) sprendimais abejojantiems politikams nuvykti į Ukrainą, „Nemuno aušros“ lyderis R. Žemaitaitis atsakė nematantis prasmės to daryti.

„Dėl lankymosi Ukrainoje – tai labai geras Seimo pirmininko pasiūlymas. Galiu lankytis Ukrainoje, bet neturiu aš ten ko važiuoti. Nebent kyšių ėmimo, korupcijos, ginkluotės pardavimo, valstybės pardavimo atvejų ten tikrai galima išmokti“, – trečiadienį Eltai sakė R. Žemaitaitis.

Reaguojant į tokius pareiškimus, premjero Gintauto Palucko patarėjas Justinas Argustas akcentavo, kad tokie koalicijos partnerio komentarai yra nederami ir nepateisinami. Pasak jo, „aušriečių“ lyderis emocingai komentuodamas ir vėl pasikarščiavo.

Savo ruožtu Prezidentūra negailėjo kritikos R. Žemaitaičiui.

„Sunku suvokti, kokios šalies valdančioje koalicijoje yra tokius minties „perlus“ žarstantis partneris“, – Eltai sakė prezidento Gitano Nausėdos vyriausiasis patarėjas Frederikas Jansonas.

Parama Ukrainai – įtvirtinta koaliciniuose įsipareigojimuose

Naujoji centro-kairės valdančioji dauguma koalicinėje sutartyje įsipareigojo „visokeriopai remti Ukrainą“, siekiant jos pergalės. Taip pat įsipareigota padėti atstatyti karo nuniokotą šalį.

Atitinkami įsipareigojimai nugulė ir Vyriausybės programoje – dokumente nurodoma, jog „vienintelis kelias atkurti stabilią ir teisingą taiką Europoje yra kuo greitesnė Ukrainos pergalė Rusijos pradėtame kare, visiškai išlaisvinant visas okupuotas teritorijas ir atstatant teritorinį šalies vientisumą ir suteikiant tvarias saugumo garantijas“.

„Mes ir toliau remsime Ukrainos suverenitetą ir teritorinį vientisumą, apibrėžiamą tarptautiniu mastu pripažintų sienų. Aktyviai dirbsime su sąjungininkais, teikdami gerai koordinuotą politinę, finansinę, karinę, humanitarinę ir diplomatinę paramą Ukrainai, kad ji galėtų kuo greičiau pasiekti pergalę“, – Vyriausybės rašoma programoje.


Šiauliai
Karštą pabaigą išgyvenę „Šiauliai“ laimėjo mūšį Gargžduose
Puikų sezoną Lietuvos krepšinio lygoje (LKL), kurią remia „Betsson“, žaidžiantys „Šiauliai“ (15-10) gerina savo pozicijas turnyro lentelėje. Dariaus Songailos auklėtiniai trečiadienį svečiuose 81:78 (14:17, 24:19, 26:19, 17:23) nugalėjo „Gargždus“ (10-15).
Sportas | 3 MIN.
0
Lietuva
Lietuva
Autosporto gerbėjų laukia intriguojantis lenktynių sezonas. „Gurtam Toyota Gazoo Racing Baltics“ pilotas Benediktas Vanagas drauge su navigatoriumi Aisvydu Paliukėnu neria į „FIA Europos bajų taurės“ kovas.
Sportas | 4 MIN.
0
Melas – slidus dalykas. Vieni jo vengia bet kokia kaina, kiti – naudoja kaip „išgyvenimo strategiją“. Kartais tai nekaltas pagražinimas, kartais – būdas išsisukti iš nepatogios situacijos.
Lietuva | 2 MIN.
0
Lietuva
Šiauliai
Vengrijoje vykusius rinkimus laimėjęs Peteris Magyaras trečiadienį pareiškė, kad jo vyriausybė, vos tik atėjusi į valdžią, sustabdys valstybinių žiniasklaidos priemonių transliacijas, priims naują žiniasklaidos įstatymą ir užtikrins spaudos laisvę, pranešė naujienų portalas „TVP World“.
Pasaulis | 3 MIN.
1
Šiaulių miesto savivaldybės Tarybos narys Malik Agamalijev:
Mokslas | 5 MIN.
0



Lietuva
Vilnius
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) trečiadienį panaikino Migracijos departamento (MD) draudimą Rusijos reperiui Alisherui Morgenshternui atvykti į Lietuvą.
Lietuva | 3 MIN.
6
Vilniuje, Račių gatvėje esančiame sandėlyje, trečiadienio popietę kilo gaisras.
Lietuva | 2 MIN.
0

Šiauliai
Šiauliai
Panevėžyje gimęs politikas, Seimo narys ir visuomenės veikėjas Domas Griškevičius didesnę dalį savo gyvenimo praleido Šiauliuose, šiauliečių yra išrinktas atstovauti miesto interesus Seime, todėl drąsiai save gali vadinti nebe panevėžiečiu, o šiauliečiu. Kokią Lietuvą jis mato po penkerių metų, kokią širdies ir laiko dalį vyrui užima futbolas ir kaip spėja suderinti darbą Vilniuje su šeima Šiauliuose?
Politika | 4 MIN.
2
2023 metais degalinių tinklui „Jozita“ skirtą 95 tūkst. eurų dydžio baudą buvo mėginama nubraukti atgaline data – perrašant įstatymą, už kurio pažeidimus buvo nubausta „Jozita“ ir dar kelios degalų sektoriaus įmonės, rodo naujausias tiriamosios žurnalistikos centro „Siena“ tyrimas.
Politika | 5 MIN.
0

Lietuva
Pasaulis
Vengrijoje vykusius rinkimus laimėjęs Peteris Magyaras trečiadienį pareiškė, kad jo vyriausybė, vos tik atėjusi į valdžią, sustabdys valstybinių žiniasklaidos priemonių transliacijas, priims naują žiniasklaidos įstatymą ir užtikrins spaudos laisvę, pranešė naujienų portalas „TVP World“.
Pasaulis | 3 MIN.
1
Antradienį pietryčių Turkijos vidurinėje mokykloje buvęs jos mokinys atidengė ugnį, sužeisdamas 16 žmonių, tarp kurių buvo ir mokinių, o apsuptas policijos nusižudė.
Pasaulis | 3 MIN.
0


Joniškis
Kelmė
Joniškio rajono Skilvionių žemės ūkio bendrovė atleidžia 20 darbuotojų, praneša Užimtumo tarnyba.
Verslas | 2 MIN.
0
Ketvirtadienio duomenimis, pigiausias dyzelinas parduodamas „Eniris“ degalinėje Užventyje, Kelmės rajono savivaldybėje, mažiausia benzino kaina – „Madalva“ degalinėje Tauragės rajone, Žygaičiuose, skelbia Lietuvos energetikos agentūra (LEA).
Verslas | 3 MIN.
0

Šiauliai
Šiauliai
Šiaulių rajone antradienio vakarą neblaivus vairuotojas sukėlė avariją, kurios metu apgadinta namo tvora ir stovintis lengvasis automobilis.
Kriminalai | 2 MIN.
0
Šiauliuose užfiksuota vagystė - du asmenys iš gyvenamojo kiemo pavogė kepsninę, kurios išnešti taip lengvai, kaip tikėtasi, nepavyko.
Kriminalai | 2 MIN.
0


Šiauliai
Radviliškis
Nauja e. bilieto sistema Šiaulių miesto ir aplinkinių savivaldybių viešajame transporte – autobusuose, pradės veikti jau gegužės 2 dieną. Tai visiškai nauja elektroninio viešojo transporto bilieto sistema, kuri keliaujantiems atvers naujas galimybes, pasiūlys naujus atsiskaitymo būdus. Kadangi e.bilietas apima ne vieną, o kelias savivaldybes su skirtingais važiavimo įkainiais ir kitais išskirtinumais, pradžioje prašoma keleivių kantrybės, kol sistema bus galutinai sustyguota.
Gatvė | 12 MIN.
0
Radviliškio mieste ir jo prieigose sparčiai vyksta darbai – tiesiami ir atnaujinami dviračių takai. Planuojama, kad naujais takais radviliškiečiai galės važinėtis jau šių metų vasaros viduryje.
Gatvė | 3 MIN.
0
Lietuva
Kaunas
Su prasidėjusiu pavasariu, balandžio 7 d., Lietuvoje startuoja motociklininkų egzaminų sezonas. „Regitroje“ būsimų vairuotojų laukia ne tik profesionalūs egzaminuotojai, tačiau ir atnaujintas motoparkas.
Gatvė | 4 MIN.
0
Kauno rajone antradienį vyro vairuojamas automobilis mirtinai sužalojo dviračiu važiavusią moterį.
Gatvė | 2 MIN.
1

Šiauliai
Šiauliai
Puikų sezoną Lietuvos krepšinio lygoje (LKL), kurią remia „Betsson“, žaidžiantys „Šiauliai“ (15-10) gerina savo pozicijas turnyro lentelėje. Dariaus Songailos auklėtiniai trečiadienį svečiuose 81:78 (14:17, 24:19, 26:19, 17:23) nugalėjo „Gargždus“ (10-15).
Sportas | 3 MIN.
0
Prabėgus aštuoniems TOPLYGOS turams permainos šiauliečių stovykloje – Jurgis Pučinsks palieka vyriausiojo komandos trenerio pareigas.
Sportas | 2 MIN.
1


Šiauliai
Šiauliai
Šiaulių miesto savivaldybės Tarybos narys Malik Agamalijev:
Mokslas | 5 MIN.
0
Iki 2026 m. gegužės 3 d. Fotografijos muziejuje veikia John Angerson paroda „Šią dieną“ („On This Day“).
Kultūra | 2 MIN.
0
Šiauliai
Radviliškis
Šiaulietis Sigitas Račkauskas savo namų sienas nuklojo ženkliukais – jų namuose turi daugiau nei 6000. Kolekcionieriui ženkliukas yra pati geriausia dovana.
Veidai | 2 MIN.
0
Balandžio 11 dieną Radviliškio miesto kultūros centre atidaryta menininkės Gitos Jurkūnienės paroda „Mano pėdos tavo, Lietuva, žemėj įmintos“. Tai pirmoji tokio įvairiapusio pobūdžio paroda centre ir pirmasis kartas, kai Radviliškio publika galėjo iš arčiau susipažinti su Panevėžio krašto kūrėjos darbais.
Kultūra | 3 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Po didžiųjų metų švenčių nemažai lietuvių atsiduria pažįstamoje situacijoje – šaldytai lūžta nuo įvairių patiekalų, kurių nepavyko suvalgyti laiku. Pošventiniu laikotarpiu visame pasaulyje fiksuojant padidėjusį maisto švaistymą, nemaža dalis produktų išmetami dėl netinkamų laikymo sąlygų ar prasto planavimo. Ekspertė atskleidžia, į ką verta atkreipti dėmesį, norint kuo efektyviau panaudoti po švenčių likusį maistą.
Namai | 5 MIN.
0
Yra keistas jausmas, kai užrakini duris, bet viduje vis tiek lieka abejonė. Lyg viskas veikia, raktas sukasi, spyna užsirakina… bet kažkas ne taip. Daug žmonių tą ignoruoja. Kol vieną dieną problema pati „pasibeldžia“. Tiesa paprasta – spynos nesugenda per vieną dieną. Jos įspėja iš anksto. Tik reikia mokėti tuos ženklus pastebėti.
Namai | 4 MIN.
0

Lietuva
Šiauliai
Pastaruoju metu viešojoje erdvėje vis dažniau keliamas klausimas, ar Turkijoje šiuo metu tikrai ramu, ar nebaisu ten vykti su vaikais. Vietoje spėlionių kelionių agentūros bendraturtis Laurynas Suodaitis nusprendė situaciją įvertinti pats – kartu su sūnumi į Turkiją išvyko pačioje sezono pradžioje.
Veidai | 6 MIN.
1
Šiaulietis Sigitas Račkauskas savo namų sienas nuklojo ženkliukais – jų namuose turi daugiau nei 6000. Kolekcionieriui ženkliukas yra pati geriausia dovana.
Veidai | 2 MIN.
0


Neringa
Lietuva
Pavasaris Neringoje prasideda ne kalendoriuje – jis prasideda tada, kai Nidos uoste pakvimpa žiobriais, laužo dūmais ir sūriu jūros kvapu, o kartu sugrįžta viena laukiamiausių pavasario švenčių – „Žiobrinės“.
Įvairenybės | 3 MIN.
1
Vos tik termometro stulpelis pakyla aukščiau, lietuvių virtuvėje beveik be konkurencijos įsitvirtina šaltibarščiai. Nors dažniausiai renkamasi klasikinis receptas, vis daugiau žmonių ieško būdų, kaip šį patiekalą pritaikyti savo skoniui. Vieni eksperimentuoja su ingredientais, kiti ieško subtilesnių, tačiau netikėtų skonio akcentų, leidžiančių pažįstamą patiekalą atrasti iš naujo.
Virtuvė | 4 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Melas – slidus dalykas. Vieni jo vengia bet kokia kaina, kiti – naudoja kaip „išgyvenimo strategiją“. Kartais tai nekaltas pagražinimas, kartais – būdas išsisukti iš nepatogios situacijos.
Horoskopai | 2 MIN.
0
Balandžio 15-oji – Pasaulinė meno diena; Sekretorės (biuro administratoriaus) diena.
Horoskopai | 5 MIN.
0

Lietuva
Lietuva
Vos tik termometro stulpelis pakyla aukščiau, lietuvių virtuvėje beveik be konkurencijos įsitvirtina šaltibarščiai. Nors dažniausiai renkamasi klasikinis receptas, vis daugiau žmonių ieško būdų, kaip šį patiekalą pritaikyti savo skoniui. Vieni eksperimentuoja su ingredientais, kiti ieško subtilesnių, tačiau netikėtų skonio akcentų, leidžiančių pažįstamą patiekalą atrasti iš naujo.
Virtuvė | 4 MIN.
0
Orai vis šiltėja, tad vis daugiau gyventojų imasi valyti groteles, traukti iešmus ir oficialiai pradeda nacionalinį sportą – grilinimą. Ši tradicija jau seniai nėra tik vasaros užsiėmimas – „Iki“ komunikacijos vadovė Gintarė Kitovė pastebi, kad augantys šviežios bei marinuotos mėsos pardavimai rodo, kad net per Velykas nemažai pirkėjų jau spėjo išbandyti pirmuosius šio sezono šašlykus ar ant žarijų pačirškinti kepsnių.
Virtuvė | 4 MIN.
0